Do Brna putují gastronomičtí Oscaři. Má je čokoládovna Ajala, která vyrábí po vzoru indiánů
Filip Teplý se při tvorbě čokolády inspiroval u amerických Mayů. Boduje s ní nejen u zákazníků, ale i na prestižních mezinárodních soutěžích.
Filip Teplý sní prý denně tabulku čokolády. Když má náročnější období, tak i víc. Na skoro čtyřicetiletém majiteli brněnské čokoládové manufaktury Ajala to ale ani náhodou není vidět. Na jeho názoru, že správně udělaná čokoláda je nejen dobrá, ale i zdravá, tedy nejspíš něco bude. A ta jeho nechutná jen jemu, během posledního měsíce a půl získaly jeho čokolády šest cen ze dvou mezinárodních soutěží včetně britské Great Taste, které se přezdívá gastronomický Oscar.
Někdejší spolumajitel grafického studia došel před osmi lety k tomu, že už má své stávající práce dost, cítí se vyhořelý a raději by dělal něco, jak se říká, rukama. Shodou náhod se tím něčím stala čokoláda, kterou se rozhodl dělat, tehdy ještě se svou bývalou manželkou, jež později z Ajaly odešla, po vzoru receptur a původních obyvatel střední Ameriky. Tedy těch, kteří kdysi Evropany s čokoládou seznámili.
Brněnská Ajala začínala v domácí kuchyni. Svou čokoládu vyrábí metodou bean to bar, tedy tou maximálně kontrolovanou. Má tak přehled o tom, co se s kakaovými boby děje od jejich sklizně po moment, kdy je začnete zpracovávat. Co se týče dalších surovin, snaží se jich Filip Teplý přidávat minimum, aby ve stylu původních obyvatel Ameriky co nejvíc vyzdvihl jejich chuť a příliš ji nemodifikoval nebo nezjemňoval.
Pracuje tak hlavně s panelou, což je šťáva z cukrové třtiny, kterou používá jako sladidlo. A pak s nejrůznějšími oříšky a kořením. „Kakaové máslo a podobné suroviny se snažíme využívat jen v případech, kdy to už jinak nejde a složitější příchutě by bez nich nefungovaly,“ říká Filip Teplý, který se ve výrobě čokolády našel a už několik let se jí naplno živí.
První čokoládu s tehdy poměrně nezvyklou chutí vyrobila Ajala na jaře v roce 2014 a v září už prý sháněla prostory, kam se přesunout z domácí kuchyně. Od té doby se nejen co se výroby týče zprofesionalizovala a nebojí se své produkty hlásit do uznávaných mezinárodních soutěží.
„Je to ocenění toho, že to, co děláme, děláme dobře i po odborné stránce. Máme dobrou zpětnou vazbu od zákazníků, od odborné veřejnosti ale minimálně. A ta umístění pro nás jsou důkazem, že jdeme správnou cestou,“ vysvětluje Teplý, proč své čokolády do těchto klání posílá.
Ajala, což má být v jazyce středoamerických Mayů výraz pro „probuzení“, se jich účastnila už dřív a postupně svou úspěšnost zvedá. Na konci června zabodovaly tři její výrobky – konkrétně čokolády Květy a pomeranče, 70% Uganda a kakaové nibsy, což jsou drcené kakaové boby – v soutěži International Chocolate Awards, kde získaly bronzové medaile. A na začátku srpna skórovala brněnská čokoládovna i v prestižní britské přehlídce Great Taste, která platí za gurmánskou variantu filmových Oscarů. V ní zaujala taktéž čokoláda Květy a pomeranče, dále pak ty s názvem Ekvádor a Rustikální. První jmenovaná získala jednu hvězdičku ze tří možných, zbylé po dvou.