Ethana Hunta čeká největší výzva. Poslední Mission: Impossible podle prvních reakcí ohromí i zklame

Mission: Impossible – Poslední zúčtování prý obsahuje scénu tak nervydrásající, že se vám z ní obrátí žaludek. Není ale zdaleka bez chyb.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Mission: Impossible – The Final Reckoning

Foto: Cinemart

Tom Cruise jako agent Ethan Hunt ve snímku Mission: Impossible – Poslední zúčtování

0Zobrazit komentáře

Jak to vypadá, když pokročilá umělá inteligence skončí ve špatných rukou? Budou lidé pár kliknutími nevědomky devalvovat tisíce hodin snahy vytvořit upřímné umění? Místo aby zajistila utopii, nahradí tvůrčí činnost a my budeme muset dřít? Začne se vytrácet hranice mezi realitou a fikcí? Nebo se snad obrovská moc koncentruje do rukou několika málo lidí, které nikdo nezvolil? Ačkoliv nebezpečí AI stojí v centru nové a možná poslední Mission: Impossible – Poslední zúčtování, hrdinu Toma Cruise to nakonec zase tolik nezajímá.

Osmý přírůstek do legendární akční série totiž na původní otázku odpovídá velmi staromilským, až roztomile (nebo hloupě, záleží na míře vaší vstřícnosti) naivním způsobem: zkrátka může vybuchnout svět. Naštěstí je tady ale jeden agent s důvtipem pěti noirových detektivů, odvahou sedmi Nebojsů a nohama dvaceti koní, který má jako jediný potřebné schopnosti a oddaný tým na to, aby umělou inteligenci s názvem Entita zničil.

Tato zápletka započala už v předloňské Mission: Impossible Odplata – První část, agentu Ethanu Huntovi se ale poprvé nepodařilo nebezpečí zažehnat v jednom filmu. Teď prý ze sebe bude muset vydat úplně vše, jelikož boj s Entitou má být vyvrcholením celé jeho kariéry. Poslední zúčtování se prezentuje jako závěr série Mission: Impossible, alespoň v její současné podobě.

Podle prvních reakcí je to závěr „ohromující,“ „dechberoucí“ a „šílený“, ale také „překombinovaný,“ „nedostatečný“ a „povrchní“. Jinými slovy – snímek se v průběhu své téměř tříhodinové stopáže pohybuje mezi mezi oslnivými akčními sekvencemi a rozvíjením zápletky, která nefunguje tak, jak by si asi tvůrci přáli.

Například Jeffa Ewinga, píšícího pro Collider, novinka nadchla: „Je to naprosto neuvěřitelné. Je to plné akce, napětí, je to vtipné ve správných momentech. Tom Cruise uniká smrti víckrát než kdykoliv předtím. Je to obrovský úspěch a možná nejlepší díl série,“ napsal na sociální síti X.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Velice pozitivně se vyjádřil i Erik Davis ze serveru Fandango: „Naprosto úchvatné akční momenty se setkávají s rozsáhlým příběhem s řadou narážek na minulé filmy ze série. Je to zatím největší, nejdivočejší a nejzávažnější díl. Jsou tu moje dvě nejoblíbenější akční scény z M:I – jedna působí jako z hororu a jedna mi vzala dech.“

Objevují se ovšem také názory z opačného konce spektra, jako ten od hlavního kritika serveru IndieWire Davida Ehrlicha. „Poslední zúčtování je nudné a nefunkční takovým způsobem, jaký bych od téhle série nikdy nečekal. Akce je samozřejmě neuvěřitelná, ale jako někomu, kdo tolik podporuje Cruisovu křížovou výpravu za záchranu filmů, mi to láme srdce,“ napsal na X. K vyprávění předchozího filmu měl také výhrady, ale byl o poznání vstřícnější.

surfar-the-surfer-nicolas-cage-07

Přečtěte si takéRecenze: Surfař je Nicolas Cage v povedeně šílené roliNicolas Cage si chtěl jenom zasurfovat. Místo toho se dočkal šílenství, ponížení a utrpení

Šéfredaktorka serveru Bleeding Cool Kaitlyn Booth byla milejší, ale ani ona neskrývala zklamání: „Je to asi stejně dobré jako minulý film, který oproti vrcholům téhle série není nic moc. Na to, že je to celé o „posledních misích“, je všechno, co se uzavírá, povrchní. Ohromující kaskadérské kousky, ale příběh klopýtá. Je to ok.“

Poznámky o rozkolu mezi akčními scénami a příběhem se opakují znovu a znovu a podle všeho bude do velké míry na divácích, jak moc je bude neobratné vyprávění odvádět od toho, aby si užili podle všeho perfektní akci. Redaktorka Inverse Hoai-Tran Bui o nadcházejícím blockbusteru napsala: „Je to takový velký, krásný, chaotický bordel. Jedna sekvence je ale tak neskutečně nervydrásající, že jsem se málem pozvracela, a Tom Cruise je ve svém nejlepším módu Bustera Keatona. Jako z Looney Tunes. Užila jsem si to.“

Možná vůbec nejlépe to shrnul redaktor Gizmodo Germain Lussier. Podle něj je „Poslední zúčtování kupodivu nejméně akční díl série. Je dlouhý, má složitý děj, opakuje se… ale když ta akce přijde? Ty vole. Je neuvěřitelná. Takže mám dost smíšené pocity.“ Není zdaleka jediný a zdá se, že se bude opakovat situace z předloňského roku, kdy byly ohlasy na Odplatu velmi podobné.

