USB-C pro všechny? Evropská unie navrhuje sjednotit nabíječky nejen u telefonů, změnit chce i iPhony

Filip HouskaFilip Houska

usb-c-1

Foto: L. Alexe/Unsplash

EU navrhuje sjednotit nabíječky nejen u telefonů, změnit chce i iPhony

0Zobrazit komentáře

O tom, že by měla mít všechna zpravidla mobilní elektronická zařízení jednotnou koncovku pro nabíjení, se v Evropské unii mluví již několik let. Nyní se zdá, že přichází oficiální stanovisko – Evropská komise totiž dnes představila návrh pravidel, na jejichž základě se budou všichni výrobci muset přizpůsobit standardu USB-C.

Smyslem tohoto plánu je, aby sjednocení koncovky nabíjecího kabelu usnadnilo zákazníkům (a uživatelům) práci se zařízením a snížilo objem elektronického odpadu. Především s prvním aspektem pak dlouhodobě nesouhlasí Apple, který u iPhonů stále drží standard Lightning. Konkurenční výrobci naopak už ve velkém využívají USB-C.

Nový návrh počítá rovněž s tím, že výrobci nebudou ke každému přístroji přibalovat nabíječku, jako tomu je dosud. „S dalšími zařízeními jsou prodávány další nabíječky, které se nedají použít na jiné přístroje anebo nejsou nutné,“ zdůvodňuje iniciativu Bruselu komisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

V případě, že dnešní návrh podpoří Evropský parlament i členské státy, skončí do několika let prodej zařízení s jiným standardem nabíjení, než je USB-C. Výrobci rovněž budou prodávat nabíječky odděleně od přístrojů, přičemž pravidla se nebudou dotýkat jen telefonů a tabletů, ale i elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek.

Koncem loňského roku se poslanci Evropského parlamentu snažili prosadit i pravidla, jak výrazně zvýšit opravitelnost produktů na trhu. Firmy by tak třeba měly dodávat cenově dostupné náhradní díly a uzpůsobit procesy častých oprav tak, aby nemusely být prováděny jen v drahých autorizovaných servisech.

S přispěním ČTK.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym