Divocí koně místo golfových míčků. U Lipna vznikla nová rezervace, v Česku je podobných už dvanáct
První rezervace velkých kopytníků vznikla v Milovicích v roce 2015. Teď se u Lipna zrodila dvanáctá, a to na místě bývalého golfového hřiště.
Dřív se tady proháněly golfové míčky, jež s holemi následovali hráči. Před pár dny se tu místo toho všeho začali prohánět divocí koně a zubři, které by měla následovat pestrá krajina. To, co se povedlo v rezervaci velkých kopytníků v Milovicích, už se odehrává na dvanácti místech v Česku, nově také na Lipně.
Nedaleko vodní nádrže Lipno, a také na dohled od vyhledávaného turistického cíle Stezka v korunách stromů, založila společnost Jihočeské ekofarmy novou rezervaci. Vybrala si k tomu pozemek, kde dřív bylo golfové hřiště. Od minulého týdne už tady trávu spásají velcí kopytníci, dohromady pět divokých koní a pět zubrů.
Ti se na jih Čech přiváželi právě z Milovic. Zvířata poskytla bezplatně ochranářská společnost Česká krajina, která milovickou rezervaci založila už v roce 2015. Smyslem je především ochrana přírody, boj proti degradaci půdy – a tedy i suchu nebo erozi – a také snaha o biologickou rozmanitost či příznivé účinky na klima. Kopytníci mají podle Dalibora Dostála z České krajiny na přírodu na rozdíl od hospodářských zvířat skvělý vliv.
„Je to tím, že hospodářská zvířata jsou několikatisíciletým soužitím s člověkem rozmazlená. Nežerou tedy mnoho plevelů, které divocí kopytníci běžně spásají. Navíc pracujeme jen s původními druhy velkých kopytníků, na které je naše příroda dlouhodobě vyladěná,“ popisuje pro CzechCrunch Dostál. Tím se podle něj pastva velkých kopytníků liší třeba od ovcí. „U nás nejsou původním druhem a v mnohých přírodně cenných lokalitách proto vyžerou jen poslední vzácné druhy a hrubých trav si nevšímají,“ dodává Dostál.
Velcí kopytníci fungují přesně naopak. Spásají jen hrubé a málo užitné trávy a květin si prakticky nevšímají. V tom tkví jejich největší výhoda. Vyžíráním trav získávají prostor právě květiny, jejichž počet se pak zvyšuje. V milovické rezervaci se například zvýšily počty vzácných hořců křížatých o 367 procent. V případě mladých rostlin jde o nárůst o 5 553 procent.
Ochranář ale přidává ještě jeden rozdíl, který spočívá v odolnosti vůči parazitům. Hospodářská zvířata vlivem šlechtění odolávají parazitům bez přípravků jen těžko. „To je jedovatá chemie, která dokáže otrávit nejen celou pastvinu, ale přilákat a zahubit i brouky z celého okolí. Také proto je dopad pastvy hospodářských zvířat na přírodu často velmi negativní,“ popisuje Dostál.
Kopytníci jsou naopak odolní, a tak antiparazitika nepotřebují. Ochranář vysvětluje, že tím pádem není jejich trus toxický a specializovaní brouci ho během několika dní rozeberou a zanesou do země. „Tím rychle vracejí potřebné živiny ke kořínkům rostlin a zároveň do půdy dostanou velké množství organické hmoty, která pak funguje jako houba a dokáže v půdě zadržovat vodu,“ líčí Dostál. Dalším velkým benefitem je, že trus obsahuje velké množství uhlíku, který je pak v půdě uzavřený a neuniká do atmosféry.