Do výrobce karbonových kol Festka vstoupil mocný muž PPF. Má pomoci zapomenout na neproměněné ambice

Josef Brož přichází do Festky v době, kdy se tvůrce personalizovaných karbonových rámů zvedá z neúspěšné snahy o velkovýrobu.

bodies

Foto: Festka

Kolo od Festky s designem výtvarníka Jakuba Koise

0Zobrazit komentáře

Společnost Festka patří mezi nejvýraznější tuzemské výrobce jízdních kol a její specializací je individuální výroba karbonových rámů na míru. Před rokem a půl se měla vydat směrem k velkovýrobě, nakonec ale od plánu ustoupila. Záplatu vzniklé finanční ztráty má nyní obstarat nový akcionář, právník PPF Josef Brož s rodinou.

Proč se nepodařilo naplnit vizi, kterou do Festky v prosinci 2021 přinesl tehdy nový šéf Roberto Sadowsky, pro e15 vysvětlil mluvčí společnosti Jakub Víšek. Podle něj byla největší překážkou pandemie, následný propad na trhu a vysoká inflace, která vedla ke snížení kupní síly. Do čela společnosti se proto vrátil jeden z jejích zakladatelů Michael Moureček a od velkovýrobních plánů ji nasměroval zpět k jejímu původnímu zaměření, tedy exkluzivní a menší výrobě.

Nenaplněné ambice nicméně znamenaly pro společnost velké finanční vyčerpání, což otevřelo prostor pro nového investora. Tím se stal spolumajitel skláren Moser a jedna z důležitých postav skupiny PPF Josef Brož, který byl blízkým spolupracovníkem Petra Kellnera.

„Pan Brož sleduje Festku dlouhodobě. Jako aktivní uživatel našeho produktu chápe, v čem je naše unikátnost a jakou pozici na trhu máme mít. Jeho představa o budoucnosti Festky je plně v souladu s představou zakladatelů společnosti,“ uved pro e15 Víšek. Brož sám investici nekomentoval, akcie Festky ale pořídil prostřednictvím společnosti Independent Solutions v níž drží majoritu jeho žena Linda Ruschaková.

V loňském roce společnost vykázala obrat 31 milionů korun, což je v podstatě téměř totožné číslo jako v roce předchozím. Podobná si jsou i čísla počtu zhotovených kol, jichž společnost vyrobila okolo dvou set. S tímto objemem ve Festce počítají i letos. Nižší by ale měla být ztráta firmy, ta loňská se prohloubila na necelých devět milionů. Důvodem měly být odpisy starých pohledávek a náklady spojené se snahou navýšit objem produkce na dva tisíce kol ročně.

V blízké budoucnosti by se Festka podle svých vyjádření ráda dostala k alespoň dvojnásobné produkci, s čímž má pomoct právě nový kapitál, jinak se ale firma má vrátit ke zmiňovaným kořenům. Podobná vyjádření z ní už ale zaznívala v době, kdy to ní vstupoval předchozí investor. Jím je společnost Scalatore, jež je se 64 procenty akcií největším podílníkem. Coby investor v ní figuruje také tenista Tomáš Berdych. Independent Solutions nyní za svůj vstup získalo přibližně 32 procent. Zbytek vlastní zakladatelé společnosti Ondřej Novotný a Michael Moureček.

Festka se specializuje na nejnáročnější cyklistickou klientelu z celého světa a největší zájem o její personalizovaná kola má přicházet z Asie.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym