Dlouhověkost na talíři. Bez plnohodnotné stravy na dlouhý a kvalitní život zapomeňte, říká odbornice
Zdravá strava ovlivňuje regeneraci i odolnost vůči stárnutí. Markéta Gajdošová na našem festivalu ukáže, jak ji zapojit do každodenního života.
Dlouhověkost začíná na talíři – a právě na to bude na našem Longevity Revolution Festivalu v lednu 2025 upozorňovat nutriční specialistka Markéta Gajdošová. Výživa je podle ní základem zdravého stárnutí a ovlivňuje každou oblast našeho těla. „Strava poskytuje nejen energii, ale hlavně stavební látky, které ovlivňují funkci buněk, hormonální rovnováhu, regeneraci a celkovou odolnost organismu vůči stárnutí. Bez adresování výživy nelze adresovat dlouhověkost,“ říká Gajdošová, která na festivalu vystoupí jako jedna z hlavních hostů.
Klíčem k podpoře dlouhověkosti je podle Gajdošové pestrá, vyvážená a přirozená strava, která tělu dodá všechny potřebné živiny. Důležité přitom nejsou jen jednotlivé látky, ale jde o jakousi synergii nutrientů, vlákniny a bioaktivních složek, které přirozené potraviny obsahují.
Ideální pak je, pokud většina těchto živin pochází přímo z jídla, a ne z doplňků stravy. „Doplňky mají smysl tam, kde existuje konkrétní deficit, což je například u omega-3 mastných kyselin nebo vitamínu D během zimy. Problém ale nastává, když se doplňky používají jako náhrada kvalitních potravin – to nikdy nebude fungovat,“ upozorňuje specialistka, se kterou jsme na podzim sestavili sérii článků o správném stravování.
Každodenní jídelníček by tak měl obsahovat několik klíčových potravin. Patří sem beze sporu zejména zelenina a ovoce, ideálně lokální a sezónní, v množství minimálně 500 gramů denně. Dále zdravé tuky, jako je avokádo, ořechy, semínka, olivový olej nebo tučné ryby, které jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin.
Nezbytnou součástí jsou ale také kvalitní bílkoviny – luštěniny, vejce, ryby, fermentované mléčné produkty nebo maso – a celozrnné produkty včetně pseudo obilovin, jako je třeba quinoa nebo pohanka. V rámci pravidelného stravování bychom ale podle Gajdošové neměli zapomínat ani na fermentované potraviny, jako je kvašená zelenina, kimchi nebo kefír, které podporují zdravý mikrobiom. Ten má zásadní vliv na naši imunitu a celkové zdraví.
Vyhnout bychom se naopak měli vysoce zpracovaným potravinám, které obsahují velké množství cukru, soli nebo trans tuků, stejně jako slazeným nápojům, fast foodu a alkoholu. „Čím přirozenější cestou živiny přijímáme, tím lépe je naše tělo dokáže využít. Ani sebekvalitnější suplementace nenahradí to, co přinese opravdové jídlo,“ vysvětluje Gajdošová důležitost kvalitní stravy.
Ačkoliv je strava klíčová, pro dlouhý a kvalitní život sama o sobě nestačí. Dlouhověkost je totiž komplexní téma, které zahrnuje i další aspekty životního stylu. Patří sem třeba pravidelný pohyb, ideálně kombinace kardio aktivity, silového tréninku a flexibility, kvalitní spánek v délce 7 až 9 hodin denně, zvládání stresu třeba pomocí meditace, dechových technik nebo času stráveného v přírodě. Svou roli hraje ale i sociální kontakt, který přináší smysluplné vztahy a s nimi spojené aktivity.
I o tom bude náš Revolution Longevity Festival, který se uskuteční už 30. ledna ve Vnitroblocku v Praze. Kromě správného využívání stravy se na festivalu se dozvíte také například o roli DNA nebo o metodách regenerace těla a mysli. Těšit se pak můžete třeba na chladovou terapii pod vedením biohackera Libora Mattuše i na spoustu dalších workshopů. Na pódiu se zároveň představí Miroslav Šindelář z Institutu moderní výživy, podnikatel Martin Bernátek z obchodu OlaOla nebo instruktorka jógy Tereza Hodanová, která založila projekt Aura. Vstupenky na festival jsou už v prodeji, na webu eventu najdete i detailní informace o programu.