Druhá řada Zaklínače končí překvapením. Odhaluje první ukázku ze seriálu, který se odehraje tisíc let před Geraltem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

zaklinac

Foto: Jay Maidment/Netflix

Henry Cavill v seriálu Zaklínač od Netflixu

0Zobrazit komentáře

Netflix se u nové řady Zaklínače, nejsledovanějšího titulu služby hned den po premiéře, pokusil o marvelovský kousek s lákadlem vnořeným do titulků. Chvíli poté, co skončí poslední díl série, totiž diváci dostanou upoutávku na chystaný seriál s názvem The Witcher: Blood Origin. Ten nás zavede do doby více než tisíc let před érou Geralta z Rivie, kdy vznikl vůbec první lidský mutant rodu zaklínačů.

Už týden po uvedení televizního Zaklínače před dvěma lety bylo jasné, že jde o obří hit a pokus o vystavění rozsáhlejší franšízy může být jen otázkou času. V polovině loňského roku se tak objevily informace k šestidílné minisérii, která by více prozkoumala dějiny fantazijního světa.

The Witcher: Blood Origin se přesněji zaměří na období 1 200 let před Geraltovým životem, kdy na fantazijním Kontinentu dominovala civilizace elfů. Poté přišli lidé, války a první zaklínači. „Vždy mě fascinoval vzestup a pád civilizací a jak vědy, objevy a kultura vzkvétaly těsně před pádem,“ řekl jeden z tvůrců minisérie Declan de Barra. Tvůrci prý své nápady konzultovali přímo s autorem knižních předloh Andrzejem Sapkowským.

TWS2_Ep02_201.NEF

Foto: Kevin Baker/Netflix

Více než tisíc let před Geraltovou dobou Kontinentu vládli elfové

První teaser Blood Origin, zatím dostupný jen na konci druhé řady Zaklínače na Netflixu (nebo v neautorizovaných kopiích na YouTube), ukazuje další detaily. V jeho čele je trojice elfů Scian, Fjall a Éile, které ztvárnili Michelle Yeoh, Laurence O’Fuarain a Sophia Brown. Všichni cestují napříč divočinou a utkají se s několika skupinami, nejspíš lidských, vojáků. K vidění je ale vzápětí také konflikt mezi samotnými hrdiny s různou historií.

Jak totiž vědí fanoušci Sapkowského i ti, co sledovali vznik nové minisérie, tři elfové jsou z různých klanů. Scian pochází z klanu nomádských rytířů a snaží se získat zpět meč, který byl jejímu lidu ukraden. Fjall je hlavní mužskou postavou, narozenou do klanu válečníků oddaných ochraně krále – on sám ale slib věrnosti vládci poruší a vydává se na cestu za pomstou. Podobnou linii, jen z trochu jiného úhlu, pak následuje také Éile.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ze zveřejněné upoutávky se například zdá, že příběh pádu elfské civilizace a velkých proměn se bude odehrávat v poměrně komorním uspořádání. Na druhou stranu, natáčení minisérie skončilo teprve před měsícem, takže u naprosté většiny vizuálně složitějších scén nejspíš není dokončená postprodukce.

Showrunnerka Zaklínače Lauren Schmidt Hissrich, která dohlíží také na Blood Origin, k estetice novinky nedávno poskytla několik komentářů. V rozhovoru pro server Tech Radar řekla: „Myslím, že diváky překvapí, jak to vypadá. Od začátku jsme měli jasný přístup, kdy jsme nechtěli vytvořit jen další větev typického středověkého fantasy. Takže jsme se ptali, jak náš svět znovu vynalézt?“

JM2_8851.NEF

Foto: Jay Maidment/Netflix

První zaklínač vznikl více než tisíc let před Geraltem z Rivie

Blood Origin má tak ve výsledku působit paradoxně moderněji než mnohem později se odehrávající Zaklínač. Minisérie se ostatně má odehrávat v době vrcholu technologického pokroku před Konjunkcí sfér, kataklysmickou událostí, jež ovlivnila celé multiverzum, ve kterém se Sapkowského vyprávění odehrává. Jeho následkem bylo na Kontinentu uvězněno jak mnoho nadpřirozených stvoření z jiných vesmírů, tak lidé.

Chystaná novinka má tak z hlediska vyprávění velké ambice. Chce ukázat rozvinutý svět před Konjunkcí sfér, samotné kataklysma i počátky nové éry, kdy vznikli první zaklínači a Kontinent postupně ovládli lidé. Diváci se také dozví, jakou roli při vzniku nájemných zabijáků cizích monster hráli samotní elfové. The Witcher: Blood Origin má vyjít někdy příští rok. Do té doby jistě desítky milionů diváků zhlédnou druhou řadu Zaklínače, prozatím se těšící ještě výrazně lepšímu přijetí než ta první.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Nový Matrix má první reakce. Pokračování kultovního sci-fi je skvělé i zvláštní, rozdělí publikum

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ccwatchx38-1

Foto: Vertical Ent.

