Do deseti let odejde do důchodu polovina inženýrů v EU. Startup z Ostravy chce tento výpadek zmírnit díky AI

Ostravský startup Edmund AI mluví se stroji, opraví poruchy a řeší nedostatek techniků. Získal již druhou investici.

Peter BrejčákPeter Brejčák

edmund-founders-l-r_-jakub-szlaur-co-founder-and-ceo-miroslav-marek-co-founder-and-cso-benjamin-przeczek-co-founder-and-coo

Foto: Edmund AI

Zakladatelé startupu Edmund AI Jakub Szlaur, Miroslav Marek, Benjamin Przeczek

0Zobrazit komentáře

Představte si inženýra, který ve výrobní firmě pracuje dvacet let a má obrovské zkušenosti. Předávat je mladým kolegům je ale časově náročné, zároveň své kapacity „pálí“ na méně komplikovaných úkolech. A takových lidí navíc v Evropě rychle ubývá. Řešení těchto tří problémů prý našel ostravský startup Edmund, který na to jde s pomocí umělé inteligence. „Naším cílem není nahradit člověka, ale vytvořit asistenta, který z technika udělá super technika,“ zdůrazňují zakladatelé, kteří oznámili uzavření dalšího investičního kola. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.

Zainvestovaný startup: Edmund AI

Kdo investuje: Investiční kolo vedl český fond Lighthouse Ventures, ke kterému se přidaly také Czech Founders VC, deeptechový Tensor Ventures a Borovicka Capital.

Kolik a v jakém kole: 500 tisíc eur (13 milionů korun) v tzv. pre-seed kole

Kolik již Edmund získal: Jeden milion korun dostal loni v létě od Czech Founders VC, když se účastnil jejich akcelerace.

jakub-szlaur-edmund-co-founder-and-ceo

Foto: Edmund

Ředitel Edmund AI Jakub Szlaur

Co Edmund dělá: Zjednodušeně řečeno mluví se stroji, opraví poruchy a řeší nedostatek techniků. Jazykové modely umělé inteligence totiž propojuje s technickou dokumentací, řídicími systémy i know-how lidských pracovníků, čímž má zvládat poruchy, uvolnit ruce kvalifikovanému personálu a zvýšit efektivitu výroby.

„Z vlastní zkušenosti víme, že oprava poruch výrobní linky může zabrat hodiny, někdy i desítky hodin, u nás trvá minuty,“ komentuje spoluzakladatel Jakub Szlaur.

Jaký je kontext: Výrobní průmysl čelí stále větším problémům včetně nedostatku kvalifikovaných techniků a rostoucí složitosti technologií. Zakladatelé startupu citují studii konzultační společnosti Deloitte, podle níž během příštích pěti až deseti let odejde do důchodu téměř padesát procent evropských inženýrů, což vytvoří zásadní mezeru v odborných znalostech. Tento nedostatek je dále umocněn obrovským množstvím nestrukturovaných dat generovaných stále modernějšími výrobními linkami, jejichž interpretace a využití je velmi časově náročné.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Naším cílem není nahradit člověka, ale vytvořit asistenta, který z technika udělá super technika. Představte si zaměstnance, který ve firmě pracuje dvacet let, má obrovské množství znalostí, ale jejich předávání mladším kolegům je zdlouhavé. Edmund tyto znalosti dokáže integrovat a okamžitě zpřístupnit celému týmu. Zároveň uvolní seniorním technikům ruce pro strategické úkoly a juniora naučí, jak problémy řešit,“ vysvětluje Benjamin Przeczek, spoluzakladatel a COO.

Sídlo startupu: Ostrava

Zakladatelé: Jakub Szlaur, Benjamin Przeczek a Miroslav Marek

Čeho již Edmund dosáhl: Během jednoho roku existence navázal spolupráci s průmyslovými klienty včetně společností jako Festo, Vitesco Technologies, Ferrit Mining Solutions nebo Wittmann Battenfeld CZ. Probíhat má více než dvacet pilotních projektů v Česku a na Slovensku.

Proč je to zajímavé: „Edmund spojuje umělou inteligenci s praxí a přináší řešení, které má díky své univerzálnosti a rychlému nasazení potenciál uspět nejen v Evropě, ale i v Americe. Už během prvního roku si získal důvěru významných evropských průmyslových hráčů. Věřím, že má všechny předpoklady stát se globálním lídrem v oblasti údržby,“ říká Michal Zálešák z Lighthouse Ventures.

Na co startup plánuje využít investici: Na zdokonalení klíčových funkcí platformy, přípravu on-premise řešení a expanzi na evropské i americké trhy.

Vše o startupových investicích

Češi v Izraeli na lovu miliardových jednorožců. Navzdory konfliktu se tu startupům daří, hlásí

Český fond Tachles VC jen loni podpořil sedm izraelských startupů, do kterých vložil desítky milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

karel_davidInsider

Foto: Tachles VC

Zakladatelé Tachles VC Karel Tušek a David Marek

0Zobrazit komentáře

I když jsou Češi, dlouhodobě vyhledávají nadějné startupy v Izraeli a investují do nich. Takovou misi Karel Tušek s Davidem Markem roky podnikali pod křídly fondu Springtide Ventures jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka. Později ale na vlastní pěst rozběhli nový fond Tachles VC. Jen během minulého roku podpořili sedm startupů dohromady částkou třicet milionů korun.

