Druhý Shazam! je epičtější, barevnější a rád by byl i vtipnější. Děti se pobaví, nenároční dospělí taky
Warner Bros. vypustilo do světa dlouho odkládané pokračování rodinné komiksové taškařice Shazam!. Jak je u druhých dílů typické, má být ve všem větší.
Ve svém okolí neznám téměř nikoho, komu by se potrhlá komedie o chlapci, kterému jakýsi čaroděj odkáže všechnu svou moc a on se po vyslovení slova „shazam“ mění v tělesně, ovšem nikoliv mentálně, dospělého superhrdinu a do toho zoufale hledá své místo na světě a ztracenou matku, vyloženě líbila. S čestnou výjimkou mého sedmiletého syna, který je z ní nadšený. A jak ho znám, bude se mu líbit i dvojka.
Dospělí recenzenti doma i v zahraničí přitom k filmu Shazam! Hněv bohů zrovna přívětiví nejsou. Rozumím jim, ani pro mě to není film, na který bych sama jen tak vyrazila. V žánrové nabídce, která se na nás valí ze všech stran, je to těžký průměr, ke svému vlastnímu překvapení jsem u něj ale skřípala zuby mnohem méně, než jsem čekala.
Hněv bohů se odehrává nějakou dobu po tom, co skončila jednička. Točí se opět samozřejmě kolem postavy teenagera Billyho Batsona, který v prvním díle během pátrání po své matce, jíž se v dětství ztratil a od té doby utíká od jedněch náhradních rodičů za druhými, dostane od nejmenovaného čaroděje jeho moc a stane se blíže nespecifikovaným „šampionem“.
Jeho schopnosti samozřejmě chce získat (jen zhruba načrtnutý) záporák a do toho Billy narazí na rodinu a sourozence, kde přeci jen najde domov. V závěru se se svými nevlastními bratry a sestrami o své schopnosti podělí, vytvoří něco jako shazarodinu a všechno dobře dopadne.
Je to barevné, míří to na dětské a rodinné publikum, před téměř čtyřmi lety, kdy tento film dorazil do kin, to pro někoho byla příjemná změna oproti jinak temnému a ponurému světu DC filmů, kam tento hrdina taktéž patří. Pro ty, kdo se na Shazam! ale dívali zvenku, to byla nepřekvapivá, barevná taškařice s příliš excitovaným hlavním hrdinou.
Ve dvojce se vracíme do idylického prostředí, kde menší i ty kolem dospělosti oscilující děti před nevlastními, ale milovanými rodiči skrývají své tajemství a během láskyplného soužití si odskakují provádět to, co superhrdinové dělají. Ovšem ve stylu Shazama, to znamená, že z relativně normálních teenagerů, kteří se chovají tak, jak byste od nich čekali, se stávají povětšinou iritujícími, afektovanými karikaturami, které vystupují uhozeně a v těžko uvěřitelném kontrastu s tím, jací jsou v civilním životě.
Po Billyho/Shazamově moci tentokrát nebaží zneuznaný kandidát na šampiona, ale rovnou mytické – v tomto případě antické – bohyně, které v honbě za ní jen tak něco nezastaví. Do nebezpečí se tak nedostanou jen Billyho blízcí, ale celá Filadelfie, kde Billy žije, a potažmo samozřejmě i celý svět.
Ve filmu se objevují všechny hlavní tváře z jedničky v čele se Zacharym Levim, který ztvárňuje dospělého Shazama, doplnila je ale i taková jména jako Lucy Liu nebo oscarová Helen Mirren v roli zmíněných bohyň, která by většinu z nás ve spojení s bláznivou teenagerskou komedií přeci jen jen tak nenapadla. Režie se chopil stejně jako v prvním díle David Sandberg, coby čaroděj se vrací Djimon Hounsou.