Dobrou architekturu jde dělat odkudkoliv. Třeba i z města pod Ještědem, říká architektonické studio Mjölk

09-5-2048×1364-min

Foto: OBA creators/CzechCrunch

Je tu další vydání CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Česká architektura žije, má se k světu a neustále nás překvapuje svou originalitou. Kdo za to může? Na tuto otázku budeme hledat odpověď v pravidelném pohledu na nejzajímavější architektonická studia, která u nás působí. Tentokrát to budou mlékaři z Liberce.

***

Velká architektura města nepotřebuje

Když se architektura na malém městě dělá chytře a originálně, mohou být výsledky světové. Své o tom ví Mjölk architekti, jejichž realizace v posledních letech plní i zahraniční architektonická média.

mjolk3

Foto: Mjölk architekti

Jan Mach a Jan Vondrák, zakladatelé architektonického studia Mjölk architekti

Za studiem vystupujícím pod švédským výrazem pro mléko stojí Jan Mach a Jan Vondrák, bývalí studenti architektury liberecké univerzity. Těm se hlavní město Sudet vrylo pod kůži, a tak si své studio založili přímo v jeho centru.

„Dobře se nám tu žije a máme pocit, že nám menší měřítko města umožňuje měnit věci kolem nás. Máme pocit, že dobrou architekturu jde dělat odkudkoliv. Velká architektura města nepotřebuje,“ vysvětlují zakladatelé své rozhodnutí rozbít svůj základní tábor právě pod Ještědem.

Kopcovitá lokalita pomohla definovat jednu z předností tohoto studia, kterou jsou nápadité rozhledny. Mezi ty nejznámější patří falická Vokurka, mimozemská Růženka, futuristická Špička a nedávno otevřený soubor animálních rozhleden Hlídka na Stráži.

„Navrhování vyhlídkových věží je samostatná disciplína. Vaším místem není město plné lidí nebo malebná vesnice, nevztahujete se k domům. Stavíte na pozadí hustých lesů, mraků, kopců, ranní mlhy či hor. Pracujete s měřítkem mravenců, ale i celých krajin a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe,“ přibližuje Jan Vondrák pestrost stavby v krajině.

mjolk-vokurka

Foto: Roman Dobeš

Věž Vokurka

Práce Mjölků však není jen o místech, odkud je možné pozorovat daleké okolí. Na svém kontě mají i řadu staveb, ve kterých se dá žít. Ať už se jedná o Chatu pod Bukovkou, Lesní vilu, Vilu s fontánou nebo Dům za zdí.

Poslední dobou v jejich portfoliu přibývají i realizace nejrůznějších provozů. Například aktuálně rozestavené sídlo Kloboucké lesní, kruhová továrna pro společnost Vavi či interiér restaurace Chicago Bar & Grill.

„Měřítkem výběru není zdaleka jen velikost projektu či suma, kterou je dotyčný ochoten zaplatit za naše služby. Nejdůležitějším parametrem je to, jak si s potenciálním klientem rozumíme. To určuje vše,“ říká Jan Vondrák.

Pro Liberec a jeho obyvatele znamenají Mjölkové daleko víc než jen svěží architekturu kousek za domem. Do Liberce přinášejí řadu kulturních akcí, provozují vlastní bar Vokno a spravují i klenot mezi smrky v podobě lesního koupaliště, jemuž chtějí navrátit jeho někdejší prvorepublikový punc.

Mimo to mají Mjölkové v plánu řadu dalších projektů. Ty bude možné obdivovat na vrcholcích českých hor i ve městech pod nimi. A kdo ví, třeba na českou stopu z města, kde buď jdete do kopce, nebo na vás prší, narazíte třeba i v daleké Kostarice.

mjolk-bpn1

Foto: BoysPlayNice

Chata pod Bukovou z pera architektů Mjölk

***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym