Eurowag Martina Vohánky úspěšně digitalizuje silniční dopravu. V pandemii vyrostl na více než 3 miliardy korun

Patrik SvatošPatrik Svatoš

martin-vohanka-eurowag

Foto: Eurowag

Martin Vohánka, CEO a zakladatel Eurowagu

0Zobrazit komentáře

Poskytování integrované mobility v Evropě je v posledních letech nesmírně rostoucí segment. Česká společnost Eurowag, za kterou stojí miliardář Martin Vohánka, nabízí po celé Evropě prakticky vše, co se týká nákladní dopravy. Od finančních služeb přes nákup paliva a prodej telemetrů až po vlastní navigaci pro kamionovou dopravu. Jde o jednoho z největších evropských hráčů, jehož byznys za poslední rok rostl dvouciferným tempem.

I přes příchod pandemie se Eurowagu dařilo dál růst. Čisté tržby společnosti W.A.G. Payment Solutions, jež za značkou Eurowag stojí, dosáhly 125,5 milionu eur (přes 3,1 miliardy korun) a míra ziskovosti se zvýšila na 46 procent. Samotný zisk EBITDA, tedy před započtením úroků, daní a odpisů, činil 57 milionu eur (1,5 miliardy korun), což je meziroční růst o 22 procent. Milník byl překročen také v počtu zaměstnanců, který se v minulém roce přehoupl přes hranici jednoho tisíce.

Eurowag aktuálně nabízí více než 15 tisíc prodejních položek, které kupují zákazníci ze 30 zemí, a veškeré služby se následně využívají ve více jak 100 tisících nákladních vozidel. Patrně nejlepší definice, co přesně Eurowag dělá, zazněla minulý rok z úst majitele a zakladatele Martina Vohánky: „V Eurowagu stavíme něco jako Amazon pro mobilitu, kde na jednom místě najdete vše pro dopravce – od nákupu paliva, pneu až po finanční služby.“

Kamionová doprava je zcela jiný segment oproti osobní přepravě – a rozhodně nejde jen o velikost samotného auta. Řidiči kamionů musí řešit například mýtné, které stále nemá jednotný evropský systém, a tak je třeba mít pro téměř každý stát speciální platební jednotku v interiéru kamionu. I to je jeden z produktů, který Eurowag nabízí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jakákoliv hodina, kdy je kamion nevyužit, zároveň znamená finanční ztráty, které nikdo nechce. I proto jsou dnes kamiony prošpikovány pořádnou porcí různých systémů a zařízení, která mají řidičům usnadnit život a firmám pomoci lépe optimalizovat finanční stránku i celkové využití jejich vozového parku.

Mezi ně patří například takzvaná telematika, která dnes o daném autě prozradí prakticky všechno. Aktuální polohu aktualizovanou v řádu sekund, aktuální rychlost, předpoklad dojezdového času do cílové stanice na základě aktuální dopravy, ale také přehled o jízdních statistikách, který má dispečer neustále k dispozici.

Jednoduché není ani plánování samotné cesty z důvodu hmotnosti a velkých rozměrů, ale také doplňování paliva. O to více, když můžete tankovat jen u vybraných společností. Ostatně ti z vás, kteří někdy hráli populární videohru Euro Truck Simulator, si jistě dokážou představit, jak komplikovaná disciplína je kamionová doprava.

eurowag

Foto: Eurowag

Česká společnost Eurowag zajišťuje služby pro dopravce

Prakticky se vším se snaží pomáhat právě Eurowag, u kterého dopravci najdou veškeré služby pod jednou střechou, ať už jde o problematiku doplňování paliva, uskutečnění různých plateb, ale také například pořízení pneumatik. Novinkou je například integrovaná palubní jednotka pro mýtné, platby a telematiku, která dokáže hlídat i případné podvodné platby za palivo.

Firma jednoho z nejbohatších Čechů se však vrhla také na pole navigací. Aplikace RoadLords je určena pro profesionální řidiče nákladních vozidel a stáhnout si ji může kdokoli na operační systém Android. Pod křídla Eurowagu pak od roku 2019 patří také populární slovenská navigace Sygic, v níž je nově k nalezení 297 tisíc nabíjecích stanic pro elektromobily z celé Evropy i prodej alternativních paliv LNG a CNG na 77 stanicích po celé Evropě.

