Facebook po světě používá každý měsíc 2,5 miliardy lidí. V Česku už je to více než polovina populace

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

facebook-zuckerbergInsider

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Třetina světové populace se alespoň jednou měsíčně připojí k Facebooku. V řeči čísel to představuje 2,5 miliardy uživatelů a Facebook je tak největší sociální na světě. Každý den je na něm aktivních 1,66 miliardy lidí. Když k tomu navíc připočteme i Instagram, Messenger a WhatsApp, které do impéria Marka Zuckerberga rovněž patří, je zásah Facebooku ještě větší.

Sociální síť minulý týden při vyhlašování finančních výsledků za své poslední čtvrtletí oznámila, že každý den otevře Facebook, Messenger, Instagram nebo WhatsApp 2,26 miliardy lidí, což představuje opět mírný nárůst. A roste také počet uživatelů v Česku.

Oficiální čísla naposledy Facebook prozradil v září 2018, když při příležitosti svého vzdělávacího programu, který k nám poprvé přivezl, prozradil, že jeho sociální síť má v České republice 5,1 milionu měsíčně aktivních uživatelů. Podrobnější oficiální data od té doby Facebook nevydal a jinak tomu není ani teď.

Podle nejnovějších analýz a odhadu CzechCrunche na základě informací, které se nám podařilo nasbírat, však nyní v Česku Facebook každý měsíc využívá už přes 5,5 milionu lidí. To je již více než polovina celkové populace. Z ní podle Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) využívalo loni v září internet celkem 7,8 milionu uživatelů starších 10 let. Na Facebooku tak je každý měsíc aktivních zhruba 70 % všech Čechů s přístupem k internetu.

Ale zpět ke globálnímu pohledu. Facebook ve svém čtvrtém fiskálním čtvrtletí roku 2019 utržil 21,08 miliardy dolarů, což značilo meziroční růst o 25 procent. Mnohem pomaleji už však firmě rostl čistý zisk, který dosáhl na 7,3 miliardy dolarů a meziročně vyrostl jen o 7 procent. O rok předtím přitom rostl o 61 procent.

Jedním z důvodů je i to, že Facebooku meziročně o více než třetinu vyrostly výdaje, za celý rok 2019 dokonce o 51 procent oproti roku 2018, za což může zejména růst zaměstnanců. Firma se totiž meziročně zvětšila o čtvrtinu na současných téměř 45 tisíc zaměstnanců.

Facebooku se každopádně nedaří navyšovat příjmy stejně rychle a efektivně, jako mu rostou uživatelé, a bude zajímavé sledovat, jak bude Mark Zuckerberg se svými kolegy pokračovat. Poslední finanční výsledky sice předčily očekávání firmy, nicméně akcie se za poslední týden propadly o necelých 9 procent.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym