Dopravní zácpa ve čtvrt na čtyři ráno? Výzkumníci díky satelitům a Google Mapám odhalili invazi předtím, než začala

Filip HouskaFilip Houska

invaze_x

Foto: Google Maps

Kolony u Bělgorodu, vzdáleného asi 40 kilometrů od hranic s Ukrajinou

0Zobrazit komentáře

Bylo 23. února, konkrétně čtvrt na čtyři ráno, když si americký profesor Jeffrey Lewis všiml něčeho zvláštního. Google Mapy mu totiž začaly ukazovat, že se před hranicemi Ruska a Ukrajiny začínají tvořit zácpy. V tuto hodinu velmi nepravděpodobný jev. Pak se podíval na radarové snímky – a zjistil, že to nebyli civilisté v autech, nýbrž Vladimirem Putinem poslané okupační jednotky, které se rozhodly udělat z Ukrajiny peklo na Zemi. Později zakročil i samotný Google.

Jeffrey Lewis – stejně jako řada jiných – už několik dní před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu tušil, že k něčemu dojde. Putinův režim totiž v těsné blízkosti ukrajinských hranic rozmisťoval svá vojska a vytvářel nepříjemné napětí. Proto profesor z kalifornského Institutu pro mezinárodní studia v Middlebury, kde se věnuje kontrole zbrojení, začal se svými studenty postupně analyzovat případný pohyb ruských vojsk směrem za hranice cizí země.

Jeho výzkumný tým používal ke kontrole jak snímky pořízené radary ve vesmíru, tak i oblíbenou navigační aplikaci od Googlu. Právě ta jim začala ve středu nad ránem ukazovat netradiční informace o tom, že v blízkosti ukrajinských hranic se začínají tvořit zácpy. Jakmile se pak podíval na satelitní snímky, všiml si, že se směrem k Ukrajině žene konvoj okupačních vojsk Ruské federace. Rusové pak invazi ohlásili o několik hodin později, v noci ze středy na čtvrtek.

„Dříve jsme se spoléhali na to, až nám reportér ukáže, co se na místě děje. Dnes si můžete otevřít Google Mapy a vidět například lidi prchající z Kyjeva,“ zmínil Lewis pro deník The Washington Post. Hlavním důvodem, proč jeho tým začal navigační aplikaci Googlu aktivněji sledovat, byl snímek zachycený satelitem pozorovatelské skupiny Capella Space, který ukázal, jak se před hranicemi zformovala nová jednotka s tanky a dalším ozbrojeným vybavením.

Zjištění Lewisova výzkumného týmu se začalo rozebírat na sociálních sítích, jmenovitě na Twitteru, kde se aktuality z dění na Ukrajině často objevují jako první. Lidé mimo jiné spekulovali o tom, zda ruskou invazi odhalily telefony vojáků se zapnutými polohovými službami, což je funkce, ze které Google při modelování momentálních dopravních situacích (zpravidla na silnicích) také čerpá. Podle všeho to ale z mobilních zařízení ruských okupantů nebylo.

Lewis se domnívá, že za dopravní zácpou stojí telefony civilistů, kteří se kvůli pohybu jednotek nemohli dostat skrze zátarasy na cestách. V souvislosti s tím a také na doporučení ukrajinských úřadů pak Google dočasně vypnul některé nástroje v rámci svých map, aby bylo zajištěno větší bezpečí pro Ukrajince. Konkrétně vypnul informace o časové vytíženosti dopravních tepen, firem a služeb. Řidičům, kteří v této oblasti používají navigaci, ale některé funkce zůstaly.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K údajům by se totiž mohl dostat i nepřítel, který by je mohl zneužít. Obecně pak Ukrajina na co největší zmatení ruských vojsk během projíždění tlačí a podniká různé kroky. Na sociálních sítích jsou k vidění i fotky, jak dobrovolníci záměrně sundávají silniční značení, aby okupační jednotky přesně nevěděly, kde se nachází. V některých městech se také začalo ve večerních hodinách vypínat pouliční osvětlení.

Zakázání polohových nástrojů v Google Mapách tak ve výsledku může také pomoci, byť jde jen o relativní drobnost, co se pomoci Ukrajině ze strany jedné z největších technologických firem planety týče. Googlu je spolu s ostatními obry kritizován za to, že neposílá tolik, kolik by mohl – a dokonce ho měly v příspěvcích překonat i české firmy. Včera se nicméně rozhodl utnout ruským státním médiím peníze z reklamy.

CzechCrunch Jobs