Ta s rozpočtem odhadovaným na necelých 300 milionů dolarů (6,6 miliardy korun) patřila mezi nejdražší filmy všech dob. Proto příjmy 571 milionů, v mnoha jiných případech úctyhodné, příliš nepotěšily. Poslední zúčtování se přitom kvůli prodlevám z hollywoodských stávek výrazně prodražilo – jeho rozpočet se odhaduje až na 400 milionů dolarů. Žádný z dílů série v kinech nevydělal dostatek na to, aby takové náklady pokryl. Nejtěžší mise tak Ethana Hunta možná teprve čeká. Vydá se na ni příští čtvrtek 22. května.

Nicolas Cage si chtěl jenom zasurfovat. Místo toho se dočkal šílenství, ponížení a utrpení

Filmová novinka Surfař s Nicolasem Cagem v hlavní roli patří mezi jeho velice povedené – a podivnější – kousky.

Michal MančařMichal Mančař

surfar-the-surfer-nicolas-cage-07

Foto: Bioscop

Nicolas Cage ve filmu Surfař

0Zobrazit komentáře

Surfař je film, kde Nicolas Cage s šíleným výrazem ve tváři říká: „Žer krysu!“ Je to film, kde se z Nicolase Cage stává totální troska. A taky film, který má zaděláno na kultovní status. Takže vlastně docela standard v rámci Cageových snímků. Jestli jste jeho fanoušky, zajděte do kina. Jestli ne, tak je to s doporučením Surfaře složitější.

Jedno parkoviště, jedna pláž. Víc lokací Surfař nepotřebuje. Na takhle malém prostoru uvidíte rozpad ne zcela úspěšného byznysmena na atomy. Ústřední postava v podání Nicolase Cage si přitom na zdejších vlnách jenom chtěla připomenout mládí, zasurfovat si se synkem a vrátit čas ze svého složitého současného života. Jenže ouha, nejsi místní, nesurfuješ – tak zní heslo, které se Cageův tragický hrdina velice brzy (a velice nevybíravě) dozví.

Co se stane dál? Pod spalujícím australským sluncem nejprve celkem pozvolně a později pořádným sešupem Nic Cage sjede vstříc šílenství, které on tak pěkně umí. Zdejší parta macho chlápků, která pláž okupuje, našeho hrdinu začne nejdřív odstrkovat, pak šikanovat, následně prakticky mučit. Přijde o telefon, o boty i o důstojnost. Ale ne o touhu tady surfovat.

Je až fyzicky nepříjemné sledovat, do jakého zarputilého zoufalství se protagonista propadá a jaké další ponížení a utrpení mu osud přichystá. Tedy nikoliv osud, ale skupina vedená Scallym v podání Juliana McMahona. U něj si ze začátku nejste jistí, jestli je to prostě nejhorší soused na světě, instagramový kouč pro maskulinní manažery, guru nebezpečné sekty, šéf gangu, nebo tohle všechno dohromady.

Surfař naštěstí není čirá nepříjemnost lacině natahující nervy či škádlící žaludek svého hrdiny a diváků. To samozřejmě dělá dost, ale přidává k tomu trochu absurdna, místy až tragikomedie. Cage lehoulince koketuje s přehráváním a některé jeho scény a hlášky by opět mohly dát vzniknout internetovým memům.

Navzdory občasnému odlehčení ale film pevně zůstává v liniích thrilleru říznutého trochou artového psycha. A to včetně občasných halucinací, které přiživují všudypřítomné přemýšlení nad tím, do jaké míry sledujete přímočarý příběh a do jaké je Surfař hlubší podívanou a jeho pláž a parkoviště jsou metaforou pro očistec.

Příjemně nepříjemnou atmosféru filmu podtrhují i hrátky s kamerou a střihem a především hudební doprovod, který připomíná spíš rodinnou pohodu a nostalgii než story o ponížení a pomstě. Pomáhá i zmiňované zasazení na rozžhavenou pláž. Sluneční paprsky spalují poslední zbytky příčetnosti nejen v Cageově hlavě a vše směřuje k vyhrocenému finále…

weekly-052525-mvp

Přečtěte si takéOšklivé panenky vydělávají miliardy a Zaklínač slaví deset letOšklivé panenky vydělávají miliardy, rozchodem k milionovému byznysu a Zaklínač 3 slaví deset let

… které ale trochu oslabuje fakt, že od určitého okamžiku zcela vymizí ona nejistota kolem toho, co se na téhle podivné pláži sakra děje. Podobně se může začít trochu zajídat Cageův neustále stupňovaný sestup do ještě nechutnějšího zoufalství.

Takže když režisér Lorcan Finnegan svého Surfaře konečně rozsekne, není to až takové vyvrcholení plné překvapení a utrpení. Které z něj ale do té doby dělají ne nutně příjemný, avšak rozhodně – i navzdory očekávatelnějšímu konci – povedený film.