Duna bude pokračovat. Natočení druhé části adaptace legendárního sci-fi je oficiálně schváleno

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

duna

Foto: Warner Bros.

Potvrzeno. Filmová Duna bude mít pokračování

0Zobrazit komentáře

Velkolepé sci-fi Duna, které se právě promítá v kinech, představuje jen první polovinu podstatně rozsáhlejšího projektu. Režisér Denis Villeneuve (a spolu s ním mnoho čtenářů) rozhodl, že jedině tak lze knižní předlohu Franka Herberta důstojně převést na plátno. Ačkoliv se dlouho diskutovalo, zda se skutečně dočkáme obou filmů, teď jsou obavy u konce. Natočení druhého snímku bylo oficiálně schváleno. Do kin podle informací magazínu Deadline vstoupit 20. října 2023.

Na Twitteru to dnes společně oznámily společnosti Legendary Entertainment a Warner Bros., z nichž jedna má na starosti produkční, druhá distribuční část filmové Duny. „Tohle je jen začátek… Děkujeme těm, kteří Dunu už zažili, i těm, kteří se na to chystají v následujících dnech a týdnech. Jsme nadšení, že můžeme v cestě pokračovat,“ napsalo na Twitteru Legendary Entertainment.

Původním Villeneuovým záměrem bylo oba filmy natočit zároveň, stejně jako to v tehdy bezprecedentním případě udělal Peter Jackson s trilogií Pána prstenů. Z blíže nespecifikovaných důvodů ale bylo místo toho rozhodnuto, že se zpracuje jen první z nich s tím, že vznik pokračování bude podmíněn jeho úspěchem. Už dříve nicméně režisér řekl, že jsou z Duny ve studiu nadšení a zaříznutí druhého filmu by vyžadovalo opravdu špatné příjmy.

Přestože Duna patřila k nejočekávanějším titulům letošního (i loňského) roku, nějakou dobu to vypadalo, že takový scénář není zcela nemožný. Kvůli pandemii se totiž Warner Bros. rozhodlo snímek vydat zároveň na plátnech i na streamovací službě HBO Max, což by mohlo příjmům z kin výrazně ublížit. Villeneuve dokonce napsal ostrou kritiku, podle níž firma Dunu možná pohřbila.

Po včerejším oznámení výsledků z kin se ale ukázalo, že hybridní model minimálně globální premiéře Duny příliš neuškodil. Ačkoliv snímek nedosáhnul například na čísla návštěvností letošních marvelovek, za tři dny se mu podařilo vydělat přes 87 milionů dolarů a dosáhnout celkem na 220,7 milionu dolarů v příjmech z kin. Společnost WarnerMedia, pod kterou Warnes Bros. patří, nezveřejnila sledovanost na službě HBO Max, nejspíš i zde ale byl o Dunu velký zájem.

Právě hybridní vydání je také explicitní částí smlouvy, kterou Legendary Entertainment a Warner Bros. uzavřely. Ačkoliv Warneři před časem oznámili, že nekonvenční distribuce se závěrem letošního roku skončí, co není na papíře, jako by nebylo. Mezi podmínky schválení druhé části Duny tak patřilo, že musí dostat exkluzivní uvedení v kinech.

Magazín Deadline, který dobré zprávy pokryl jako první, cituje vyjádření režiséra: „Právě jsem se od Legendary Entertainment dozvěděl, že oficiálně schválilo Dunu: Část druhou. Zfilmovat román Franka Herberta bylo mým snem a musím Legendary Entertainment a Warner Bros. poděkovat za to, že ho umožnily. Tohle je jen začátek.“

Zatímco první film přenáší diváky na zcela cizí planetu a představuje jim složitý svět, druhý snímek má být – slovy samotného režiséra – „více filmový“. Jinak řečeno to znamená, že po vybudování světa a ustanovení vztahů v něm přijde řada na prohlubování konfliktů, plné rozvinutí Herbertových myšlenek a v neposlední řadě na megalomanskou akci.

Denis Villeneuve už dříve řekl, že práce na scénáři pro druhý film jsou v plném proudu. Před pár dny jsme přiblížili také kreativní proces hudebního skladatele Hanse Zimmera, který po návalu inspirace vytvořil hodiny hudby z písečné planety Arakkis a má rozpracovaný materiál i závěr filmové Duny. Režisér je prý přípravený natáčet hned příští rok.