Dokumenty odhalily sbírku umění oligarchy Abramoviče a jeho exmanželky. Hravě by zaplnila celé muzeum
Ať už si vzpomenete na jakéhokoliv malíře či malířku z posledních 100 let, pravděpodobně bude v Abramovičově sbírce.
Jméno ruského miliardáře Romana Abramoviče bylo v uplynulém roce skloňováno především v souvislosti s fotbalovým klubem Chelsea, který jeho někdejší majitel musel prodat, jelikož na něj byly uvaleny sankce kvůli napojení na režim Vladimira Putina. Jenže Abramovič není jen nadšený fanoušek fotbalu, ale také sběratel umění. Společně se svou exmanželkou Dašou Žukovovou dal dohromady úctyhodnou sbírku moderního umění, na kterou se podrobně podíval kritik Jonathan Jones píšící pro britský deník The Guardian.
Rozsah sbírky Abramoviče a jeho exmanželky Žukovové byl dosud veřejnosti neznámý, jelikož nezaložili galerii určenou pro její prezentaci. Na povrch tak prosakovaly jen občasné zajímavosti v podobě akvizice obrazu Benefits Supervisor Sleeping od Luciana Freuda, který Abramovič koupil v roce 2008 coby nejdražší dílo žijícího umělce za 33,6 milionu dolarů (což by tehdy odpovídalo 560 milionům korun), nebo obrazu Beverly Hills Housewife od Davida Hockneyho.
Všechno se ale změnilo, když se na světlo světa dostaly dokumenty pod souhrnným názvem Oligarch Files, které unikly z offshorové společnosti MeritServus se sídlem na Kypru – jde o jakýsi ráj pro bohaté Rusy, kteří chtějí ukrýt svůj majetek. K dokumentům se díky nejmenované třetí straně dostal deník The Guardian a pracovali s nimi rovněž investigativní novináři z Projektu hlášení organizovaného zločinu a korupce (OCCRP).
Uniklé dokumenty odhalily, že zmíněná díla přestavovala jen nepatrný zlomek z celé oligarchovy sbírky obrazů a soch. Společně se svou tehdejší manželkou stihli během bezmála deseti let vytvořit jednu z nejvýznamnějších soukromých kolekcí moderního umění, čítající přibližně 370 děl, jimiž zdobili své domy a zámečky v Anglii, Francii, ale také palubu jachty Eclipse.
Miliardová sbírka
Hodnotu sbírky odborníci odhadují na téměř miliardu dolarů, což by odpovídalo 23 miliardám korun. „Mohli byste s ní zaplnit muzeum, je to ohromná sbírka. Nejde ale o vulgární kolekci novodobého zbohatlíka, naopak ukazuje velmi dobrý vkus a také to, že pokud máte dost peněz, můžete si koupit kus historie,“ řekl pro The Guardian Andrew Renton, profesor kurátorství na londýnské vysoké škole Goldsmiths.
A jaká díla se ve sbírce nacházejí? Dokumenty ukázaly, že jde o impozantní katalog dějin moderního umění, jehož součástí jsou kusy od největších ruských, evropských a amerických mistrů. Nechybí v ní tvorba Clauda Moneta, Reného Magritta, Pieta Mondriana, Henriho Matisse, Vasilije Kandinského a Pabla Picassa nebo ruských modernistek, jako jsou Natalia Gončarovová a Véra Rockline. Ve sbírce se ale nacházejí také současní tvůrci, například Frank Auerbach, Paula Rego a David Hockney.