Do Salvadoru putují každý den miliony v bitcoinech. Firmy jsou ale zdrženlivé a státní peněženka má vážné problémy

Nayib Bukele, prezident státu Salvador, který schválil bitcoin jako zákonné platidlo

0Zobrazit komentáře

Od září, kdy Salvador zavedl bitcoin jako zákonné platidlo, se povědomí o virtuálních měnách ve středoamerické zemi ještě více rozšířilo a každý den prostřednictvím mobilních aplikací posílají Salvadorci pracující v zahraničí domů několik milionů dolarů. A úspěšně se tím vyhýbají poplatkům, které by jinak museli platit zprostředkovatelům transakcí. Ale platby v bitcoinech v zemi zatím přijímá jen zlomek podniků a kryptoměnová aplikace vlády se potýká s technickými problémy, což frustruje i oddané uživatele této technologie.

Jak zmiňuje agentura Reuters, například dvaatřicetiletý stavební dělník Adalberto Galvez říká, že když se pokoušel vybrat peníze z vládní digitální peněženky Chivo, přišel o 220 dolarů (více než 4 800 korun). S podobnými zkušenostmi s peněženkou pojmenovanou podle místního výrazu „dobrý“ se svěřily desítky Salvadorců. Jen málo jich tuto peněženku používá denně.

„Peníze mi to vzalo, ale nic mi to nevrátilo,“ řekl Galvez. Ten už několik měsíců úspěšně používá bitcoiny v jiné aplikaci díky malému experimentálnímu projektu bitcoinové ekonomiky s názvem Bitcoin Beach v pobřežním městě El Zonte. Podle Galveze prostředky odešly z jeho bitcoinové peněženky Bitcoin Beach, ale nemohl si je vybrat z Chiva. Žádná reakce na stížnost podle něj nepřišla.

Problémy s transakcemi a pokusy o krádež identity hlásí i jiní. Přijetí bitcoinu v této chudé zemi, kde je každá pátá rodina závislá na remitencích od příbuzných žijících v zahraničí, ale v některých směrech bylo rychlé. Prezident Nayib Bukele říká, že si peněženku Chivo stáhlo o půl milionu lidí více, než kolik se předpokládalo.

Zatímco v září tedy peněženku aktivně používalo 2,1 milionu z 6,5 milionu obyvatel této latinskoamerické země, dnes ji tak má už zhruba polovina populace. Dlužno však dodat, že tamní obyvatelé dostali ke stažení peněženky také bitcoin v hodnotě 30 dolarů. A to bylo vzhledem k chudým poměrům Salvadorců velkou motivací k jejímu pořízení.

Měsíc od spuštění peněženku použilo už 12 procent spotřebitelů, jak uvedla Salvadorská nadace pro hospodářský a společenský rozvoj. Nadace, která se dotazovala 233 podniků napříč sektory, ale zjistila, že celkové využití kryptoměny je stále nízké. Hned 93 oslovených firem uvedlo, že bitcoin nepoužívá. Podle některých uživatelů Twitteru dokonce odmítají přijímat bitcoin i některé z oficiálních státních institucí.

„Stále si nejsme jistí tím, jaké výhody vláda očekávala, říká Leonor Selvaová z Národní asociace soukromých podniků, jedné z několika obchodních skupin, které jsou vůči zavádění bitcoinu skeptické. Již dříve ale bylo avizováno, že bitcoin nebude minimálně ze začátku fungovat samostatně, ale pouze v návaznosti na dolar. Ceny produktů tak měly být uváděny v dolarech a až před samotnou platbou dojde k vyjádření hodnoty v bitcoinu podle aktuálního kurzu.

Vláda prezidenta Bukeleho doufá, že 2,5 milionu Salvadorců žijících ve Spojených státech nakonec bude remitence, tedy peníze vydělané v zahraničí a odesílané rodině do vlasti, posílat přes státní peněženku Chivo. Podle Bukeleho se přes ni denně pošlou zhruba dva miliony dolarů (44 milionů korun) a v USA je pro tyto účely možné využít některý ze 30 bitcoinových automatů, které byly nainstalovány v Atlantě, Chicagu, Houstonu a v Los Angeles.

Nedávno si Chivo k zaslání remitencí své rodině vybral i stavební dělník Juan Moz, který také žije ve Spojených státech. Říká, že mu to umožní ušetřit až 18 dolarů (asi 400 korun) ve srovnání s tradičním převodem peněz. Určitě ji budu používat dál, řekl pro Reuters Moz v telefonickém rozhovoru ze San Franciska.

Problémy státní peněženky

Ačkoliv převod peněz v bitcoinu je rychlý a s jen naprosto minimálními poplatky, většina ročních remitencí do Salvadoru ve výši šesti miliard dolarů (132 miliard korun), což je asi čtvrtina hrubého domácího produktu země, stále přichází prostřednictvím běžných peněžních převodů. Mnozí se obávají prudkých výkyvů kurzu bitcoinu, a tak si připlácí za využívání bankovních služeb.

Někteří Salvadorci navíc uvádějí, že si peněženku stáhli, ale nezískali zmiňovaný bonus 30 dolarů, který vláda nabídla na začátku programu. Státní aplikaci totiž podle Foreign Policy provázejí nemalé problémy. Lidé si peněženku nainstalují a zjistí, že žádné peníze na kryptoměnovém účtu nemají, protože jejich osobní údaje zneužili hackeři a bonus odcizili.

Na druhou stranu ze získaného bonusu mohla profitovat řada majitelů malých podniků, jako byl Alexander Díaz, jehož restaurace nabízí kuřecí křídla. „Většina lidí, kteří měli tento bonus, chtěla vyzkoušet, jak by se dal utratit, takže několik klientů nám platilo v bitcoinech, řekl Díaz s tím, že kryptoměnu nyní používá asi 20 procent jeho zákazníků. „Chivo malým podnikatelům prospělo, protože klientům usnadňuje placení, dodal.

Samotná vláda Salvadoru během září nakoupila 700 bitcoinů. Jeho cena zpočátku, tedy po 7. září, kdy země bitcoin zavedla, prudce klesla, ale koncem měsíce už se vydala strmě vzhůru. V uplynulých dnech dokonce přesáhla 55 tisíc dolarů (1,2 milionu korun) za minci.

S přispěním ČTK.