„Eurowag pokračuje v investicích do digitalizace silniční dopravy a urychluje přechod k čistým pohonným jednotkám. Snažíme se jít za horizont finančního zisku a přinášet prospěch širšímu spektru zúčastněných stran – našemu odvětví, společnosti a životnímu prostředí,“ dodává CEO a zakladatel Eurowagu Martin Vohánka.

V podobném tempu pokračuje Eurowag i letos, kdy v prvních pěti měsících už stihl oznámit akvizici společnosti ADS, která patří mezi přední poskytovatele silničních služeb ve Španělsku a Portugalsku. Dalším zářezem je hned trojice strategických investic, konkrétně do českého poskytovatele správy vozového parku KomTeS, nizozemské společnosti Last Mile Solutions a litevské společnosti Drivitty, jež se věnuje integrování mobilních platebních služeb.

Apple Music mění trh. Bezztrátový zvuk v nejvyšší kvalitě a prostorové Dolby Atmos nabídne bez příplatku

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

apple-audio

Foto: Jason Leung/Unsplash

Apple nabídne v Apple Music hudbu v bezztrátové kvalitě

0Zobrazit komentáře

Soupeření mezi hudebními streamovacími službami dnes probíhá na několika frontách. V první řadě je důležitá jejich schopnost doporučovat zajímavou novou hudbu a sestavovat atraktivní playlisty. Pak následuje uživatelské prostředí, přičemž začíná i přetahovaná o tvůrce populárních podcastů. Další nutností se teď ale konečně stává i ta nejzákladnější vlastnost reprodukce hudby: kvalita signálu. A rozšíření knihovny o bezztrátový formát nyní ohlašuje Apple Music.

Ačkoliv není zdaleka první, kdo s touto možností přichází, dost možná tím Apple Music zase nabourá celé fungování trhu. CD kvalita (a vyšší) ve vlastním zavedeném kodeku Apple Lossless Audio Codec (ALAC) totiž u něj neznamená nové, dražší předplatné, ale novou vlastnost toho standardního. To znamená, že oproti současnému stavu za zvýšenou kvalitu nezaplatí nic navíc uživatelé klasického, rodinného ani studentského předplatného.

Lepší zvuk konkrétně znamená asi čtyřnásobné navýšení datového toku v případě bezztrátové kvality. Ta má u Apple Music Lossless začínat na CD kvalitě s rozlišením 16 bitů a 44,1 kHz a pokračovat až na rozlišení 24 bitů s 48 kHz. Podporovat ji budou všechna zařízení cupertinské firmy. Ještě náročnější posluchači pak budou moci přepnout na Apple Music Hi-Resolution Lossless, jehož rozlišení dosáhne až 24 bitů s 192 kHz, což odpovídá studiovým nahrávkám.

iphone-12-apple-music-lossless-audio-dolby-atmos-spatial-audio

Foto: Apple

Nová podoba Apple Music s informacemi o bezztrátovém zvuku a Dolby Atmos

Jelikož vyšší kvalita zvuku s sebou nese větší objemy přenášených dat, uživatelé ji budou muset sami přepnout v Nastavení > Hudba > Kvalita zvuku. Přepnutí na nejvyšší úroveň Apple Music Hi-Resolution pak bude vyžadovat připojení externího DAC, tedy převodníku digitálního signálu na analogový. Zařízení Applu mají integrované převodníky spadající do standardu trhu, zvuk s velmi vysokým rozlišením by tedy bez speciálního DAC nejspíš stejně nikdo neocenil.

Obě nové úrovně kvality přehrávání budou dostupné už od příštího měsíce postupně pro celou knihovnu Apple Music. Jak uvádí magazín The Verge, zpočátku má bezztrátové přehrávání nabídnout u 20 milionů skladeb a do konce roku jich bude přes 75 milionů. Zatím přitom není jasné, jak velká část knihovny se objeví i v nejvyšším rozlišení 192 kHz.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Detaily dostupnosti stranou, obecně bezztrátová hudba na Apple Music bez dražšího předplatného znamená, že se stejným směrem nejspíš bude muset vydat celý trh. Například Amazon asi půl hodiny po ohlášení Applu oznámil, že cenu „HD“ verze své hudební služby sníží na nulu, takže zcela zapadne do standardního předplatného Amazon Music Unlimited. Pro společnost jeho velikosti se nemusí jednat o zásadní změnu, u jiných by to ale mohl být velký problém.

