Facebook koupil za stovky milionů dolarů startup, který vytváří náramek na ovládání elektroniky pouhou myšlenkou

Jiří SvobodaJiří Svoboda

myo-armband

Foto: Thalmic Labs

Náramek Myo pro ovládání elektronických zařízení

0Zobrazit komentáře

Mark Zuckerberg a Elon Musk sice podnikají ve zcela odlišných odvětvích, ale jejich technologické zájmy se začínají sbližovat v oblasti ovládání elektroniky pomocí myšlenek. Zatímco Elon Musk už nějakou dobu operuje se svým startupem Neuralink, Facebook nyní koupil společnost CTRL-Labs, která je schopná pomocí svého náramku přenášet mozkové podněty do elektronické podoby.

Facebook nezveřejnil, kolik za startup zaplatil, ale televize CNBC hovoří o obchodu v hodnotě 500 milionů až 1 miliardy dolarů, což je zhruba 12 až 24 miliard korun. Podle všeho se tak jedná o největší nákup Facebooku za posledních pět let. Naposledy tolik peněz vysázel na stůl, když kupoval v roce 2014 Oculus VR a jeho technologie pro virtuální realitu.

CTRL-Labs funguje čtyři roky a za tu dobu dokázal startup na svůj vývoj nabrat už 67 milionů dolarů, přičemž mezi investory byly i firmy jako Amazon nebo Google (prostřednictvím své investiční odnože GV). Během čtyř let americký startup vytvořil prototypy náramků, které dovolují pomocí myšlenek a jemných svalových pohybů ovládat nejrůznější elektroniku.

https://www.youtube.com/watch?v=V7B3Z28LHB8

V konečném výsledku by takové zařízení mohlo naprosto nahradit počítačové myši, klávesnice a dokonce i dotykové obrazovky. Například když s náramkem dá uživatel ruku v pěst, virtuální ruka na obrazovce udělá to samé. Tato funkce není nová, ale podstatné je, že náramky od CTRL-Labs umožní dělat i gesta, která si člověk jen představuje. Když bude chtít člověk opět ruku natáhnout, stačí si to představit, a zatímco skutečná ruka zůstane sepjatá, ta na obrazovce se natáhne.

„Funguje to takto: Ve své míše máte neurony, které vysílají elektrické signály do svalu rukou a říkají jim, aby se pohybovali konkrétními způsoby, jako je kliknutí myší nebo stisknutí tlačítka,“ popsal fungování technologie šéf Facebooku pro AR a VR Andrew Bosworth. „Náramek tyto signály dekóduje a převede je na digitální signál, kterému vaše zařízení dokáže porozumět, což vám dává kontrolu nad digitálním životem.“

facebook-dating

Přečtěte si takéFacebook jde proti Tinderu. V aplikaci spouští vlastní seznamku, kde si můžete vybrat až devět tajných lásekFacebook jde proti Tinderu. V aplikaci spouští vlastní seznamku, kde si můžete vybrat až devět tajných lásek

Sériová výroba je ještě daleko, nicméně je po akvizici jasné, že se dosavadní tým CTRL-Labs stane součást divize Facebook Reality Labs. Podle Boswortha by mělo být výsledkem zařízení, které bude „přirozenou nadstavbou pohybu“.

Bosworth na svém facebookovém profilu dále uvedl, že účelem bude tuto technologii vyvinout ve větším měřítku a rychleji ji přetvořit v produkt. Dle jeho mínění může zcela změnit oblast rozšířené a virtuální reality a to, jak lidé mezi sebou komunikují.

Probuzení hardwarové divize Facebooku

Facebook Reality Labs, jejíž budou CTRL-Labs součástí, se v rámci největší sociální sítě světa zaměřují na tvorbu hardwaru, ale příliš smysluplných projektů zatím nevyplodila. Tato částečně utajená divize dříve pracovala například na modulárních smartphonech, které se však neuchytily, nebo domácím chytrém zařízení Portal. Domácí obrazovky pro videohovory Facebook představil před rokem a před pár dny ukázal nové verze, ale jak se jim zatím daří, také není příliš jasné.

CTRL-Labs by tak mohli tuto mírně skomírající facebookovou divizi probudit k životu a faktem je, že má minimálně po personální stránce co nabídnout. Zakladatelé startupu Thomas Reardon a Patrick Kaifosh mají oba doktorát z neurověd na Columbia University.

ctrl-labs

Foto: CTRL-labs

Náramek pro ovládání elektronických zařízení

První jmenovaný během své kariéry v Microsoftu vytvořil internetový prohlížeč Internet Explorer a má na kontě sedm patentů. Druhý má za sebou devět publikací ve vědeckých časopisech a věnoval se mimo jiné i geologii.

I samotní CTRL-Labs v minulosti nakupovali. Od konkurenční firmy North (dříve známé jako Thalmic Labs) získali sérii patentů vztahujících se k náramku Myo. Ten řeší zejména ovládání pomocí pohybu.

Zakladatel SpaceX šlape na paty

Už před dvěma a půl lety se do oblasti neurověd pustil i zakladatel SpaceX a šéf automobilky Tesla Elon Musk. Jeho startup Neuralink nejprve proklamoval spojení mozku s umělou inteligencí a na vývoj nových technologií doposud získal v investicích 158 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

neuralink-link

Foto: Neuralink

Minipočítač Link za uchem, který sbírá veškeré vjemy mozku

Dlouho nebylo jasné, jak se nápad překlopí do reálného produktu, a tak až letos v červenci Neuralink oznámil, že vyvine zařízení, které bude schopno pomocí mozkových vjemů ovládat například počítač nebo mobilní telefon. Produkt má za sebou testování na krysách i primátech, za což byl veřejností poměrně ostře kritizován.

Musk uvedl, že opice by pomocí zařízení mohly ovládat počítač. Již příští rok chce Neuralink požádat americké úřady o povolení na testování na lidech.

CzechCrunch Jobs