Dlouho chátral, v květnu opět ožije. Jinonický zámeček vzkřísila půlmiliardová rekonstrukce

Dříve sídlo Schwarzenbergů, nyní rezidenční projekt čítající 51 bytů. Přes dva roky trvající rekonstrukce Jinonického zámečku je u konce.

jinonice-nahled

Foto: Creditas Real Estate

Přes dva roky trvající renovace kulturní památky Jinonický zámeček je u konce

0Zobrazit komentáře

V pražských Jinonicích, mezi dvěma rybníky, stál už od dob středověku panský dvorec. V 17. století na jeho místě vznikl barokní zámeček, kterému dal o dvě století později rod Schwarzenbergů klasicistní podobu. Během komunismu z něj ministerstvo zemědělství udělalo zázemí pro statkáře, areál tak začal postupně chátrat. Od roku 2020 ale procházel rozsáhlou rekonstrukcí, která došla ke svému konci a letos v květnu se do 51 bytů s atmosférou zámeckého bydlení nastěhují první obyvatelé.

Investorem a developerem projektu Jinonický dvůr je společnost Creditas Real Estate. Rozdělila ho do několika etap, které zahrnovaly výstavbu bytových domů, viladomů v těsném sousedství zámku a renovaci samotného Jinonického zámečku, která probíhala poslední dva roky v úzké spolupráci s památkáři – historický areál je totiž kulturní památkou. Náklady renovace se vyšplhaly na půl miliardy korun.

„Renovace kulturní památky je specifická mimo jiné v tom, že vyžaduje velké množství specializovaných profesí, jako jsou kameníci, tesaři na renovace historických krovů, štukatéři či restauratéři. Tyto odborníky je třeba hledat a zamlouvat s velkým časovým předstihem. Proto byl celý projekt náročnější na koordinaci, na druhou stranu jsme díky tomu nečelili odlivu pracovní síly tak, jako to bylo běžné u klasických developerských projektů,“ vysvětluje Jiří Vajner, generální ředitel Creditas Real Estate.

jinonice

Foto: Creditas Real Estate

Zámeček nabídne bydlení ve čtyřech křídlech

Přesto ale developer zpoždění pocítil. Problematické bylo například dodání střešní krytiny, na kterou čekal o půl roku déle oproti původnímu plánovanému termínu dodání. Mnohem zásadnější byl ale objev středověkého panského sídla, k němuž došlo během druhé fáze záchranných archeologických prací v roce 2019. Realizace projektu tak nabrala zhruba roční zpoždění, jelikož jen samotné archeologické vykopávky trvaly půl roku.

„V návaznosti na tento objev a s ohledem na jeho zachování jsme museli změnit projekt. To vyžadovalo dodatečná povolení a další projednání s památkáři. Původní plán totiž počítal s parkováním pod celou plochou dvora, čímž by došlo k odkopání objevených základů středověké tvrze. Nadzvedli jsme proto celý suterén, pod kterým jsou archeology zakonzervované zbytky tvrze,“ doplňuje Jiří Vajner.

Součástí rekonstrukce bylo také odstranění nánosu z doby, kdy v areálu působil Státní statek hlavního města Prahy. Šlo především o různé skladové prostory a garáže, které vznikaly bez ohledů na historickou hodnotu stavby. Necitlivě soudruzi přistupovali také k interiérům – odstranili například historická špaletová okna, zbavili se původní štukové výzdoby či říms na stěnách.

Developer se tak v součinnosti s památkáři zaměřil na obnovení historického rázu. Zachovány byly stavební prvky, jako jsou klenuté stropy, historické krovy nebo původní kašna. Obnovily se trámové stropy, krovy, štuková výzdoba fasád, historické sluneční hodiny, barokní kašna či věžička s funkčním historickým hodinovým strojem. Vajner dodává, že jen jednání ohledně prosklených vikýřů trvala více než půl roku.

Na rekonstrukci a výsledné podobě Jinonického zámečku se podílel ateliér MS Architekti. Jednotlivé byty navrhli v dispozičním rozpětí 2+kk až 4+kk a některé z nich mají i velké předzahrádky. Celý areál je soukromý a jeho součástí je také dostatek relaxačních zón a zeleně. Aktuálně je prodaná více než polovina jednotek a první obyvatelé se na místo, kde kdysi stávalo středověké sídlo, nastěhují již letos v květnu.

„Celá realizace projektu byla výzvou. Je jednoduché postavit stavbu na zelené louce nebo strhnout původní objekt a postavit nový. Největší výzvou byla ale zejména neustálá aktualizace projektu na základě objevených skutečností nebo aktuálních potřeb. Největším úspěchem pak to, že jsme se vešli do předem očekávaných nákladů,“ uzavírá generální ředitel Creditas Real Estate.

jinonice-2

Foto: Creditas Real Estate

V interiérech se podařilo obnovit trámové stropy