Český design ovládl prestižní ocenění Red Dot Award. Vyhrály brýle od VRgineers i zdravotnické pomůcky z 3D tiskárny

Filip HouskaFilip Houska

vrgineers-headset-virtualni-realita

Foto: VRgineers

XTAL, brýle pro virtuální realitu od českých VRgineers

0Zobrazit komentáře

Češi dlouhodobě patří k národům s originálním citem pro design, což potvrzují nejen ve svých tradičních řemeslech, ale také na poli moderních technologií. Důkazem jejich snažení jsou i ocenění Red Dot Award, která patří mezi nejprestižnější známky inovativního produktového vzhledu. A stejně jako loni a předloni i letos se české firmy postaraly o úspěch tohoto rázu. Gratulace putují startupům VRgineers a Invent Medical.

První jmenovaný oslnil porotu německého designového centra Red Dot svými futuristickými brýlemi pro virtuální realitu, které nazývá XTAL. Ty bere tým pod vedením Marka Polčáka jako vlajkový produkt, s nímž se těší velké oblibě v profesionálních odvětvích. Důvodem jsou především jejich zobrazovací schopnosti, jež patří na světovou špičku, a jen těžko hledat nositelné zařízení, které by dokázalo něco podobného.

VRgineers zastávají názor, že jejich unikátní headset dokáže zobrazovat virtuální realitu natolik věrohodně, že je jen stěží rozeznatelná od skutečného světa. „Je to jako kouzlo, protože XTAL přináší tak křišťálově ostrý obraz, že pro nás bylo velkou výzvou přenést to, co vidíte uvnitř brýlí, do designu produktu,“ říká Polčák.

vrgineers-xtal

Foto: VRgineers

Headset XTAL na hlavě pilota

I proto se zařízení, které mimo jiné dokáže zobrazovat vizuální obsah v 8K, dostalo na věhlasná místa, kde se používá k profesionální práci. Experimentují s ním třeba automobilky k prototypování vozů, piloti amerického letectva pro simulaci letu, stáj McLaren k výcviku závodníků nebo vesmírná agentura NASA.

Red Dot však zohledňuje především produktový design celého řešení, který je ve srovnání s možnou konkurencí také na odlišné úrovni. Tvůrci pod taktovkou Jakuba Stediny z ateliéru Stedina Design totiž od počátku chtěli, aby headset vypadal jako z budoucnosti, a přizpůsobili tomu i křivky na motivy trojúhelníkové mřížky, jež se inspiruje podobou krystalu. Současně se malé trojúhelníčky berou jako jádro počítačové grafiky i virtuální reality.

Uspěly i české inovativní pomůcky pro zdravotnictví

Takzvané designové Oscary, jak se cenám Red Dot Award jinak laicky přezdívá, putují i do rukou původem ostravského zdravotnického startupu Invent Medical. Ten se od základu zaměřuje na výrobu různých ortotických a protetických pomůcek pro zraněné pacienty nebo lidi s trvalými pohybovými potížemi.

Na rozdíl od většiny podobných výrobců ovšem kombinuje funkčnost s atraktivním designem, aby dokázal, že i obyčejné zdravotnické doplňky, které veřejnost zpravidla bere jako „nutné zlo“, mohou vypadat dobře a v rámci možností doplňovat styl oblékání. To vše navíc s použitím 3D tiskárny coby hlavního výrobního zařízení.

piro-reddot

Foto: Invent Medical

Kotníková ortéza pro děti

Letos na Red Dot Award prezentoval Invent Medical ochrannou masku pro profesionální atlety (Raptor) a kotníkovou ortézu na míru (Piro), která pomáhá dětem po dětské mozkové obrně. U nich tvůrci kladli důraz nejen na decentní vzhled, ale také nižší hmotnost oproti tradičním verzím, snadnou manipulovatelnost a optimální prodyšnost.

automobilist5

Přečtěte si takéTisíce hodin práce na jediném snímku. Český Automobilist přináší jedinečné umění pro fanoušky motorsportuTisíce hodin práce na jediném snímku. Český Automobilist přináší jedinečné umění pro fanoušky motorsportu

Tento designový a zároveň funkční balíček na odbornou porotu zapůsobil natolik, že mohou hlavní designéři Petr Chapčák a Tomáš Bouma prezentovat masku, respektive ortézu, jako doplňky oceněné věhlasnou známkou Red Dot Design Award.

Pro Invent Medical zároveň nejde o první takové ocenění. Loňský ročník této tradiční soutěže, která se pravidelně koná už více než šedesát let, naopak patřil jejich kraniální remodelační ortéze určené k léčbě vážného stupně deformity lebky u novorozenců a speciálním ortopedickým vložkám do bot.

raptor-maska

Foto: Invent Medical

Ochranná maska Raptor