Dotace v Česku probudily zájem o elektromobily. Stát upravil pravidla, aby jich lidé mohli koupit víc

Podle původních pravidel by brzy nebylo možné dotace získat. Nové nastavení však výrazně navyšuje počet vozidel, které lze získat se slevou.

skoda-enyaq-coupe-rs-boxed

Foto: Škoda Auto

Elektrická Škoda Enyaq Coupé iV RS

0Zobrazit komentáře

Čeští zákazníci dlouho čekali na státní pobídky, díky kterým by se pro ně nákup čistě elektrického vozu stal dostupnější. Dočkali se v březnu letošního roku a dotační program zvýhodňující nákup elektromobilů pro podnikatele už téměř vyčerpal původně stanovené limity. Vláda proto změnila pravidla, díky čemuž na bateriový vůz dosáhnou i ti podnikatelé, na které by se jinak nejspíš nedostalo.

Přestože se program na podporu elektromobility ve svém začátku setkal spíše s vlažnou odezvou, v průběhu následujících pěti měsíců se věci daly do pohybu. Čísla týkající se nově registrovaných elektromobilů v Česku napovídají, že program u zákazníků skutečně zažehl zájem o vozy do zásuvky. V meziročním srovnání totiž narostl jejich počet v období lednem až červencem 2024 o 44 % na 4 987 kusů.

Že na tomto růstu mají významný podíl právě dotace, potvrzují data Národní rozvojové banky, která podporu vyplácí. Ta podle Hospodářských novin zaregistrovala přes 3,5 tisíce žádostí týkajících se bezmála 3,9 tisíce vozidel.

Jedná se o číslo, které se začíná přibližovat k původnímu finálnímu limitu 4 055 vozů, na které se měla státní pobídka vztahovat. Vzhledem k tomu, že celý program má běžet až do konce září příštího roku, je ale jasné, že by žadatelé v nejbližší době na stanovený limit narazili a další žádosti by již nebylo možné podávat.

tesla-m3-performance14

Foto: Vojtěch Sedláček/CzechCrunch

Model 3 patří mezi vozy často pořizované na dotaci

Stát se proto rozhodl pro změnu v pravidlech, která dává na čtyřtisícový limit zapomenout, a jediným limitem je nyní finanční částka, která je na dotace určena. Ta původně činila 1,65 miliardy korun na nákup osobních, ale i elektrických nákladních a vodíkových vozů.

Dotační rozpočet se nyní rozroste o 300 milionů korun, které byly původně vyčleněny na výstavbu nabíjecích stanic. Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo reagovat na preference žadatelů, a proto se finance nakonec dělit nebudou. Díky tomu výrazně narůstá počet potenciálních elektromobilů, na které bude možné dotaci získat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Čeští zákazníci podporu prozatím nejvíce využívají na pořízení Modelu 3 a Modelu Y od Tesly, Volva EX30 či Enyaqu od Škody. Podporu ve výši až 200 tisíc korun však lze získat na celou paletu zajímavých vozů. Žádat o ně bude možné buď do zmiňovaného září příštího roku, případně do chvíle, kdy se celý balíček vyčerpá. Jeho vyčerpání je podmínkou pro to, aby byl celý program proplacen Evropskou unií.

Je otázkou, zda budou po konci aktuálního programu následovat další dotační pobídky, díky kterým by se mohlo podařit udržet současný trend růstu elektromobility v Česku. Pokud totiž dotace zcela skončí, lze očekávat výrazné ochlazení zájmu o elektromobily, jak jsme tomu nyní svědky na jiných evropských trzích. Například v Německu dotační podpora skončila v minulém roce, což se do chování spotřebitelů výrazně promítlo.

Robotaxíky, které jezdí samy, si spolu po nocích povídají – houkáním na parkovišti a pod okny lidí

Autonomní taxíky od společnosti Waymo se v provozu osvědčují, jen se nesmíte ptát těch, kdo bydlí poblíž jejich parkovišť.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu

Foto: Waymo/CzechCrunch

Jaguar I-Pace od Wayma

0Zobrazit komentáře

Autonomní taxíky jsou sice v Evropě ještě hudba vzdálené budoucnosti, ale v řadě amerických měst se z nich už stala realita. Včetně San Franciska. Jenže ejhle – technologie má sice za cíl nahradit nespolehlivé a drahé řidiče spolehlivým a levným algoritmem, praxe ale ukázala, že v něčem si jsou lidé a počítače nečekaně blízcí. Třeba v troubení.

Na konci července se Sophia Tungová začala před rozbřeskem budit kvůli ustavičnému houkání ve dvoře činžovního domu, kde žije. Jak poznamenává deník New York Times, coby obyvatelka San Franciska je sice na hustou dopravu zvyklá, jenže takhle brzy ráno? Navíc bez pokřikování naštvaných šoférů?

Odpověď byla nasnadě – kalifornská společnost Waymo, jež je podobně jako Google součástí internetového holdingu Alphabet, si na přilehlém parkovišti zřídila základnu svých autonomních taxíků, které od jara volně brázdí ulice velkoměsta a jsou k dispozici komukoli, kdo si je přivolá. Jenže vozy spolu na stísněném prostoru komunikují velmi nesofistikovaně: troubí, aby těm kolem sebe daly vědět, že couvají nebo se chystají manévrovat.

Je to poměrně banální a vlastně i logické, protože v běžném provozu se samořiditelná auta budou potýkat s lidskými řidiči, pro které je klakson nejlepší upozornění. Jenže ve tři ráno, když jsou kolem jen pojízdné počítače a jinak samí spáči za okny?

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sophia Tungová postavila na svůj parapet obyčejnou webkameru a z ní vysílá na internet online stream z dění ve dvoře. To, co začalo jako legrácka pro ni a pár sousedů, se stalo svérázným fenoménem, který na YouTube denně navštíví tisíce lidí. „Jsem člověk se smyslem pro humor a začala jsem to dělat jen kvůli pár memům. Jenže z nějakého důvodu se to začalo líbit více lidem,“ řekla Tungová listu New York Times.

Nicméně houkající auta pod okny uprostřed noci jsou vtípek první den či dva, ale velmi rychle se z toho stane otrava. Tungová spolu s dalšími obyvateli přilehlých domů proto oslovila Waymo s dotazem, co s tím hodlá udělat. Společnost už počátkem srpna přislíbila, že problém vyřeší a vozy utiší. Jenže jak se nyní ukazuje, spíš jen hluk přesunula z parkoviště na ulici.

Sophia Tungová tak pro server The Verge popsala, že od chvíle, kdy Waymo ztišilo troubení při couvání na parkovišti, se opakovaně stalo, že auta na silnici zapomněla odbočit a zajela do slepé uličky u jejího domu. A tam se postupně naštosovala za sebe, což znamenalo jediné – začala troubit, protože každé z nich se chtělo couváním vrátit zpět. A jelikož nebylo na parkovišti, mohlo troubit…

Jestli vám to připomíná posloupnost nesmyslných opatření hodných Hlavy 22, nejste sami. Waymo na řešení prý pracuje, přičemž problémy s hlukem se podle něj týkají jen San Franciska, nikoli Austinu nebo Los Angeles, kde jeho vozy Jaguar I-Pace také jezdí. Podle všeho tam ale parkují v místech, kde nikoho neobtěžují.