Do pěti let bude výplata kdykoliv standard, hlásí PalmApp. Startupu s tím pomáhá i Česká spořitelna
Jedna z největších tuzemských bank aktivně investuje do startupů, díky čemuž dokáže inovovat a klientům nabídnout atraktivnější služby.
Dlouho šlo o dva rozdílné a vzájemně nespolupracující světy – tradiční bankovní sektor svázaný regulací, kvůli níž často nemohou finanční domy reagovat na nové trendy dostatečně rychle, na druhé straně mladé finančně-technologické startupy, jež díky svým inovativním produktům oslovují moderní uživatele. Některé banky vnímaly fintechy jako hrozbu své existence, poslední vývoj však stále více ukazuje, že když se spojí, budou silnější. A tak hledají cesty, jak takové spolupráce podporovat.
Tímto směrem se vydala také Česká spořitelna, jejíž investiční fond Seed Starter vyhledává a investuje do startupů, které mohou pomoct s hledáním řešení problémů stávajících klientů banky, ale zároveň jí přinést nový byznys oslovením nových zákazníků. A v neposlední řadě pak samozřejmě i možné zhodnocení investice, když startup bude růst a udělá exit.
Seed Starter od svého vzniku podpořil pět startupů. „Počet zainvestovaných firem bude záviset na konkrétním nápadu, jeho realizovatelnosti a jasném propojení s naší vizí utvářet dlouhodobou hodnotu pro klienta. Pokud ve startupu vidíme jasný potenciál a přínos pro klienta i banku, poskytneme mu ve fázi seedu veškerou podporu,“ komentuje pro CzechCrunch Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter.
Výplaty kdykoliv
Jedním z podpořených startupů je český PalmApp, jenž firmám umožňuje vyplácet odpracovanou část mzdy kdykoliv v měsíci. Svým klientům tak zprostředkovává technologickou platformu a aplikaci, přes kterou mohou o peníze žádat přímo zaměstnanci. Za každou transakci si účtuje 49 korun, od čtvrté transakce měsíčně je pak poplatek nulový.
„Mnoho lidí si to plete, ale PalmApp neposkytuje úvěry a neúčtuje si poplatky na základě výše úrokové sazby. Není to zkrátka finanční služba. Firmám nabízí pronájem technologie, kterou využívají zaměstnavatelé i zaměstnanci,“ vysvětluje Skopový. Z pohledu Spořitelny jde v případě PalmAppu i o podporu finančního zdraví lidí, když si právě pomocí těchto služeb nemusí pár dní před výplatou v nečekané nebo vážné situaci půjčovat za vysoké úroky od nebankovních subjektů.
Takovým způsobem vysvětluje tržní pozici startupu i jeho zakladatel Petr Ladžov s předchozími kariérními zkušenostmi z oblasti transakčního bankovnictví. „Náš produkt se staví proti úvěrům se splatností do dvanácti měsíců pro domácnosti poskytovaným bankovními i nebankovními institucemi. Jsou to různé mikropůjčky, kontokorenty a nebankovní půjčky. Ročně jde v Česku o objem přes 200 miliard korun a to je náš trh,“ vysvětluje Ladžov.
Produkt tak cílí primárně na dvě skupiny lidí. První jsou takzvané modré límečky, tedy zaměstnanci pracující hlavně ve výrobě, logistice, skladech a podobně. Druhou skupinou je pak generace Z – mladí lidé, kteří jsou zvyklí mít všechno k dispozici hned a vyžadují to i u svých mezd. Třetí doplňující skupinou mohou být například pracující ukrajinští uprchlíci, kterým kvůli chybějícím záznamům nebudou schopny půjčovat přímo banky a další instituce, takže jim PalmApp může usnadnit situaci.
„Podobné produkty v zahraničí fungují běžně, teď musíme zjistit, zda je připravená i Česká republika,“ říká Ladžov, který však v budoucnost celého trhu věří. „Vyplácení mezd kdykoliv se do pěti až deseti let stane naprostým standardem. Všechno zrychluje a není důvod, aby tomu tak nebylo i v této oblasti,“ říká.
Na českém trhu „mezd kdykoliv“ už několik let působí služba Advanto, kterou 17 miliony korun podpořil V-Sharp Alpha Michala Menšíka, a má tak určitý náskok. Jako svoji konkurenční výhodu ale PalmApp vidí právě to, že do něj investovala Česká spořitelna, která má možnosti klientům (například ohroženým) pomoci i dále. Startup také musel projít obsáhlou a časově náročnou technickou analýzou svého systému, tedy penetračními testy od kyberbezpečnostní společnosti Eset i compliance procedurou banky.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.