Domov jako investice. V Letňanech roste nový dům, kde lidé mohou splácet byt spolu s nájmem

Developerský projekt Letnian přinesl do Česka novinku. Zpočátku je člověk nájemcem bytu, postupně se stává jeho vlastníkem.

Eliška NováEliška Nová

Bytový dům Letnian

Foto: Letnian

Bytový dům Letnian

V pražských Letňanech roste nový bytový dům Letnian. Kromě toho, že nabízí energeticky nenáročné a designové bydlení, přináší do Česka také další možnost, jak financovat vlastní byt. Do bytu se člověk nastěhuje jako nájemce, postupem času se ale může stát jeho vlastníkem. K počáteční investici přitom stačí jen pět procent z kupní ceny, čímž se navíc zafixuje i cena bytu.

Na pořízení hypotéky musí mít v současné době člověk našetřeno minimálně deset až dvacet procent kupní ceny. Ceny bytů rostou a s nimi i výše částky, kterou je potřeba mít pro to, aby člověk od banky hypotéku získal. Právě na to reaguje vůbec první projekt v Česku, kde se nové byty prodávají v modelu rent-to-own, který má být alternativou k hypotéce. Funguje to tak, že zájemce o byt se rovnou stává jeho obyvatelem. Zpočátku ovšem zastává roli nájemce.

Výhodou je, že cena bytu se pro kupujícího zafixuje a nebude stoupat nahoru. „Program cenu bytu zafixuje a ochrání ji tím před inflací. A protože si kupující může řídit výši svých měsíčních plateb, vkládat případné jednorázové splátky a vše plánovat podle svých možností, nečekají ho žádná nemilá překvapení. Především pak člověk neplatí jen nájem, ale buduje si vlastní domov,“ líčí Michal Fujak, který je manažerem programu BYX, jenž model financování vlastního bytu v Letnianu nabízí.

I tady je ale potřeba mít minimální vklad, je to ale jen pět procent. V případě, že má kupující možnost, může uhradit i větší částku. Vyšší záloha snižuje nejen cenu bytu, ale i výši měsíčního nájmu. Díky variabilitě záloh a měsíčních úhrad může každý měsíc kupující uloupávat z doplatku kupní ceny podle svých vlastních možností po dobu pěti let.

„Celkovou částku je možné doplatit kdykoli po dobu přibližně pěti let, nejpozději však do června 2029. Potom lze k doplacení bytu použít i hypotéku, u které se předpokládá, že bude mít výhodnější podmínky než dnes,“ dodává Fujak. Pokud se nakonec nájemce rozhodne byt opustit, pak jej může převést na jiného zájemce a na konci získat rozdíl v tržní ceně. Projekt tak dobře funguje i jako střednědobá investice.

Na konkrétním příkladu to může vypadat následovně: U bytu 1+kk za 5,39 milionu může člověk složit desetiprocentní zálohu, tedy 539 tisíc. Za dalšího půl roku může doplatit třeba další tři procenta, tedy zhruba 160 tisíc. Měsíčně pak bude platit 25 tisíc korun, z čehož nájemné dělá 17 tisíc, osm tisíc je úhrada kupní ceny. Po čtyřech letech bude částka k doplacení 4,3 milionu korun.

„Hlavní výhodou je flexibilita. Kupující má čas na sehnání financí, například prostřednictvím hypotéky, a zároveň může byt využívat jako nájemník,“ líčí Fujak, který se se způsobem financování inspiroval v zahraničí, kde jsou podobné programy běžně využívané jako alternativa k hypotéce. Letnian je zatím první novostavba v Česku, kde je možné model využít.

Bytový dům je dílem developerské skupiny Syner Group a investiční skupiny Kaprain. V Letňanech budují bydlení se 144 jednotkami ve velikostech 1+kk až po 4+kk včetně bytů, ke kterým náleží terasa či zahrada. Cena startuje na 5,2 milionu korun, nejdražší byt stojí kolem šestnácti.

Projekt je dílem architektonického studia ADR, které vtisklo do bytů vysoký standard vybavení. K dispozici budou mít obyvatelé domu také společnou zahradu a dětské hřiště umístěné ve vnitrobloku.

„Bytový dům Letnian se nachází v dynamicky se rozvíjející části Prahy 9, blízko občanské vybavenosti jako jsou školy, školky, sportovní centra či obchody. Je zde zároveň hodně rozvojových území, která slibují bohatou infrastrukturu. Pokud městská část konečně spustí projekt Avia City na jediném brownfieldu v Letňanech, který se řeší už patnáct let, bude to jedna z nejpěknějších adres v Praze,“ líčí Fujak.

CC Native

Partnerem článku je Menhart

Moderně pojatá tradiční chalupa v Krkonoších. Lyže lze nasadit přímo v obýváku a vyrazit na svah

Chalupa na jednom z krkonošských svahů je jako stvořená pro vychutnání hor. Stojí u sjezdovky a spojuje tradici s moderními přístupy.

chata-milada5

Foto: BoysPlayNice

Chalupa Milada v Krkonoších

0Zobrazit komentáře

Do českých hor již definitivně dorazila zima a chalupy ve stráních zapadaly sněhem. Stalo se tak i v případě Milady, chalupy stojící poblíž Horní Malé Úpy. Byť se jedná o novostavbu, architekti jí propůjčili místní tvář, díky níž perfektně zapadá do architektonického koloritu lokality. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Milada stojí na pozemku ve stráni, na okraji lokality zvané Nové domky. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o zdařilou rekonstrukci a omlazení některé z chalup, které tu stojí dlouhé dekády, ve skutečnosti to je však novostavba.

Její tvar vychází z klasické podoby horských chalup rozesetých všude po okolí. Má obdélníkový půdorys, dvě patra a sedlovou střechu. Dům je usazen vodorovně ve svahu a jeho výstavba probíhala klasickou zděnou konstrukcí s dřevěným krovem a dřevěným trámovým stropem. Dřevěný je i plášť domu, konkrétně na něj byla použita nehoblovaná prkna přetřená černou přírodní barvou.

Kontrastem k přírodnímu materiálu je venkovní přístavba tvořící krytý vstup. Celou ji tvoří masa pohledového betonu. Moderní punc dodávají také okna vyrobená z černých hliníkových profilů. Ty doplňuje falcovaný, tmavě šedý plech, který byl použit na střechu s velkým vikýřem.

Chata je otevřena všem, kdo si chtějí vychutnat pravé Krkonoše. Pro potřeby krátkodobých pronájmů nabízí objekt dva základní celky. Ve spodní části domu z pera architektů ze studia ADR je mimo samotného vstupu také hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Ze spodního patra lze rovnou na lyžích vyrazit na sousedící sjezdovku.

Po vydatném dni na svahu přijde vhod druhé patro, které je zasvěcené ložnicím a příslušnému sociálnímu zázemí. Spát se ovšem dá i v nejvyšší části krovu, do které bylo umístěno spací patro se schodištěm.

Celému interiéru dominuje dřevo. To bylo použito na obklady stěn, podlahy i stropy. Podobně je na tom také nábytek, pro jehož výrobu bylo použito bělené smrkové dřevo. Celkově světle laděný interiér však doplňuje i několik kusů nábytku v tmavé a hnědé barvě.

Do interiéru si navíc našla cestu i trocha betonu. Architekti ponechali přiznaný vnitřní betonový pilíř oddělující obývací prostor s jídelnou a ve spodním patře se na podlaze místy objevuje stěrka doplněná kobercem.