Dva kamarádi mění zpustlé památky na originální bydlení pro seniory. Investice vyjdou na miliardu
Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta začali budovat síť domů pro seniory na zelené louce. Do pár let chtějí mít v portfoliu minimálně čtyři projekty.
Když přijíždíte do Mělníka od Prahy a Velvar, už z dálky je patrná dominanta města – barokní lobkovický zámek obklopený vinicemi. Na mostě přes Labe se ale stačí na chvíli kouknout doleva a spatříte další původně lobkovickou památku: někdejší augustiniánský klášter. Že z něj dnes znovu září žlutá fasáda a uvnitř to opět žije, je zásluha dvou kamarádů, kteří ještě nedávno stavěli byty pro studenty. Teď už řeší bydlení pro seniory a mají s ním velké, miliardové plány. Jestli jim totiž něco nechybí, je to odvaha.
Historie mělnického areálu, který obepíná rozsáhlý, ale zpustlý park a také potok Pšovka, sice sahá do 13. století, jenže to bylo až století 20. a nové milénium, které mu daly nejvíc zabrat. Komunisté z původně gotické, později barokní stavby udělali učňovský internát a v 60. letech jej necitlivě zrekonstruovali. Po revoluci, kdy objekty získali zpět Lobkovicové, se nepodařilo najít shodu se státem, jak s budovami nakládat dál, a tak mnoho let chátraly.
Když v roce 2019 projížděl kolem Tomáš Eckschlager, všiml si cedule „Na prodej“. Pracoval tou dobou jako manažer velkého německého penzijního fondu, který v Česku a v Polsku stavěl bytové domy určené pro zahraniční studenty. S kolegou Lukášem Drástou, který pak moderní koleje pro tentýž fond provozoval, ovšem pošilhávali po nějakém vlastním projektu a klášter jim padl do oka: „Od začátku se rýsovaly dvě varianty, co s ním. Buď ho přestavět na byty, nebo v něm vybudovat moderní domov důchodců.“
Protože měli oba zkušenosti z developmentu, neděsila je památková ochrana kláštera, ani jeho ne moc dobrý stav. Navíc díky tomu získali zajímavou cenu. „Uměli jsme posoudit rizika, věděli jsme, co obnáší jednání s památkáři. Tušili jsme, že to sice nebude snadné, ale že to je něco, co se dá zvládnout. Zároveň je památková ochrana něco, co paradoxně snižuje prodejní cenu, řada lidí se toho bojí,“ líčí první kroky sedmatřicetiletý Drásta.
U Lobkoviců sice vyjednali dobrou cenu, jenže stejně ani on, ani Eckschlager neměli zdaleka tolik peněz, aby dokázali sami financovat projekt za 100 milionů korun. Ve světě pražského developmentu, z nějž přišli, to sice byly drobné, ale pro dva začínající podnikatele šlo o těžko dostupný balík. A tak Drásta prodal svůj pražský být, Eckschlager pustil větší nemovitost v Neratovicích, kterou si koupil na investici před lety, něco si půjčili od známých… A vyrazili do banky.
„Obešli jsme všechny banky v Česku. Ty velké nás do jedné odmítly, nakonec jsme dostali dvě nabídky. Navíc bylo z jednání jasné, že jestli nám na něco půjčí, tak na dům pro seniory, ne na byty, u těch měli neakceptovatelné podmínky. Bylo rozhodnuto, kterým směrem půjdeme,“ vypráví Eckschlager s tím, že ze svých zdrojů dali dohromady zhruba 30 milionů korun a zbytek jim poskytla Equa Bank.
Pak už šlo všechno ráz na ráz. Aspoň to tak působí z vyprávění obou společníků, když se procházíme po klášteru, který je dnes plný klientů a nové musí odmítat, respektive pro ně mají čekací listinu. „Rekonstrukce nám trvala 10 měsíců. Myslím, že to je rekord. Aspoň teda náš,“ směje se Eckschlager a na vnitřním dvoře kláštera s fontánou, který funguje jako zahrádka, ukazuje vzhůru na jedny z posledních nedodělků – trojici slunečních hodin. „Nezdá se to, ale udělat věrnou a funkční repliku vyjde na stovky tisíc, památkáři jsou dost neústupní. Tak chceme zkusit sehnat nějakou dotaci. Byla by první, žádnou jinou jsme tu nečerpali,“ dodává.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs