Evropská unie chce posílit práva cestujících. Peníze za zrušené letenky dostanete do 14 dnů

Pokud vás letecká společnost či cestovní kancelář nutí, abyste přijali voucher, budete mít právo jej odmítnout a nechat si jej proplatit.

Michal MančařMichal Mančař

british-airways-a350-min

Foto: British Airways

Letadlo společnosti British Airways

0Zobrazit komentáře

Pandemické období s sebou přineslo řadu úskalí, výrazným tématem bylo i zmražení turistického ruchu. S tím se pojilo časté rušení letů a snaha o proplacení zrušených letenek. Chystaná evropská legislativa by v podobných případech měla nově posílit práva cestujících, kteří dosud při rušení zájezdů jen s obtížemi dosahovali na kompenzaci – či se jí doteď nedočkali.

Evropská unie je na začátku projednávání návrhu legislativy, kterou v případě schválení ocení snad každý cestovatel. Nová pravidla mají například usnadnit postup při vyplácení náhrad za zrušené lety. „Prvním zlepšením má být to, že pokud požadujete vrácení peněz, musí tak prodejce učinit nejpozději do čtrnácti dnů,“ uvádí Ondřej Kovařík, člen výboru pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu.

„Pokud vás letecká společnost či cestovní kancelář nutí, abyste přijali voucher na využití služeb v budoucnu, budete mít právo jej odmítnout či si jej nechat proplatit. Tyto praktiky využívali prodejci často právě během pandemie jako jistou obezličku a řada klientů nakonec ani neodcestovala, ani neobdržela zpět své peníze,“ dodává europoslanec.

Chystané změny se mají dotknout i častého zdroje problémů z pandemické doby – prodejů letenek skrz prostředníky. „Dnes se často jednotliví prodejci vymlouvají jeden na druhého, kdo má co hradit. Nově se povinnost uhradit újmu, pokud nastane, bude týkat všech bez rozdílu a cestující bude muset být předem řádně informován,“ doplňuje Kovařík.

Velkým potížím kvůli tomuto problému v uplynulých letech čelil i český vyhledávač Kiwi.com. Uživatelé brněnskou firmu zaplavili stížnostmi o refundaci peněz za zrušené lety, společnost se kritice dlouho bránila. Následně však na vrácení peněz vyčlenila 60 milionů korun v kreditech na náhradní letenky.

Cestujícím by nové evropské regule měly zajistit také snazší kombinování různých druhů dopravy. Podle Kovaříka má Unie snahu umožnit uplatnění nároků na náhradu i v případě, že podle plánu neproběhne jen část cesty využívající více spojů. V současnosti totiž pro jednotlivé druhy dopravy platí různá pravidla.

Podobně pozitivní změnou pro cestovatele má být zastropování nejvyšší možné zálohy za poptávané služby na čtvrtinu celkové ceny nebo možnost bezplatného cestování při doprovodu hendikepované osoby. Podle českého europoslance je nicméně návrh na samotném začátku projednávání, snahou však prý je jeho schválení už letos.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym