Do deseti let odejde do důchodu polovina inženýrů v EU. Startup z Ostravy chce tento výpadek zmírnit díky AI
Ostravský startup Edmund AI mluví se stroji, opraví poruchy a řeší nedostatek techniků. Získal již druhou investici.
Představte si inženýra, který ve výrobní firmě pracuje dvacet let a má obrovské zkušenosti. Předávat je mladým kolegům je ale časově náročné, zároveň své kapacity „pálí“ na méně komplikovaných úkolech. A takových lidí navíc v Evropě rychle ubývá. Řešení těchto tří problémů prý našel ostravský startup Edmund, který na to jde s pomocí umělé inteligence. „Naším cílem není nahradit člověka, ale vytvořit asistenta, který z technika udělá super technika,“ zdůrazňují zakladatelé, kteří oznámili uzavření dalšího investičního kola. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.
Zainvestovaný startup: Edmund AI
Kdo investuje: Investiční kolo vedl český fond Lighthouse Ventures, ke kterému se přidaly také Czech Founders VC, deeptechový Tensor Ventures a Borovicka Capital.
Kolik a v jakém kole: 500 tisíc eur (13 milionů korun) v tzv. pre-seed kole
Kolik již Edmund získal: Jeden milion korun dostal loni v létě od Czech Founders VC, když se účastnil jejich akcelerace.
Co Edmund dělá: Zjednodušeně řečeno mluví se stroji, opraví poruchy a řeší nedostatek techniků. Jazykové modely umělé inteligence totiž propojuje s technickou dokumentací, řídicími systémy i know-how lidských pracovníků, čímž má zvládat poruchy, uvolnit ruce kvalifikovanému personálu a zvýšit efektivitu výroby.
„Z vlastní zkušenosti víme, že oprava poruch výrobní linky může zabrat hodiny, někdy i desítky hodin, u nás trvá minuty,“ komentuje spoluzakladatel Jakub Szlaur.
Jaký je kontext: Výrobní průmysl čelí stále větším problémům včetně nedostatku kvalifikovaných techniků a rostoucí složitosti technologií. Zakladatelé startupu citují studii konzultační společnosti Deloitte, podle níž během příštích pěti až deseti let odejde do důchodu téměř padesát procent evropských inženýrů, což vytvoří zásadní mezeru v odborných znalostech. Tento nedostatek je dále umocněn obrovským množstvím nestrukturovaných dat generovaných stále modernějšími výrobními linkami, jejichž interpretace a využití je velmi časově náročné.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Naším cílem není nahradit člověka, ale vytvořit asistenta, který z technika udělá super technika. Představte si zaměstnance, který ve firmě pracuje dvacet let, má obrovské množství znalostí, ale jejich předávání mladším kolegům je zdlouhavé. Edmund tyto znalosti dokáže integrovat a okamžitě zpřístupnit celému týmu. Zároveň uvolní seniorním technikům ruce pro strategické úkoly a juniora naučí, jak problémy řešit,“ vysvětluje Benjamin Przeczek, spoluzakladatel a COO.
Sídlo startupu: Ostrava
Zakladatelé: Jakub Szlaur, Benjamin Przeczek a Miroslav Marek
Čeho již Edmund dosáhl: Během jednoho roku existence navázal spolupráci s průmyslovými klienty včetně společností jako Festo, Vitesco Technologies, Ferrit Mining Solutions nebo Wittmann Battenfeld CZ. Probíhat má více než dvacet pilotních projektů v Česku a na Slovensku.
Proč je to zajímavé: „Edmund spojuje umělou inteligenci s praxí a přináší řešení, které má díky své univerzálnosti a rychlému nasazení potenciál uspět nejen v Evropě, ale i v Americe. Už během prvního roku si získal důvěru významných evropských průmyslových hráčů. Věřím, že má všechny předpoklady stát se globálním lídrem v oblasti údržby,“ říká Michal Zálešák z Lighthouse Ventures.
Na co startup plánuje využít investici: Na zdokonalení klíčových funkcí platformy, přípravu on-premise řešení a expanzi na evropské i americké trhy.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? Všechno důležité dění přehledně jednou měsíčně ve startupovém newsletteru.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).