Expanzi zpomalila pandemie, tak v DOT Glasses inovovali své brýle. A hned s nimi získali ocenění Red Dot Award
Poruchy zraku si nevybírají, a proto jimi trpí lidé zámožní i ti, kteří žijí v chudých oblastech. Zatímco první skupina si může bez problému dojít ke svému očnímu lékaři, najít oftalmologa a dostatek peněz na léčbu v Afghánistánu, Nigérii či Bangladéši může být složité. Český startup DOT Glasses ale nabízí řešení, za které nyní obdržel jednu z nejprestižnějších designových cen.
Jeho cenově dostupné dioptrické brýle získaly významné ocenění Red Dot Award, které je udělováno produktům hodnotným jak po designové, tak i účelové stránce. Této pocty se ostatně letos dostalo i dvěma dalším českým projektům, Koma Modular s prefabrikovanými moduly a AnyoneGo s vozíky pro hendikepovaná zvířata.
Přísným požadavkům ze strany organizace Red Dot nyní vyhověly i DOT Glasses, ovšem nebýt úprav jejich první verze, možná by se tak nestalo. Další inovaci brýlí pro osoby z chudých oblastí umožnila mimo jiné loňská investice ve výši jednoho milionu eur od českých Tilia Impact Ventures, Nation 1 a belgického fondu Belgium Impact VC Fund.
Díky investici se podařilo vylepšit vzhled brýlí i zjednodušit jejich výrobu a sestavování. „Vychytali jsme drobné nedostatky první verze. Rámeček nově mnohem lépe sedí na nose a je ještě více nastavitelný, aby vyhovoval co největšímu počtu lidí. Navíc je více kompatibilní s různými typy dioptrických skel,“ říká provozní ředitel DOT Glasses Václav Těhle.
Zajímavostí je, že se na přípravě nové vizuální podoby podílel i designér Jakub Stedina, který v minulosti spolupracoval s tuzemským startupem VRgineers, jenž staví byznys na výrobě špičkových brýlí pro virtuální realitu a dokázal s nimi zaujmout i americké letectvo. A taktéž získaly Red Dot Award, a to v loňském ročníku.
Inovace namísto expanze
Je trochu paradoxní, že pro DOT Glasses původně nebylo vylepšování brýlí prioritou. Získaná investice měla sloužit hlavně k expanzi i do těch nejzapadlejších vesnic rozvojových zemí, ovšem pandemická situace plány společnosti založené Philipem Staehelinem zpomalila.
„Měli jsme domluvenou spolupráci s řadou zdravotnických organizací, které poskytují základní péči v rozvojových zemích. Ty však kvůli pandemii pozastavily veškeré aktivity, které se netýkaly sanitace nebo prevence nákazy covidem. Místo plánované expanze do dalších zemí jsme se proto zaměřili hlavně na výzkum a vychytali i několik málo nedostatků první verze brýlí,“ dodává Těhle.