Například Tidal, který nedávno koupil startup Square Jacka Dorseyho, na nekompromisním zvuku od začátku staví svůj byznys, přičemž Hi-Fi předplatné stojí až dvojnásobek toho základního. Od června ale uživatelé Apple Music dostanou takřka totéž jako Tidal HiFi, aniž by zaplatili haléř navíc. Bezztrátovou hudbu chystá i Spotify a byť se zatím spekulovalo o cenové politice nové služby, nyní je skoro jasné, že si Švédové nemohou dovolit ji prémiově zpoplatnit.

Tidalu oproti Apple Music přesto zůstane určitá výhoda v očích posluchačů, kteří více hledí na to, kam jejich peníze putují. Může se totiž chlubit mnohem vyššími částkami vyplácenými umělcům. To je naopak problém, s nímž se dlouhodobě potýká Spotify a v posledním roce kvůli tomu bylo proti firmě Daniela Eka zorganizováno i několik protestů.

Prostorový zvuk a složité bezdrátové protokoly

Tidal má vedle jiných služeb ještě jednu výhodu, a to podporu imerzivního trojrozměrného zvuku. Ačkoliv vždy nejde o přesvědčivý efekt, mnoha posluchačům dává rozšířenou možnost, jak si užít oblíbenou hudbu. Také v tomto případě mu ale Apple Music výsadní pozici brzy podstatně ztíží. Už v červnu totiž – opět bez jakéhokoliv zdražení předplatného – dostane podporu pro prostorový zvuk Spatial Audio s Dolby Atmos.

spotify-hifi-apple-airpods

Foto: Omid Armin/Unsplash

Hi-fi předplatné s bezztrátovou kvalitou zvuku brzy nabídne i Spotify

Ve zkratce to znamená, že hudba při poslechu místo klasických dvou kanálů vychází ze všech různých směrů, takže posluchače obklopuje a ten se může cítit, jako by seděl ve studiu obklopen hudebníky. I když podobný efekt už dlouho nabízí tzv. binaurální nahrávky, Dolby Atmos je specifický formát slibující ještě vyšší úroveň imerze. V případě integrace do Apple Music existuje jen omezení, které pro správnou reprodukci vyžaduje sluchátka od Applu nebo Beats s čipem H1 nebo W1, popřípadě novější generace zařízení jako iPhone, iPad a Mac.

Zatímco jsou však AirPods nebo bezdrátové Beats ideální pro Spatial Audio, situace kolem bezztrátového zvuku u nich i mnoha jiných bezdrátových sluchátek není tak slavná. Současné bezdrátové technologie jako Bluetooth ani protokoly pro přenos zvuku totiž nepodporují ani CD kvalitu. Například dnes nejkvalitnější protokol LDAC dosáhne datového toku kolem 990 kb/s, kdežto CD kvalita odpovídá téměř dvojnásobku.

bulanci20

Přečtěte si takéKdo se vleče, neuteče! Legendární Bulánci se vrací v nové verziKdo se vleče, neuteče! Legendární Bulánci se po 20 letech vrací a na novou verzi shání půl milionu

Samotné AirPods, dokonce i v nové drahé verzi AirPods Max, přitom dnes podporují pouze AAC, omezené na nanejvýš 256 kb/s. U AAC se sice jedná o kodek využívající psychoakustické efekty k mnohem vyšší kvalitě zvuku, než by se zdálo podle datového toku, avšak k CD kvalitě, natož audiu Hi-Resolution, mu pořád kus chybí. V příštích měsících tak bude zajímavé sledovat, jestli bude Apple vylepšovat svůj bezdrátový protokol softwarově nebo v nových čipech pro sluchátka.

Každopádně streamovací služby definitivně vstupují do nové éry, v níž se za samozřejmost bude vedle kvalitních playlistů či rozsáhlé knihovny považovat také možnost poslechu hudby ve vysokém rozlišení. Apple Music přitom vstup do světa velice kvalitního zvuku rozšířil zatím nejvíc, když bezztrátové nahrávky nabídne bez navýšení ceny předplatného. Teď už cesta k audiofilství bude vést jen přes extrémně drahý hardware.