Dvojice českých investorů – ke které se ve fondu jako partneři přidali Američanka Robin Bienfait a Izraelci Sivan Kanev, Boris Chovnik a Dan Dinnar – Izrael považuje za jednu z technologicky nejvyspělejších a investičně nejzajímavějších zemí světa. I díky tomu se jí přezdívá Startup Nation.

„Rok 2024 prověřil odolnost izraelské technologické scény a stejně tak poukázal na vnitřní sílu, kterou tato země disponuje,“ popisuje pro CzechCrunch David Marek a doplňuje také data – navzdory vyostřenému konfliktu s Palestinci izraelské high-tech firmy v investicích nabraly necelých 300 miliard korun, což je o 28 procent víc než rok předtím.

Největším investičním tahounem má zůstávat sektor kyberbezpečnosti. „Ten sice tvoří jen sedm procent všech izraelských technologických firem, ale míří do něj 36 procent všech investic,“ vysvětluje Marek s tím, že celková částka vynaložená strategickými investory jako Nvidia, Salesforce, SAP a podobně za akvizice izraelských startupů dosáhla 16,9 miliardy dolarů, což je o téměř dvě třetiny více než v roce 2023.

tachles-ventures-2-25

Foto: Peter Brejčák / CzechCrunch

Partneři Tachles VC Karel Tušek, David Marek a Sivan Kanev

Kromě kyberbezpečnosti se Tachles zaměřuje i na oblasti umělé inteligence a cloudových technologií a minulý rok fond hodnotí pozitivně. „Byl to náš první investiční rok a do portfolia jsme získali sedm skvělých společností, z nichž řada už nyní nabírá nová investiční kola za vyšší valuace, čímž již zhodnocují naše počáteční investice,“ komentuje Marek.

Partner českého fondu zůstává optimistický i ve výhledu pro letošek. Odvolává se přitom mimo jiné na historický kontext, kdy se Izrael do současné pozice inovativní startupové velmoci dostal i navzdory nepříznivému okolnímu prostředí. „V kombinaci s jednoznačnou podporou ze strany nové americké administrativy dle nás přinese další úspěšný rok pro místní startupisty,“ míní Marek.

Jako nezbytné předpoklady pro silné inovační prostředí pak Marek v Izraeli označuje velmi kvalitní technické vzdělání i silný tah na branku místních startupových zakladatelů – díky malé velikosti země a logické nemožnosti expanze byznysu do sousedních států musí své firmy zakládat a stavět rovnou s globálními ambicemi.

„Celý národ má obří psychickou odolnost, za kterou z velké části může geopolitická situace a povinný vojenský výcvik pro muže i ženy,“ vysvětluje Marek s tím, že být podnikatelem je snem většiny Izraelců, k čemuž přispívá i to, že samotné slovo podnikatel má v zemi velmi silnou pozitivní konotaci. Do karet jim hraje také schopnost prodávat produkt či službu zákazníkům a investorům i ve chvíli, kdy je jejich nápad teprve na papíře.

„Výhodou Tachles je oborová specializace, která nám umožňuje rychle ohodnotit investiční příležitosti spadající do našeho ranku, schopnost nabídnout startupům přístup na americké i evropské trhy a samozřejmě nám pomáhá i historicky velmi blízký vztah mezi Izraelem a Českem,“ uzavírá Marek.

Loni zainvestované projekty Tachles VC

  • Hirundo (celková investice 7,6 milionu dolarů ve dvou kolech) slouží pro strojové odnaučování, které umožňuje identifikovat a odstranit nežádoucí data z AI modelů a tréninkových datasetů bez nutnosti úplného přeškolení modelu.
  • Brinker (celková investice 1,6 milionu dolarů) bojuje s dezinformacemi a sociálními hrozbami na sociálních sítích, kdy využívá umělou inteligenci k vyšetřování, právním opatřením, publikování v médiích a vytváření proti-narativů.
  • Chronom (celková investice 600 tisíc dolarů) pomáhá se správou cloudu pro poskytovatele tzv. spravovaných služeb (MSP).
  • Acsense (celková investice 1,35 milionu dolarů) zajišťuje odolnosti systémů správy identit a přístupu (IAM) pomocí zálohování a obnovy dat.
  • Langware (celková investice 8,7 milionu dolarů) zefektivňuje procesy softwarového vývoje tím, že pomocí kvalitní technické specifikace automatizuje vše před samotným programováním.
  • Cyngular (celková investice 4 miliony dolarů) objevuje hrozby v cloudové infrastruktuře firem a automatizuje následnou reakci.
  • Illustria (celková investice 1 milion dolarů) pomocí umělé inteligence aktivně chrání před hrozbami během vývoje software, současně zefektivňuje samotný proces vývoje.

* Konkrétní částky, kolik v rámci investičního kola vložil samotný Tachles VC, fond nekomentuje.