Elon Musk opět sesadil Jeffa Bezose z trůnu. I díky Tesle se stal nejbohatším člověkem na světě

musk-2

Foto: NASA/Kim Shiflett

Elon Musk, nejbohatší osoba na světě

0Zobrazit komentáře

Dlouhé roky tomuto žebříčku vládnul Bill Gates, díky čemuž nebylo sledování boje o titul nejbohatšího člověka planety příliš napínavou podívanou. Časy se ovšem mění a s ním i čísla vyjadřující jmění nejbohatších, na základě kterých agentura Bloomberg skládá dohromady svůj slavný seznam. Ten má nyní staronového vládce, kterým se stal Elon Musk.

Elon Musk se v posledních letech dral žebříčkem vzhůru podobně raketovým tempem, jako vynášejí jeho raketoplány do kosmu vesmírné turisty. Do první padesátky se dostal na začátku loňského roku, v listopadu už dýchal na záda prvnímu Jeffu Bezosovi. Přeskočit ho se mu podařilo začátkem tohoto roku – poprvé tak mohl oslavovat titul nejbohatší osoby planety.

Titul si ale nebyl schopen udržet příliš dlouho, těžkou hlavu si z toho ovšem ústřední postava Tesly a SpaceX nejspíše nedělala. Přinejmenším má nyní důvod k dalším oslavám, protože se Muskovi podařilo Jeffa Bezose překonat podruhé a opět tak sevřít žezlo vládce říše plné miliard a bilionů.

Musk jí tentokrát vládne s jměním v hodnotě 209 miliard dolarů, tedy přibližně 4,5 bilionu korun. Tento majetek pramení primárně z firmy SpaceX a akcií držených v Tesle, ve které má přibližně dvacetiprocentní podíl. Připomeňme, že Musk je hlavní tváří a vizionářem kalifornské automobilky, jejíž hodnota momentálně činí přibližně 775 miliard dolarů.

Důvodem, proč se Muskovi podařilo vyhoupnout do čela žebříčku, je právě rostoucí trend hodnoty Tesly. Té někteří věští ještě zářnější budoucnost, která by se měla odvíjet od zvyšujícího se počtu investic, jež americká vláda v budoucnu pošle do obnovitelné energie.

Tesla totiž nepředstavuje pouze samotné elektromobily, ale také řadu řešení energetického hospodářství – od systémů pro ukládání elektrické energie až po solární střechy, které energii naopak pomáhají získávat. I díky tomu lze předpokládat, že Elon Musk bude v boji o nejbohatší osobu planety figurovat i v příštích letech. Tou největší zábavou proto bude sledovat, která z jeho společností mu poslouží jako nejlepší nástroj, jak si nově nabytý titul udržet, či o něj někdy v budoucnu opět bojovat.