Elon Musk může dát lidem čip do mozku. Neuralink napodruhé získal povolení k prvním testům
Americká vláda firmu Elona Muska zároveň vyšetřuje třeba kvůli podezření, že porušovala pravidla při dosavadních pokusech na zvířatech.
Mít do mozku zapojený čip, který umí pomoct třeba s depresí, to je sice stále budoucnost, firma Neuralink Elona Muska je tomu nicméně od konce tohoto týdne o krok blíže. Může totiž své mozkové implantáty testovat na lidech, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) to firmě napodruhé povolil. Společnost zároveň čelí i několika federálním vyšetřováním, třeba kvůli porušování pravidel při testech na zvířatech.
Neuralink, který od roku 2016 vyvíjí mozkové implantáty, dostal od americké FDA zelenou k prvním klinickým testům na lidech. Firma to oznámila na Twitteru, vládní agentura rozhodnutí podle BBC později také potvrdila. Podle Muska by mozkové čipy mohly lidem pomoct s různými problémy, třeba s obezitou, autismem, depresemi či schizofrenií. Měly by také umožnit surfování na internetu a telepatii. Musk podle Reuters minulý rok prohlásil, že si je funkčností a bezpečností své technologie tak jistý, že by ji v klidu zavedl vlastním dětem.
Zařízení zhruba o velikosti mince se do hlavy zavádí pomocí chirurgického robota. Čip v jednom místě nahradí malý kus lebky a jeho dráty se zavedou do správných pozic. Podle Muska implantát zaznamenává nervovou aktivitu a předává informace prostřednictvím běžného bezdrátového signálu Bluetooth do zařízení, jako je chytrý telefon, popisuje server CBS News.
O testech na lidech miliardář mluví už od roku 2019. Žádost k FDA však Neuralink formálně podal až minulý rok a agentura firmě nejprve testy na lidech nepovolila. Problémů bylo podle FDA několik. Tím největším byla baterie pohánějící přístroj. Je totiž z lithia, které je ve větším množství pro člověka toxické. Firma také podle FDA dříve nedokázala zaručit, že implantát po zavedení do mozku zůstane na místě a zpochybňovala i to, že bude možné čip případně odstranit bez poškození mozku.