Elon Musk staví vesmírnou loď, která zničí Mezinárodní vesmírnou stanici. Vyjde na 20 miliard

Konec ISS bude tak trochu konec éry – a součást začátku nové. Takové, kde NASA ještě víc spolupracuje s komerčním sektorem.

Michal MančařMichal Mančař

elon-musk-nicitel-vesmiru

Foto: Midjourney

Společnost SpaceX Elona Muska se zapojí do kontrolovaného zničení Mezinárodní vesmírné stanice

0Zobrazit komentáře

Bude stát 843 milionů dolarů a zatím má jediný cíl – zničit Mezinárodní vesmírnou stanici. Zní to jako zápletka z dřívějších filmů s Jamesem Bondem – dvojnásob, když na to vše bude dohlížet technologický magnát Elon Musk –, ale je to fakt. Stanici totiž v roce 2030 končí životnost. A nový projekt od společnosti SpaceX je podle americké NASA ideálním způsobem, jak její konec přivodit co nejbezpečněji a nejkontrolovaněji.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) dosluhuje. Čeká ji už jen pár let provozu, následně je v plánech její sestup do atmosféry, kde se rozpadne a shoří. Asistovat jí při tom bude novinka od společnosti Elona Muska prozatím nazvaná jednoduše US Deorbit Vehicle – vesmírná loď určená k vychýlení ISS z oběžné dráhy a jejímu nasměrování do atmosféry.

Kontrakt přidělený SpaceX vyjde v přepočtu zhruba na 20 miliard korun a zatím není jasné, jestli Muskova firma zkonstruuje nový stroj či upraví některý stávající kus ze své kosmické flotily. SpaceX každopádně US Deorbit Vehicle pouze postaví, o provoz a zničení ISS tak, aby neohrozila nic a nikoho na povrchu Země, se postará samotná NASA.

„Vesmírná stanice je jedinečným artefaktem, jehož historickou hodnotu nelze přecenit. I to jsme zvažovali při rozhodování o tom, jestli některou její část zachovat do budoucna či pro technickou analýzu,“ uvedli v zevrubném popisu možné budoucnosti ISS zástupci amerického úřadu. Hovořilo se například o možnosti demontáže na oběžné dráze a znovupoužití některých modulů. Ty však na takové operace nebyly stavěné, rozebrání stanice by navíc bylo logisticky nesmírně obtížné.

Už jen stavba ISS si vyžádala 27 misí raketoplánů a 161 výstupů do vesmíru. „A kromě náročného plánování a práce pozemního i staničního personálu by bylo nutné zapojit vesmírnou loď s přepravní kapacitou podobnou té, jakou měly raketoplány. Taková v současnosti neexistuje,“ uvedla NASA. Menší součástky nicméně budou pro muzejní účely zachovány.

Mezinárodní vesmírná stanice je v provozu od roku 1998, dva roky poté začala hostit mezinárodní posádky. Slouží nejen americkým astronautům, ale i jejich protějškům z Kanady, Evropy, Japonska a Ruska, kteří na ní vykonali přes tři tisícovky vědeckých experimentů. Části stanice navíc vznikly jako projekty soukromých společností, které ji také využívají.

spratek

Přečtěte si takéVsadím se, že do pěti let poletí Čech do vesmíru, říká Jan SpratekVsadím se, že do pěti let poletí Čech do vesmíru. Bude to pro nás obrovský skok, říká Jan Spratek

Stavba ISS vyšla na 150 miliard dolarů a další čtyři miliardy NASA platí každý rok. I proto úřad vidí úspornější budoucnost ve stále větší spolupráci s komerčními subjekty, jako je právě SpaceX. Anebo třeba Axiom Space, jehož moduly už jsou součástí ISS, ale před jejím koncem se od ní mají oddělit a sloužit jako samostatná stanice.

Dalšími kandidáty na nástupce ISS jsou projekty společností Voyager Space a Blue Origin vznikající ve spolupráci a s financováním NASA. Převod do soukromých rukou některé z vesmírných firem byl konec konců také jedním z diskutovaných řešení budoucnosti Mezinárodní vesmírné stanice, zájemce se však nenašel. Partner pro její kontrolovanou demolici však ano.