Dotacím na elektromobily v Česku vládne Tesla. S velkým odstupem následuje Volvo, Škoda je třetí

Od března je možné žádat o dotaci na nákup elektromobilu. V otázce, který to má být, mají zákazníci jasno. Váhající by si měli pospíšit.

model-y1

Foto: Tesla

Tesla Model Y

0Zobrazit komentáře

O státní dotace na pořízení elektromobilu je možné žádat od března tohoto roku. Kdo stále ještě váhá, měl by se rychle rozhodnout, protože program svižně spěje do poloviny své kapacity. Příspěvek zákazníci přitom nejčastěji používají na pořízení některého z vozů Elona Muska a jeho automobilky Tesla. Díky dotaci si je lze koupit za cenu jen o něco málo vyšší než Škodu Octavii.

Přestože se měl program státní dotace na pořízení elektromobilu, ve kterém lze na jeden vůz získat až 200 tisíc korun, rozjet začátkem roku, kvůli průtahům se tak stalo přibližně před dvěma měsíci. I přesto byl start velmi vlažný. Ostatně první den přišlo do Národní rozvojové banky (NRB), která žádosti přijímá, jen jedenáct žádostí.

V následujících týdnech se však jejich počet postupně navyšoval, a tak na začátku tohoto týdne registrovala NRB již přes 1 800 žádostí. Firmy a živnostníci v nich chtějí získat příspěvek na pořízení přibližně 1 900 osobních elektromobilů a pár desítek užitkových elektromobilů, jak informovaly Hospodářské noviny.

Z čísel jasně vyplývá, že se dotační program pomalu blíží k polovině všech podaných žádostí, tedy za předpokladu, že budou všechny aktuální schváleny. Dotační program totiž počítá s podporou pro nákup 4055 elektromobilů, a tak by případní zájemci neměli s žádostí otálet. Jak na to, se můžete dočíst v našem článku.

Oněch 4055 elektromobilů je číslo, u kterého je jistota, že podporu proplatí Evropská unie – ta na nákupy elektromobilů v Česku vyčlenila 1,64 miliardy korun a dalších 300 milionů připravila na pořízení dobíjecích stanic.

Vůbec nejčastěji chtějí zájemci využít peníze na pořízení elektromobilu automobilky Tesla. Pořízení Modelu 3 či modelu Y je předmětem více než poloviny všech doposud podaných žádostí. Nejedná se však o nic překvapivého.

I v našem žebříčku elektromobilů, které si lze díky dotaci pořídit do 1 milionu korun, jsou modely Tesly jednou z nejvíce lákavých nabídek. Cena Modelu 3 v základní verzi vychází na částku okolo 800 tisíc korun i s DPH, což je cena, za kterou si lze pořídit například Škodu Octavii v podobě bohaté výbavě.

volvo-a

Foto: Volvo Cars

Volvo EX30

Z dat, které NRB zaslala Hospodářským novinám, vyplynulo, že z více než 1800 žádostí o elektromobil se jich 1036 týkalo vozů Tesla. S velkým odstupem je na druhém místě Volvo se 192 žádostmi, až za ním pak Volkswagen a Škoda shodně s 99.

Lze tedy předpokládat, že se v následujících měsících bude možné setkat s větším množstvím vozů z dílny Elona Muska, v menší míře i s elektromobily od Volva, Volkswagenu či Škodovky. Žádný dramatický nárůst počtu elektromobilů v zemi, jako se tomu děje v západoevropských trzích, ale nejspíše nepřijde.

V minulém roce bylo v Česku registrováno na 6 640 vozidel, a i přes dotační program se bude letos s velkou pravděpodobností opakovat trend z minulých let, kdy u nás počet nových elektromobilů meziročně stoupal přibližně o polovinu. Díky tomu můžeme předvídat, že se letos dostaneme na číslo kolo 12 tisíc nově registrovaných elektromobilů.