Nový Matrix má první reakce

0Zobrazit komentáře

Je tady páteční podvečer a s ním další vydání newsletteru CC Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém a televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Jelikož do premiéry čtvrtého Matrixu zbývá už jen necelý týden, na internetu se objevily první, nadšené i frustrované reakce. Pokračování kultovního sci-fi jistě rozproudí velkou diskuzi.

Poměrně jednoznačně pozitivnímu přijetí se naopak prozatím těší nová řada Zaklínače, která právě dnes vyšla na Netflixu. Vedle ní jsme si připravili například také trailer na nová Fantastická zvířata nebo doporučujeme zhlédnout vizuálně podmanivý dokument o korálových útesech.

Aby vám naše shrnutí a doporučení propříště neuniklo, můžete se k odběru newsletteru CC Watch přihlásit zde.

***

Co hýbe světem filmu a televize

První reakce na Matrix Resurrections: Pokračování legendárního sci-fi mělo včera světovou premiéru a novináři se okamžitě vydali na sociální sítě zpravit o tom, jaké je. Na rozdíl od samotného filmu přitom nelze mluvit o žádných velkých překvapeních. Jak naznačovaly už dřívější reakce z testovacích projekcí, půjde o velice polarizující dílo.

Něco podobného ostatně platilo už pro trailery, které představily nepochopitelně zmrtvýchvstalého Nea a Trinity se ztrátou paměti. Detaily děje znají jen ti, co snímek viděli, vše se nicméně točí okolo změn pojetí virtuálního světa, rozsáhlé hře s odkazy a návratu do Matrixu.

Na jedné straně jsou názory, podle nichž meta rovina Resurrections funguje skvěle a velice chytrým způsobem se jí daří reagovat na odkaz původní trilogie i dále na něm budovat. U některých film vzbuzuje nadšení a údiv. Je ambiciózní, inovativní ve svém konceptu, odvážně zcela převrací atmosféru předchozích dílů do zcela komediální roviny.

Na druhé straně je frustrace z nekonečného vysvětlování a přílišného odkazování na sebe sama. Z Matrixu je najednou v zásadě velice složitá romantická komedie s akčními scénami, připomínajícími styl natáčení z filmů o Jasonu Bournovi. Velká část komentujících se shodne na tom, že Resurrections je lepší než Reloaded Revolutions a oceňuje přinejmenším snahu pokračování pojmout jinak.

V každém případě se ale zdá, že Matrix Resurrections bude událost, o níž se bude dlouho mluvit. Padají zmínky o třetí světové válce mezi příznivci a odpůrci nebo o podobné situaci jako u Star Wars: Poslední z Jediů. Novinka prý dokonce otevřeně tematizuje mizerné přijetí druhého a třetího Matrixu.

Denis Villeneuve chystá další velké sci-fi: Jeden z dnes nejznámějších hollywoodských režisérů momentálně připravuje natáčení druhé části Duny a zvažuje trilogii, na seznam mu teď ale přibyl ještě další projekt. Nebude to nic menšího než adaptace oceňovaného sci-fi Setkání s Rámou od Arthura C. Clarka, známého hlavně díky knize 2001: Vesmírná odysea. Příběh dalšího Villeneuvova filmu se bude točit kolem zkoumání tajemného objektu nedaleko Jupitera v roce 2131. Je to kosmická loď, která může být hrozbou? To se bude snažit zjistit lidská posádka – stačí si vzpomenout na temný obelisk z 2001 a je jasné, že nepůjde o žádnou přímočarou střílečku.

Na co jsme zvědaví

První díl Fantastických zvířat měl složitý start kvůli navazování na Harryho Pottera, druhý se potýkal s překombinovaným dějem, kolem třetího zase krouží výměna herců jedné z hlavních postav. Nová kapitola kouzelnických příběhů to zkrátka nemá jednoduché. Totéž bude platit pro hrdiny Brumbálových tajemství, kteří stojí před otázkou, jak zabránit blížící se válce mezi kouzelníky a mudly. Grindelwaldova armáda neustále sílí a Brumbál, Mlok Scamander i další čelí velkému nebezpečí. Více v samostatném článku.

Nejnavštěvovanější filmy a seriály týdne na ČSFD

Nejnavštěvovanější seriály:

  1. Případ Roubal
  2. Hawkeye
  3. Papírový dům (Netflix verze)
  4. Arcane: League of Legends
  5. Zaklínač

Nejnavštěvovanější filmy:

  1. V nemilosti
  2. Poslední souboj
  3. West Side Story
  4. Spider-Man: Bez domova
  5. Shoky & Morthy: Poslední velká akce

(Obsah ve spolupráci s ČSFD.)

***

Další zprávy, tipy na novinky a trailery, na něž jsme zvědaví, nebo výběr zajímavých filmů i seriálů, které stojí za vidění, najdete v kompletním vydání newsletteru CC Watch.

Pokračování nového newsletteru CC Watch si můžete přečíst zde.