Energetická soběstačnost může protékat skrze vodíková údolí. Jedno takové roste i v Ústeckém kraji
Na severu Čech mají s vodíkem velké plány, které zahrnují spolupráci kraje, soukromých podniků i domácností.
O vodíku se dnes hovoří především jako o budoucnosti dopravy, nicméně může být i možným řešením energetické soběstačnosti a klimatické krize. Aby ovšem mohl být jeho potenciál naplněn, je nutné začít pracovat na infrastruktuře, díky níž se z vodíku stane komodita dneška, dostupná kdykoliv a pro každého. Místům, kde se taková infrastruktura rozvíjí, se začíná přezdívat vodíková údolí. A jedno takové se začíná rodit i v Ústeckém kraji.
„V obecné rovině lze za vodíkové údolí označit region, ve kterém se rozvíjí, respektive existuje ucelený hodnotový vodíkový řetězec zahrnující výrobu vodíku, do budoucna ideálně zeleného, jeho skladování, distribuci a efektivní zužitkování. V celém řetězci by neměly absentovat ani vědecko-výzkumné aktivity na poli vodíku,“ vysvětluje Karel Tichý, manažer projektů Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.
Vodíková údolí v plném rozkvětu jsou příslibem budoucnosti, ve které by mohl vodík dekarbonizovat dopravu a také přinést uplatnění v nových oborech, které budou s jeho rozmachem vznikat. V současné době tím možná vůbec nejdůležitějším je ovšem příslib schopnosti zajistit minimálně částečnou energetickou nezávislost.
„Vodík se jeví jako zásadní obecně z pohledu zajištění dostatečného množství energie pro potřebu firem, veřejného sektoru i domácnost. Nedá se říci, že by práce s ním byla nějak zásadně náročná. Je to plyn, proto například provozovatelé plynovodní soustavy s jeho praktickým nasazením nemají v podstatě žádný problém,“ vyzdvihuje benefity vodíku Tichý.
Jen v Evropě by podle Tichého mělo být aktuálně na šest desítek podobných regionů, které na evropské úrovni vzájemně spolupracují v rámci Partnerství chytré specializace vodíkových údolí. Zde jsou vůdčí především regiony ze západní Evropy, které jsou v rozvoji celkové vodíkové infrastruktury nejdále.
Vodíkovým údolím se daří ve Francii, Nizozemsku a Španělsku, kde dokonce region Aragon představil svou vodíkovou strategii již před dvaceti lety. Právě to dává podle Tichého tomuto místu obrovský náskok v disponibilním know-how před ostatními zapojenými regiony, se kterými však může své znalosti díky spolupráci sdílet.
Z pohledu Evropské unie jsou totiž vzájemná spolupráce a vznik vodíkových údolí důležité. Vodíku totiž Evropa v rámci svého plánu REPowerEU, kterým zareagovala na ruský vpád na Ukrajinu, připisuje mimořádnou úlohu. Má se stát jedním ze základních prvků pro diverzifikaci zdrojů energie a již dnes je přímo zmiňován vedle plynu, ropy a uhlí. Konkrétní kroky například počítají s využitím vodíku pro dekarbonizaci výroby oceli.