Do Česka míří téměř dvě miliardy korun ze Švýcarska. Podpoří udržitelný turismus či domácí péči
Jde o další švýcarský příspěvek vybraným zemím Evropské unie, jehož cílem je pomoct jejich hospodářskému a sociálnímu rozvoji.
Česká republika bude moci v následujících letech využít téměř dvě miliardy korun na podporu projektů zaměřených na ochranu životního prostředí, spolupráci v rámci vědecko-výzkumných infrastruktur, zvyšování kvality domácí péče a zlepšení ekonomické a sociální integrace uprchlíků do společnosti. Jedná se o financování nového programu spolupráce v rámci druhého švýcarského příspěvku vybraným zemím Evropské unie. Alpská země podobným způsobem podporuje již několik let zejména státy, které do EU vstoupily v roce 2004 a později.
Nová rámcová dohoda se Švýcarskem, kterou koncem června v Praze podepsali ministr financí Zbyněk Stanjura a švýcarská státní tajemnice Helene Budligerová, přinese v letech 2024 až 2029 na vybrané programy 76,9 milionu švýcarských franků, což je v přepočtu zhruba 1,9 miliardy korun. Švýcarsko podle velvyslance v Česku Philippeho Guexe patnáct let prokazuje solidaritu s Evropskou unií, když finančně podporuje projekty zaměřené na snížení ekonomických a sociálních rozdílů mezi jednotlivými státy.
„V posledních letech Česko stejně jako další evropské země čelilo mnoha výzvám. Prošli jsme koronavirovou pandemií, v únoru roku 2022 začala válka na Ukrajině, která přinesla uprchlickou vlnu, jež zejména zasáhla blízké státy včetně Česka,“ řekl Stanjura. Další výzvou podle něj byly vysoké ceny energií, které měly též dopad na státní rozpočet. V takové chvíli tedy podle ministra financí Česko oceňuje švýcarskou pomoc.
Priority vzešly z jednání v loňském roce. Polovina částky cílí na podporu udržitelného turismu a posílení biodiverzity s cílem provést systematické změny v řízení toku turistů v cenných přírodních lokalitách. Švýcarské know-how má být využito tak, aby byly na minimum sníženy negativní dopady na životní prostředí. Program také podpoří projekty ke snižování fragmentace krajiny.