Eurowag Martina Vohánky expanduje u sousedů. Za 7,5 miliardy korun kupuje polskou skupinu Inelo

V Polsku se uskutečnila jedna z největších transakcí, které letos realizovala česká společnost. Další rozmach si tím zajistil Eurowag.

martin-vohanka-eurowag

Foto: Eurowag

Martin Vohánka, CEO a zakladatel Eurowagu

0Zobrazit komentáře

Martin Vohánka založil společnost Eurowag v roce 1995 a v současnosti firmám působícím v komerční silniční dopravě poskytuje platební a technologické služby napříč celou Evropou. Loni společnost vstoupila na londýnskou burzu, za první pololetí letošního roku dosáhla zisku před zdaněním 13,4 milionu eur, tedy přes 328 milionů korun. A teď si připsala jednu z největších transakcí, které se letos v tuzemském světě byznysu udály.

Jak upozornily Hospodářské noviny, Eurowag před pár dny burzu informoval o tom, že kupuje za zhruba 306 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun) polskou skupinu Inelo. Zakladatel a výkonný ředitel Eurowagu Martin Vohánka uvedl, že koupě skupiny Inelo přinese firmě posílení pozice ve střední a východní Evropě i větší rozsah služeb. Eurowag podle něj díky Inelu získá nové produkty do platformy pro řízení pracovní doby.

„Tato strategicky významná transakce přinese nejen další růst Eurowagu, ale zároveň nás přiblíží k dosažení našich ambicí, které spočívají ve vytvoření zcela integrované digitální platformy pro zákazníky v komerční silniční dopravě. Inelo naši síť rozšíří přibližně o 87 tisíc kamionů, čímž posílí naši pozici vedoucího poskytovatele managementu vozového parku,“ uvedl Martin Vohánka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Eurowag získá Inelo od fondu investiční skupiny Innova Capital, European Telematics Holding a dalších vlastníků. Inelo poskytuje například služby pro satelitní sledování vozidel či správu pracovního času řidičů, úřadům ve 23 zemích dodává nástroje pro kontrolu mezinárodní silniční dopravy. Mezi zákazníky skupiny patří mimo jiné policie v Německu i v Polsku, která software využívá pro analýzu dat z digitálních tachografů a karet se záznamem jízdy nebo pro kontrolu přepravovaného zboží.

Za první pololetí letošního roku dosáhla společnost Eurowag příjmů 1,16 miliardy eur, v přepočtu tedy asi 28,4 miliardy korun. V loňském roce za miliardu koupila maďarskou firmu WebEye, aby kamionům pomohla snižovat uhlíkovou stopu. S akciemi společnosti Eurowag se na londýnské burze obchoduje od loňského října, kdy je investoři upsali za cenu ve výši 150 pencí.

Od té doby se cena akcií s označením WPS (zkratka WAG Payment Solutions, což je firma, která za značkou Eurowag stojí) v zásadě stále propadá. Během pondělního obchodování se jedna akcie prodávala za cenu okolo 82 pencí, podobně jako v předchozích týdnech, kdy byla jen o pár pencí dražší. Při IPO se začínalo obchodovat na 135 pencích, ale k této ceně se zatím od té doby akcie nepřiblížily.

S přispěním ČTK

CzechCrunch Jobs