Dosud nejštědřejší dar Warrena Buffetta. Americký miliardář poslal další 3,6 miliardy dolarů na dobrou věc

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Foto: Fortune / Flickr

Warren Buffet, předseda a CEO Berkshire Hathaway

0Zobrazit komentáře

Warren Buffett v roce 2010 spolu s Billem Gatesem založil kampaň The Giving Pledge podněcující bohaté lidi k darování alespoň poloviny ze svého celoživotního jmění na dobročinné účely. Jeho vlastní filantropická činnost ovšem sahá mnohem dále do minulosti a sám se rozhodl darovat 99 % svého celkového jmění. Nyní se k tomuto cíli opět přiblížil, když se vzdal akcií v hodnotě 3,6 miliardy dolarů.

Přepočteno na koruny, přes 81 miliard korun darovaných na dobrou věc představuje dosud největší jednorázový dar Warrena Buffetta, který je v současnosti čtvrtým nejbohatším člověkem na světě. Hodnota jeho jmění se momentálně odhaduje na 87,5 miliardy dolarů. Vášnivý 88letý filantrop jej nabyl zejména prostřednictvím vysoce úspěšných investic, díky nimž bývá přezdíván jako „věštec z Omahy“, jeho rodného města.

V roce 1964 založil charitativní organizaci Buffett Foundation, které původně plánoval většinu svého majetku věnovat. V roce 2006 ale přislíbil 83 % svého jmění darovat charitativní organizaci Billa a Melindy Gatesových a po spuštění The Giving Pledge slíbil na charitativní účely v průběhu života nebo po smrti využít téměř veškeré svoje vlastnictví, konkrétně 99 %.

bill-gates-3

Foto: MSC / Mueller

Miliardář a filantrop Bill Gates

Warren Buffett je výkonným ředitelem a největším akcionářem Berkshire Hathaway, mezinárodního holdingového konglomerátu, a 3,6 miliardy dolarů, které nyní daroval celkem pěti charitativním organizacím, pochází právě z prodeje akcií této společnosti. Celých 80 procent z celkového daru směřuje do zmíněné nadace Gatesových, zbytek do Susan Thompson Buffett Foundation, pojmenované po Buffettově první manželce, a tří charit jeho dětí.

Nejnovější dar zvyšuje celkovou hodnotu Buffettovy filantropické činnosti na 34,5 miliardy dolarů (777 miliard korun), což z něj z hlediska množství darovaného jmění činí druhého největšího filantropa na světě, hned po Billu Gatesovi. Jeho celkové dary se v současnosti odhadují na 41 miliard dolarů.

bill-gates-2

Přečtěte si takéBill Gates prozradil svou největší chybu v kariéře a proč v začátcích Microsoftu nevěřil na víkendy ani dovolenouBill Gates prozradil svou největší chybu v kariéře a proč v začátcích Microsoftu nevěřil na víkendy ani dovolenou

Filantropie je významnou částí Buffettova života a vzdávání se svého bohatství podle vlastních slov nepovažuje za pro něj osobně příliš významné ve srovnání s tím, co dělají „obyčejní“ lidé. Když se průměrný člověk rozhodne přispět na kostel, školu nebo jakékoliv charitativní organizaci, znamená to pro něj vzdání se nějaké slasti – třeba lístku do kina nebo večeře v dobré restauraci. I když se ale Buffett vzdá 99 procent svého jmění, pořád si bude schopen splnit každé své přání týkající se peněz.

Vlastní charitativní činnost Buffet dále dal do kontextu s tou méně viditelnou ve smyslu věnovaného času, kterého se on osobně prakticky nevzdává, ale přitom prý může mít mnohem větší hodnotu než peníze. Při podepsání The Giving Pledge oznámil, že každý rok prodá a daruje finanční obnos v hodnotě 4 % ze svých zbývajících akcií Berkshire Hathaway a tento slib plní – loni to znamenalo 3,4 miliardy dolarů, letos je to více.

Miliardářovy šťastné geny

Jak připomíná britský deník The Guardian, přestože už otec tří dětí prodal v Berkshire Hathaway, jejíž historie sahá až do roku 1839, celkem 45 % akcií, které vlastnil v roce 2006, nadále mu zůstává ve firmě 17,5% podíl.

Kromě relativní hodnoty své filantropie Buffett zdůraznil také v zásadě ultimátní roli štěstí stojící za jeho úspěchy. Jak už dříve řekl, jeho bohatství je prý „kombinací života v Americe, šťastných genů a složeného úročení“. Díky tomu mu byl nakloněn kapitalistický systém přirozeně produkující určité anomálie v ohledu rozdělení prostředků a ekonomika, která oceňuje hrdiny metály a skvělé učitele poděkováními. Z těch, co jsou schopni odhadnout vývoj finančního trhu, ale dělá miliardáře.

Fortune Most Powerful Women Summit 2015

Foto: Fortune / Flickr

Warren Buffet, předseda a CEO Berkshire Hathaway

Jeho filantropická filosofie do velké míry vychází z úvah Andrewa Carnegieho, jednoho z myšlenkově nejvlivnějších moderních filantropů. Ten zastával názor, že hromadění obrovského bohatství v rukou několika úspěšných snižuje hodnotu člověka a z peněz vytváří modlu. Vzdávání se svého jmění podle něj byl způsob nápravy některých nerovností ve společnosti.

Vedle tohoto přístupu stojí více systémové řešení zahrnující například vyšší danění bohatých lidí, o což nedávno mnoho bohatých Američanů požádalo v otevřeném dopise. Buffet pod ním přímo podepsaný nebyl, sám ovšem v minulosti zdůraznil zvláštní fakt, že jeho sekretářka platí procentuálně na daních více než on.