Ed Sheeran v Hradci vystřihl fantastický koncert. Světovou show pokazily fronty a dopravní kolaps
Padesát tisíc fanoušků si v sobotu užilo vynikající vystoupení světové hvězdy. Černou kaňkou byl po akci nejen déšť, ale i dopravní kolaps.
Poprvé jsem byl na Edu Sheeranovi v roce 2018. Tehdy mimo jiné hned třikrát vyprodal Phoenix Park v Dublinu, který pojal v rámci jednoho večera kolem padesáti tisíc lidí. S velkým očekáváním jsem proto teď v sobotu vyrazil do hradeckého Parku 360, kde si britská popová hvězda naplánovala jednu ze zastávek svého nejnovějšího turné. Díky velkému zájmu přidal ještě druhý koncert a také sem mělo každý den dorazit kolem padesáti tisíc lidí. Jaký je můj verdikt? Zatímco koncert jako takový byl jednoznačně lepší, než co jsem viděl v Irsku, pořadatelé v Hradci bohužel selhali v organizaci. Na jinak fantastickém zážitku to nakonec zanechalo nepěknou kaňku. Organizátoři nicméně již na nedělní druhé vystoupení slibují zlepšení.
Organizátoři z Ameba Production, kteří stojí i za velkým hudebním festivalem Rock for People a s areálem Park 360 u hradeckého letiště mají velké zkušenosti, si přitom nejprve mohli relativně výskat. Oproti zahájení olympijských her v Paříži totiž obrazně řečeno dokázali poručit větru a dešti, takže obrovský slejvák se na desítky tisíc fanoušků Eda Sheerana snesl až zhruba čtvrt hodiny poté, co zrzavý anglický zpěvák a textař s irskými kořeny ukončil velkým ohňostrojem své vystoupení. Zároveň by si ale jistě přáli, aby promočení bylo to jediné, co návštěvníky během sobotní noci rozčílilo.
Začněme nejprve tím vyloženě pozitivním. Ed Sheeran přivezl spolu se svým týmem do hradeckého areálu opravdu skvělou show, které významně pomohlo to, jak celý improvizovaný „stadion“ vypadal. Při mé poslední zkušenosti s jedním z nejhranějších britských interpretů v Dublinu, kde byl podobný počet diváků, nebyl zážitek takový. Stáli jsme tehdy relativně vzadu, kde nebylo tak dobré ozvučení, a navíc všichni upínali zrak jedním směrem, protože středobodem všeho bylo jedno klasické pódium vpředu. V rámci své nejnovější Mathematics Tour na to však jde třiatřicetiletý rodák z Halifaxu trochu jinak. A výsledek je o poznání lepší.
Klíčem k úspěchu jsou čtyři velké tribuny jako na fotbalovém stadionu a uprostřed kulaté pódium, na kterém řádí Ed Sheeran. Na rozdíl od předchozích tour už ne nutně vždy jen sám se svým loop pedálem, který mu umožňuje živě během koncertování nahrávat a přehrávat různé části písní a různé nástroje, ale i tak je jednoznačně hlavním hrdinou, kterého navíc mají prakticky úplně všichni diváci na místě díky chytré konfiguraci všech prvků jako na dlani. Samotné kulaté pódium se točí, a tak když už po něm Ed Sheeran neběhá, nestojí nikdy příliš dlouho k některým fanoušků zády. Vše navíc doplňují velké LED panely, které jsou taktéž zaoblené do kruhu a visí nad pódiem. Všichni tak mají skvělý přehled o tom, co se právě děje.
Ed Sheeran zkrátka a dobře předvedl v Česku jednu ze svých nejlepších show. Naposledy tu byl před pěti lety, kdy v rámci turné Divide vystoupil dvakrát v taktéž vyprodaných Letňanech. Ty jsou přitom na podobně monstrózní akce již dlouhé roky zvyklé, naposledy tu celou Prahou otřásala kapela Rammstein, předtím třeba The Weeknd nebo Depeche Mode. Ani v areálu u letiště v severovýchodní části Prahy neprobíhá vždy vše úplně hladce a třeba obsloužení desítek tisíc lidí může být zdlouhavé. Proto mnozí fanoušci včetně mě očekávali, jak si s tak velkým soustem poradí v posledních letech vzkvétající Park 360, který se chce stát moderním multifunkčním prostorem nejen pro hudební mega akce.
Dosud byl největší akcí hradeckého areálu Rock for People, za nímž stojí zakladatel Michal Thomes, který je zároveň majitelem a šéfem agentury Ameba Production. Právě ta zařídila, že se Ed Sheeran při své nejnovější tour v Česku nezastavil v Praze, kde se největší koncerty světových hvězd tradičně konají, ale právě v Parku 360. Už Rock for People je velká akce, jeden z největších festivalů v Česku letos přilákal na čtyřdenní nabitý lineup na čtyřicet tisíc návštěvníků. Jenže dva koncerty Eda Sheerana pro 50 tisíc lidí ve dvou dnech je úplně jiná zatěžkávací zkouška.
Všichni chtějí přijet i odjet v podobný čas, všichni se chtějí v podobný čas najíst nebo si odskočit. A po této stránce minimálně sobotní akce výrazně kulhala. Na první dobrou bych z pohledu návštěvníka řekl, že celý areál jednoduše nebyl dimenzovaný na to, že se do něj najednou nahrne a za pár hodin ho zase bude opouštět padesát tisíc lidí. Doslova nekonečné fronty byly mezi šestou a osmou hodinou, tedy v největším náporu, kdy na pódiu vystupovali předskokani Ewa Farna a Calum Scott, prakticky na všechno. Klidně přes hodinu jste čekali na občerstvení a také na „toitoku“. To nejhorší navíc přišlo až po skončení koncertu.