Evropská komise může přivést Apple k opuštění konektoru. Zcela bezdrátový iPhone má ale několik problémů

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

iphone-1Komentář

Foto: L. Jensen/Unsplash

Evropská komise může přivést Apple k opuštění konektoru u iPhonů

0Zobrazit komentáře

USB-C dnes už používají skoro všechna mobilní zařízení velkých značek kromě iPhonu. Ostatně USB-C používají i zařízení přímo od Applu, ovšem nikoliv iPhone, který má stále standard Lightning. Změnit by to však mohl návrh nových pravidel, který Evropská komise před pár dny představila. Pro mobilní zařízení cupertinské firmy by to ale místo změny konektoru mohlo znamenat přechod na zcela bezdrátový design. A to by nebyl příliš dobrý nápad.

Evropská komise do konektorů telefonů s cílem snížit produkci elektronického odpadu zasahuje už od roku 2009. Výrobce se snažila přesvědčit, aby začali používat univerzální microUSB, přechod byl ale zcela dobrovolný. Apple tedy neměl problém. Nově navržené regulace ovšem USB-C jako nabíjecí konektor vyžadují. Pokud by byly schváleny, výrobci by na jejich naplnění dostali dva roky.

Stejný návrh se objevil také před rokem, kdy se vůči němu firma silně vymezila. Zákazníci by prý utrpěli ztrátou kompatibility s příslušenstvím pro Lightning, ze stejného důvodu by vzniklo mnoho elektronického odpadu a chyběla by motivace inovovat. Pokud by všechna zařízení musela mít USB-C, proč by někdo vyvíjel nový konektor s pokročilejšími možnostmi?

Udržování zastaralé technologie přitom existuje už dnes a paradoxně za něj může Apple. Zatímco se firma a někteří její fanoušci ohání hrozbou potírání inovace, iPhony dnes používají téměř přesně to samé rozhraní Lightning jako téměř před deseti lety – kdy přesně by se firma měla odhodlat k inovování, jestliže dosud, bez regulace, k tomu neviděla důvod? Naopak dokonce sama argumentuje proti změnám konektoru, které by znamenaly mnoho elektronického odpadu z příslušenství určeného pro Lightning.

usb-c_1

Foto: L. Alexe/Unsplash

USB-C pro všechny? EU navrhuje sjednotit nabíječky nejen u telefonů, změnit chce i iPhony

Apple tak u nových iPhonů 13 Pro nabízí až 1TB úložiště, které mohou využít například filmaři pro natáčení do profesionálního, extrémně datově náročného formátu ProRes. Když pak ale chtějí natočené záběry přenést do počítače ke zpracování, musí si vystačit s konektorem Lightning, nabízející asi poloviční rychlost přenosu oproti datovému toku videa. Není překvapivé, že to někteří recenzenti označují tak trochu za výsměch. Situaci nijak nepomohou ani dostupné bezdrátové přenosy jako AirDrop, které nejsou rychlejší.

Skutečný důvod, proč se Apple nechce vzdát Lightningu, je možná jinde. Jde totiž o licencované rozhraní, takže každý výrobce, který ho chce použít, musí Cookově společnosti platit. To by u otevřeného standardu USB-C odpadlo, stejně jako možnost si vybírat, kteří výrobci mohou Lightning zahrnout do jakých produktů. Apple tedy v zásadě argumentuje proti vyšší kontrole ze strany Evropské komise, což by znamenalo, že si vysokou úroveň kontroly může zachovat on sám.

Existuje scénář, v němž by si výrobce iPhonu mohl nadále diktovat podmínky, i kdyby evropský návrh prošel – telefon zcela bez konektorů. Část příslušenství pro bezdrátové nabíjení totiž už nyní díky MagSafe spadá do programu Made for iPhone, který vydává placené certifikáty zajišťující správnou kompatibilitu. Dokonce poměrně spolehlivý analytik Ming-Či Kuo i dříve zmínil, že Apple opustit Lightning v dohledné době neplánuje a možná by spíš konektory opustil úplně.

Zcela bezdrátový iPhone ovšem v několika ohledech neřeší předkládané ekologické či technické problémy a naopak je zhoršuje. Například by o kompatibilitu okamžitě přišly zmiňované miliony kusů příslušenství využívající staré rozhraní. Kromě sluchátek, nabíječek či reproduktorů jsou mezi nimi také auta s Apple CarPlay. Případný adaptér z Lightning na USB-C by nebyl problém, absence konektoru ano.

Bezdrátové nabíjení plýtvá energií

Možná ještě větším problémem, který se týká všech uživatelů, je pak efektivita bezdrátového nabíjení. To je zpravidla pomalejší než nabíjení přes kabel. Hlavně ovšem při indukčním přenosu značná část energie (vyšší než při nabíjení kabelem) uniká do okolí ve formě vyzařovaného tepla. Tento proces sice je možné do určité míry zefektivnit, dříve nebo později ale narazíme na fyzikální zákony.

Podle testů iFixit a blogu OneZero dnes nabití telefonu bezdrátově průměrně vyžaduje asi o 47 procent více elektřiny než nabití přes kabel. To navíc platí jen v ideálních podmínkách, kdy jsou indukční cívky v nabíječce a telefonu dokonale zarovnané. Pokud nejsou, spotřeba energie se může i zdvojnásobit. Bezdrátové nabíječky také spotřebovávají energii i v době, kdy zrovna nic aktivně nenabíjí.

Pro jednotlivé uživatele to znamená téměř neznatelný nárůst plateb za energii. V globálním měřítku ale rychle vzniká zbytečné plýtvání velkých objemů elektřiny a v důsledku více emisí skleníkových plynů. Jak navíc ukazuje studie ACS Energy Letters z roku 2019, zahřívání indukční nabíjecí podložky a telefonu znamená zkracování života baterie ve srovnání s nabíjením kabelem. U jednotlivých uživatelů nemusí jít o zásadní rozdíl, celosvětově celou kapacitu milionů baterií.

iphone-6-lightning

Foto: Kewei0219/Pixabay

iPhony používají konektor Lightning od roku 2012

Apple se na poslední prezentaci nových iPhonů nezapomněl pochlubit, které součástky se vyrábějí z recyklovaných PET lahví nebo jak neobsahují určité problematické substance. Firma zároveň říká, jak je pro ni důležitý environmentální dopad celého života zařízení. To ovšem zahrnuje i nabíječky a elektronický odpad, který se v případech, které nejsou ideální, nezmiňuje. Za zmínku v tomto kontextu stojí fakt, že bezdrátové nabíječky Applu (i jiných značek) jsou dražší než drátové.

Přechod na iPhone bez konektorů by nakonec neřešil environmentální problém způsobený nejednotnými konektory. Místo dvou různých kabelů by lidé potřebovali bezdrátovou nabíječku pro telefon a USB-C kabel pro jiná zařízení, například laptop. Apple se každopádně opět ocitá v horkém křesle, kdy musí argumentovat pro svou individuální, z jistých úhlů pohledu problematickou nebo rozporuplnou pozici.

Podle některých uživatelů má Lightning oproti USB-C výhody například ve spolehlivosti připojení a velká část domácností pro několik zařízení se stejným konektorem beztak používá více kabelů. Výsadní postavení iPhonu na trhu nicméně v tomto případě nemusí být ideální.