Elektronický odpad rychle roste. Měli bychom chtít udržet mobilní telefony v provozu déle, říká manažerka Swappie

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fannyRozhovor

Foto: Swappie

Fanny Nymanová, country manažerka startupu Swappie

Po celém světě se každoročně prodá vysoko přes jednu miliardu chytrých telefonů. Mnoho z nich má přitom jen krátkou životnost a po pár letech končí v propadlišti dějin, respektive někde v odpadním řetězci. Zvyšující se produkce telefonů stále více zatěžuje životní prostředí. Pokud se chceme chovat šetrněji, mělo by být v našem zájmu udržet mobilní telefony v provozu o něco déle. Alespoň s takovou misí vznikl finský startup Swappie, který prodává repasované iPhony a roste i v Česku.

Vzít použité telefony a opravit je tak, aby mohly bez problémů dál sloužit novým zákazníkům, kteří nutně nepotřebují nejnovější modely, není nic převratného. Takzvané repasované či renovované telefony však nabírají na síle právě v souvislosti s udržitelnějším přístupem mnoha uživatelů. Finský startup Swappie před lety vznikl ze zkušenosti jednoho z jeho zakladatelů s podvodem při nákupu telefonu z druhé ruky na internetu. Dnes je na misi pomáhat nejen zákazníkům s nákupem iPhonů, ale také celé planetě.

Tento týden firma oznámila zisk dosud největší investice ve svém oboru, když od investorů obdržela 124 milionů dolarů. Celkem jí už investoři svěřili přes 3,6 miliardy korun a v posledních měsících o Swappie hodně slyší i Češi, protože u nás spustila provoz a rozjela značnou marketingovou kampaň. O vstupu do Česka přitom společnost hovoří jako o jednom z největších překvapení v rámci své dosavadní expanze a i díky nové investici se tu chystá svou pozici posilovat.

Podle lokální country manažerky Swappie Fanny Nymanové představuje celý trh s repasovanými telefony velký potenciál. Ostatně tržby Swappie vyrostly mezi lety 2018 a 2020 o více než 220 procent ze 34 milionů dolarů (720 milionů korun) na 110 milionů dolarů (2,3 miliardy korun) a na trh s použitými telefony vstupují i další hráči. V rozhovoru pro CzechCrunch Fanny Nymanová mimo jiné popisuje, kolik emisí se ušetří, když budeme používat telefony o něco déle, a co vlastně obsahuje renovační proces telefonů.

Dnes existuje mnoho míst, kde lze koupit použité telefony. Jak vás napadlo otevřít platformu, která se specializuje na repasované iPhony?
Swappie založili v roce 2016 Sami Marttinen a Jiri Heinonen. Sám Sami se totiž stal obětí podvodu s použitými telefony. Na internetu si od neznámého prodejce, o němž si myslel, že je důvěryhodný, koupil telefon, ale nakonec jej nikdy neobdržel. Podobný problém navíc mělo i mnoho dalších zákazníků, kteří kvůli tomu pak ztratili v nákup použitých telefonů důvěru. Proto vzniklo Swappie, které nabízí repasované telefony se zárukou a má tým techniků, kteří zařízení dle nejvyšších standardů kvality renovují. Snižujeme tím zároveň množství ekologického odpadu a umožňujeme lidem dělat uvědomělejší rozhodnutí.

swappie2

Foto: Swappie

Sami Marttinen, spoluzakladatel Swappie

Co by mělo být pro uživatele hlavní motivací ke koupi repasovaného smartphonu?
Lidé stále častěji hledají způsoby, jak snížit svůj dopad na životní prostředí, a uvědomují si, že nákup chytrých telefonů je oblast, kterou můžeme řešit všichni. Jedním z největších podnětů pro nákup repasovaného telefonu je právě udržitelnost. Chceme proto zvýšit důvěru spotřebitelů v celý trh a učinit nákup repasovaného telefonu stejně běžným jako nákup ojetého auta. Na rozdíl od jiných hráčů, kteří fungují jako tržiště a spolupracují s externími prodejci nabízejícími své zboží, kontrolujeme celý dodavatelský řetězec. Máme tak dohled nad celým procesem od testování a oprav použitých telefonů až po jejich prodej zákazníkům.

