Dolaroví milionáři z Česka propadají víc a víc akciím, rekordně bohatnou a věří, že za rok bude líp

Tradiční průzkum J&T Banky mezi stovkami dolarových milionářů ukázal, že Češi jsou optimisté a Slováci mají obavy, co bude s jejich zemí.

Luboš KrečLuboš Kreč

tkacova

Foto: J&T Banka

Alena Tkáčová z J&T Banky

0Zobrazit komentáře

Dolaroví milionáři v Česku a na Slovensku si jsou v mnoha ohledech dost podobní – typicky jsou to muži po padesátce, kteří rádi sportují, peníze si vydělali vlastní pílí nejčastěji v podnikání a baví je investice do akcií. V jednom se ale podstatně liší: zatímco Slováci cítí frustraci z vývoje ve své zemi a čím dál víc přemýšlí o odchodu, Češi jsou relativně optimističtí.

„Slovenští dolaroví milionáři propadli pesimismu, neboť mají obavy ze směřování země pod současnou politickou reprezentací,“ říká Alena Tkáčová, obchodní ředitelka J&T Banky, která se úspěšných lidí z Česka a Slovenska ptala na jejich pohled na společnost v rámci tradičního průzkumu Wealth Report pro rok 2024.

Tkáčová ještě připomíná, že od kabinetu Roberta Fica, který dost zpřísnil svou rétoriku po atentátu, jenž na něj byl spáchán, slovenští podnikatelé očekávají spíš nárůst byrokracie a daňové zátěže: „Nevěří, že současné vedení státu provede kroky ke zlepšení upadající konkurenceschopnosti, ekonomické výkonnosti a podnikatelského prostředí.“

Ovšem ačkoli při pohledu na svou domovinu jsou slovenští milionáři o dost skeptičtější než jejich čeští souputníci, z pohledu zhodnocování majetku se jim daří podobně – podobně dobře. A věří, že se jim bude i nadále dařit zhodnocovat jejich majetky tempem, které bude minimálně překonávat inflaci. „Podle měření, která provádíme už pět let, bohatli v uplynulých dvanácti měsících úplně nejrychleji,“ doplňuje Tkáčová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čím dál víc se z nich totiž stávají skuteční investoři, jejichž majetek víc a víc sílí zhodnocováním prostředků, a ne tolik samotným vyděláváním. Prim logicky hrají nemovitosti, které se po útlumu z posledních dvou let opět vrací do popředí zájmu, ale také akcie. Ostatně na otázku, od jakých investic očekávají čeští a slovenští milionáři nejzajímavější zhodnocení, odpověděli shodně, že nejvíc právě od zahraničních akcií.

Jestliže v roce 2020 uvádělo 64 procent z nich, že na změně stavu jejich bohatství se podílel příjem z podnikání či zaměstnání, a akcie zmínilo jen 31 procent respondentů, letos akcie jmenovalo už 45 procent účastníků průzkumu.

U akcií je zajímavé, že ačkoli pořád nepředstavují největší položku v portfoliu investorů, jsou aktivem, kterému věnují nejvíc času. „Je to něco, o čem se debatuje, co se stalo součástí konverzace mezi lidmi. Baví je to,“ vysvětluje Jaroslav Cír z agentury Perfect Crowd, která průzkum mezi 277 Čechy a 127 Slováky pro J&T Banku dělala.

jat

Přečtěte si takéDolaroví milionáři v Česku? Hlavně muži nad 50 letDolaroví milionáři v Česku? Hlavně muži nad 50 let, kteří teď věří víc akciím než nemovitostem

Dramaticky také narostla obliba investice do jiných firem, primárně prostřednictvím private equity fondů, jako je J&T Arch Investments. V Česku tento investiční nástroj posílil ve vnímání bohatých lidí ze 14 procent v roce 2022 na letošních 21 procent. Hodně v posledních dvou letech rezonovaly také korporátní dluhopisy, ačkoli do budoucna se dá očekávat, že jejich popularita poklesne.

„U korporátních dluhopisů stále přetrvává atraktivita díky kupónovým platbám, které se u českých emisí pohybují kolem sedmi až osmi procent. Tento výnos umožňuje solidní návratnost na několik let dopředu. Nicméně klesající úrokové sazby postupně snižují výnosy u nových emisí, což může odradit investory hledající dlouhodobé zajištění vyšších výnosů,“ dodává hlavní analytik J&T Banky Petr Sklenář.

Každopádně dolaroví milionáři si celkem věří, že příští rok bude jejich jmění poměrně výrazně větší – 16 procent z nich odhaduje, že o více než 10 procent, a 57 procent míní, že o 2 až 9 procent.

„I když jsou dolaroví milionáři pro nejbližší budoucnost na osobní úrovni optimističtí, v dlouhodobém horizontu jim dělá starost řada hrozeb,“ připomíná ovšem Alena Tkáčová z nejužšího vedení J&T Banky. A zmiňuje obavy ze sílící migrace, z drahých energií nebo z možného návratu inflace v důsledku schodkových rozpočtů západních států.

Rubriku Investice podporujíxtblogo_njet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

CzechCrunch Jobs