Emmy ovládlo japonské historické drama Šógun, získalo nejvíce cen v historii. Skvěle si vedl i Medvěd

Dnes v noci proběhlo předávání televizních cen Emmy. Seriálu Šógun se podařil historický úspěch, bodovala ale i populární díla Medvěd a Sobík.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

disney-fx-shogun

Foto: Kurt Iswarienko/FX

Minisérie Šógun

0Zobrazit komentáře

Poslední předávání televizních cen Emmy proběhlo před pouhými osmi měsíci – bylo totiž odložené kvůli loňským stávkám scenáristů a herců. Teď se vše vrací do starých kolejí, tedy alespoň co se doby konání týče. Zatímco v minulosti bylo už delší dobu standardem, že televizní Oscary ovládlo HBO nebo Netflix, tentokrát byly nejvíce vidět seriály z produkce FX, respektive z její mateřské firmy Disney.

Po čtyřech cenách Emmy v hlavních kategoriích pro nejlepší seriály, režii, herce, scénář a podobně si z dnešní noci odnášejí ocenění historické drama Šógun a kulinářské komediální drama Medvěd z produkce FX. A také stalkerský hit Neflixu Sobík. Pokud ale k tomu připočteme kreativní Emmy udělené za technické kategorie, kostýmy, výpravu a tak dále, Šógun s přehledem dominoval. Jeho celkových osmnáct cen dokonce představuje nejvyšší počet Emmy za jednu řadu seriálu v historii.

Že se historickému dramatu z feudálního Japonska bude u televizní Akademie dařit dobře, bylo jasné prakticky okamžitě po premiéře. Příběh natočený podle oceňované knihy Jamese Clavella diváky zavádí do Japonska na počátku sedmnáctého století. Jednoho dne k pobřeží země dorazí poničená loď se zbytky posádky, v jejímž čele je John Blackthorne.

Blackthorne se rychle dostává do středu sporů v nejvyšší politice, jeho přítomnost se totiž může stát nástrojem k získání moci. Starý panovník země zemřel, jeho dědicem je dítě a vládnout má koncil politiků. Z nich vystupuje Joši Toranaga (Hirojuki Sanada), který se chce stát vladařem a je pro to ochoten se pouštět do řady politických diskuzí a intrik, ale když na to přijde, použije i svoji katanu.

sogun-01

Foto: Disney+

Paní Mariko (Anna Sawaiová) v seriálu Šógun na Disney+

První řada Šóguna si vysloužila mnoho chvály. Na jedné straně díky komplexní zápletce a vyobrazení kusu japonských dějin, na straně druhé díky audiovizuálnímu zpracování, výpravě, kostýmům nebo herectví. Seriál si teď ke čtrnácti kreativním Emmy připsal ceny v kategoriích nejlepší drama, hlavní herec (Hirojuki Sanada), hlavní herečka (Anna Sawai) a režie.

Do historie vstoupil také Medvěd, jehož třetí řada získala celkem jedenáct Emmy, tedy nejvíce, co se komediálnímu seriálu kdy za jeden ročník podařilo. Přestože nejnovější pokračování příběhu dysfunkční skupiny kuchařů si u kritiky nevedlo tak dobře jako předchozí řady, stále se mluvilo o jednom z nejlepších počinů na obrazovkách.

Zatímco první řada ukazovala frenetický chod kuchyně chicagského bistra pod rostoucím tlakem a druhá ukazovala snahy rozjet úplně novou luxusní restauraci, třetí zpomalila a vydala se několika různými směry.

Oblíbené postavy se pokoušely s novou perspektivou zjistit, co vlastně chtějí nejen od svojí práce, ale od života obecně, což byl pro všechny velmi náročný a zdánlivě bezcílný úkol. Vyprávění proto nebylo tak konzistentně intenzivní a dramatické jako dříve.

Medvěd ale přesto znovu zabodoval, dnes konkrétně v kategoriích nejlepší hlavní (Jeremy Allen White) a vedlejší (Ebon Moss-Bachrach) herec a nejlepší vedlejší herečka (Liza Colón-Zayas, která překvapivě porazila i Meryl Streep ze seriálu Jen vraždy v budově).

the-bear-3-fx-disney

Foto: FX

Jeremy Allen White jako Carmy v seriálu Medvěd

Až na třetím místě s celkovým počtem šesti Emmy se umístil počin od dřívější stálice ceremoniálu, minisérie Sobík z produkce Netflixu. Drama inspirované skutečnými událostmi představilo komika v krizi, který prokázal laskavost jedné ženě. V žádném případě ovšem nečekal, že ona se jím stane posedlá, začne ho pronásledovat a dokonce fyzicky obtěžovat.

Ačkoliv se kolem Sobíka později semlelo drama ohledně jeho věrnosti skutečnosti a etice vyobrazení antagonistky, diváci i kritici byli z většiny nadšení. V hlavních kategoriích získal ceny za nejlepší minisérii, nejlepší scénář a hlavního herce (obojí pro Richarda Gadda).

Tři Emmy v hlavní kategoriích získal seriál HBO Stále v kurzu, který s cenou za nejlepší komedii překvapivě porazil Medvěda. Z dalších oceněných je třeba zmínit ještě Jodie Foster, která získala svoji první Emmy za hlavní ženskou roli ve čtvrté řadě Temného případu.

dan

Přečtěte si takéVoyo je v zisku, brzy to bude miliardový byznys, říká šéf NovyNovácká zábava jede. Voyo už je v zisku a brzy to bude miliardový byznys, říká šéf Novy

Pokud se podíváme na srovnání počtu cen mezi televizemi, nejlépe se dařilo už zmíněnému FX, které na ceremoniál mířilo s třiatřiceti nominacemi a odešlo z něj s devíti soškami. O druhé místo se s šesti Emmy podělily HBO (Max) a Netflix, následované Apple TV+ se dvěma výhrami pro The Morning Show a špionážní thriller Slow Horses, který v kategorii nejlepší scénář porazilo Šógun.

Kompletní seznam vítězů je dostupný na oficiálním webu Emmy.