Máte spočítané, jaký vliv v rámci udržitelnosti mají repasované telefony?
Elektronický odpad je v současnosti nejrychleji rostoucím tokem odpadu na světě. Předpokládá se, že chytré telefony v roce 2022 vyprodukují 146 milionů tun emisí oxidu uhličitého, přičemž 83 procent těchto emisí pochází z výroby, přepravy a prvního roku používání celkem 1,4 miliardy nových telefonů, jejichž dodávky se letos očekávají. Pokud bychom udrželi mobilní telefon v provozu o jeden rok navíc, ušetřilo by to více než dva miliony tun emisí.

Jelikož zákazníci stále více řeší dopad svých nákupů na životní prostředí, je tržní příležitost pro repasované telefony obrovská. Celkový trh s chytrými telefony má v Evropě hodnotu 100 miliard eur (2,4 bilionu korun), přičemž použité nebo repasované telefony dnes tvoří jen něco přes 10 procent.

Nedávno jste oznámili velkou investici ve výši 124 milionů dolarů, s předchozím kolem jste získali už více než 170 milionů dolarů (3,6 miliardy korun). Co s těmito penězi plánujete dělat?
Prioritou je urychlení růstu na stávajících patnácti evropských trzích s cílem expandovat v následujících letech do dalších zemí. Poptávka po repasovaných telefonech stále roste a v letech 2022 až 2027 očekáváme, že trh poroste každoročně o více než 10 procent.

Na český trh jste vstoupili v loňském roce. Jak se vám tu zatím daří?
Český trh byl pro nás asi největším překvapením. Od loňského léta, kdy jsme sem vstoupili, rostou prodeje v České republice rychleji než v ostatních zemích Evropské unie. Podle našeho loňského průzkumu si přitom 82 % Čechů nikdy nekoupilo repasovaný telefon, přesto poptávka rychle roste. Novou investicí tak chceme dále posílit naši pozici i na českém trhu.

Jednou z motivací, proč koupit repasovaný telefon, je i cena. Některé ceny vašich repasovaných telefonů jsou však srovnatelné s cenami nových telefonů v jiných e-shopech. Čím to je?
Naše ceny porovnáme výhradně s cenami, které u svých produktů nastavuje samotný Apple. Některé jiné e-shopy je mohou v rámci svých obchodních strategií nabízet v různých slevách, což neovlivníme. Naše repasované telefony dokážeme nabídnout až o čtyřicet procent levněji, než za kolik daný iPhone koupíte přímo od Applu. Byť je cena důležitým aspektem při výběru telefonu, jedním z hlavních faktorů při nákupu na Swappie je také již zmíněná udržitelnost a dopad nákupu na životní prostředí.

Na trhu s repasovanými telefony roste i konkurence. Například společnost Refurbed také získala velké investice, přicházejí další hráči. Jaká je vaše strategie?
Naší výhodou je, že ovládáme celý hodnotový řetězec a vyvinuli jsme si vlastní technologii, díky níž dokážeme opravovat telefony na takové úrovni jako nikdo jiný v našem oboru. Zároveň díky tomu zvládneme opravovat telefony ve větších objemech než ostatní. Náš testovací proces zahrnuje celkem 52 kroků. Nabízíme také na všechny telefony dvanáctiměsíční záruku a bezplatné vrácení. Nepoužívané telefony od zákazníků rovněž vykupujeme.

swappie-lab

Foto: Swappie

Swappie se specializuje na prodej použitých iPhonů

Mohla byste být konkrétnější ohledně procesu testování a technologie, kterou používáte? Jedná se o rozebrání telefonů a výměnu nefunkčních částí, nebo je to něco víc?
Veškeré opravy provádíme v našich zařízeních v Helsinkách a v Tallinnu. V některých případech jdou opravy až na úroveň základní desky. Někdy zvládneme opravit i takové zařízení, které jiné společnosti již opravit nedokážou. Umíme například v poškozených částech základní desky použít ještě silnější elektronické obvody, než jaké byly použity původně při výrobě, což zaručí, že se stejná závada nebude opakovat.

Spolupracuje Swappie nějakým způsobem přímo se společností Apple?
Se společností Apple nejsme přímo spojeni. Máme však dohody s ověřenou sítí partnerů po celém světě, kteří se podílejí na celém procesu renovace. Pečlivě vybíráme nejlepší náhradní díly na trhu a používáme pouze ty, které prošly naším procesem testování kvality. Díky tomu, že se specializujeme výhradně na iPhony, jsme dokázali v této oblasti maximálně rozvíjet naše odborné znalosti a zaručit tak nejvyšší kvalitu renovace.

Partnerem článku je společnost Swappie. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.