Elita znečišťovatelů. Jedno procento nejbohatších je zodpovědné za více emisí než 66 procent nejchudších
Přepychové jachty, privátní tryskáče, lety do vesmíru. Výdobytky bohatých výrazně přispívají k emisím oxidu uhličitého.
Nejobsáhlejší studie v historii zaměřená na globální klimatickou nerovnost ukazuje, že elitní skupina tvořená 77 miliony miliardářů, milionářů a lidí, jejichž plat přesahuje 140 tisíc dolarů ročně (v přepočtu 3,2 milionu korun), se v roce 2019 podílela na 16 procentech všech emisí oxidu uhličitého. Ve zkratce se tak dá říct, že jedno procento nejbohatších lidí nese zodpovědnost za více emisí uhlíku než 66 procent těch nejchudších. Studie vznikla ve spolupráci deníku The Guardian s mezinárodní organizací Oxfam a Stockholmským institutem pro životní prostředí.
Ze zprávy organizace Oxfam vyplývá, že zatímco jedno procento nejbohatších lidí žije většinou klimaticky izolovaně a v maximálním pohodlí, jejich emise čítaly v roce 2019 5,9 miliardy tun oxidu uhličitého. Na základě vzorce „nákladů na úmrtnost“, který používá mimo jiné i americká Agentura pro ochranu životního prostředí, lze vypočítat, že emise tohoto jednoho procenta mohou v příštích desetiletích způsobit smrt 1,3 milionu lidí kvůli extrémně horkému počasí.
Podle výzkumu se navíc negativní dopady nejvíce týkají lidí žijících v chudobě, vyloučených etnických komunit, migrantů nebo žen a dívek, které žijí a pracují venku nebo v domech poškozených extrémním počasím. U takových skupin je méně pravděpodobné, že mají úspory, pojištění nebo jinou sociální ochranu, a jsou tak ekonomicky i fyzicky více ohroženy povodněmi, suchem, vlnami veder či lesními požáry. Podle OSN na rozvojové země připadá 91 procent úmrtí souvisejících s extrémním počasím.
„Superbohatí drancují a znečišťují planetu a nejvyšší cenu za to platí ti, kteří si to mohou dovolit nejméně,“ říká pro deník The Guardian Chiara Liguoriová, hlavní poradkyně Oxfamu pro politiku klimatické spravedlnosti. Krize klimatu a nerovnosti jsou podle ní spojené nádoby.