Evropské vesmírné centrum na Palmovce je zase o něco blíž. Kosmická agentura EU a vláda podepsaly memorandum

Unijní kosmická organizace by se měla přestěhovat do budovy Nová Palmovka, Česku to má každoročně přinést miliardy.

Iva BrejlováIva Brejlová

novapalmovka1

Foto: MČ Praha 8

Budovu Nové Palmovky navrhoval architekt Josef Pleskot

0Zobrazit komentáře

Dosud se jednalo spíš o zanedbanou část Prahy, přesto by mohla být zásadní pro život velké části Evropanů. Zástupci české vlády a Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) dnes podepsali memorandum o porozumění o poskytnutí zatím rozestavěné budovy Nová Palmovka, která stojí ve stejnojmenné části hlavního města, právě instituci EUSPA. Ta se sem má v roce 2025 přestěhovat.

Dokument podepsali ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a výkonný ředitel EUSPA Rodrigo da Costa. „Celkový budoucí přínos pro HDP České republiky do roku 2027 je odhadován na devět miliard korun s každoročním přínosem 600 milionů korun,“ uvedl Stanjura.

„Aplikace systémů družicové navigace, telekomunikace a pozorování Země používají stamiliony Evropanů každý den. Kromě využití v dopravě je tu i zemědělství, energetika či nakládání s přírodními zdroji,“ vysvětluje Kupka dosah agentury.

EUSPA má ředitelství v Česku už deset let, dosud v budově v Janovského ulici v Holešovicích, kam se vejde 350 lidí. Kapacita ale už nestačí a agentura potřebuje opustit své sídlo do roku 2025. EUSPA rozšiřuje svoji působnost a postupně zvyšuje i počet pracovníků, externích odborníků a konzultantů, kteří v agentuře působí, a to z původních 230 až na plánovaných 550 v roce 2027.

Do Prahy se instituce přestěhovala z Bruselu v září 2012 ještě pod názvem Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém. Sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů, jako jsou evropský globální satelitní systém Galileo, program Copernicus pro pozorování Země, evropský systém pro pokrytí geostacionární navigací Egnos či Govsatcom pro družicovou komunikaci EU ve státní správě. Stávající programy v budoucnu doplní program bezpečného družicového spojení IRIS2, který byl dojednán během českého předsednictví v Radě EU.

Novou Palmovku začala před osmi lety podle návrhu architekta Josefa Pleskota stavět městská část Praha 8 jako své nové správní centrum, ale nedokončila ji. Předloni nehotovou stavbu převzal magistrát, který plánuje na Palmovce také obytnou čtvrť. Jde o poměrně unikátní území v širším centru Prahy, kde si město může určit, jak bude v budoucnu vypadat. Část pozemků patří hlavnímu městu, jiné má ve správě dopravní podnik, další oblasti také společnost Technologie hlavního města Prahy.

„Palmovka je místo s neuvěřitelným potenciálem. Pokud chce Praha smysluplně rozvíjet a budovat celé funkční nové čtvrti, což dělala v minulosti, je to ideální příležitost,“ uvedl už dříve pro CzechCrunch tehdejší pražský radní pro majetek Jan Chabr.

S přispěním ČTK.