Facebook, Twitter, Google i Microsoft. Velké internetové firmy chtějí společně bojovat proti dezinformacím o koronaviru
Koronavirová pandemie způsobuje v internetovém světě mimo jiné nebývalou shodu mezi giganty, kteří by za normálních okolností sváděli tvrdý konkurenční boj. Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft, Reddit, Twitter i YouTube vydali společné prohlášení o tom, jak bojují proti dezinformacím o koronaviru na svých platformách.
Prohlášení není nijak dlouhé, nicméně jasně ukazuje, že v dobách nejhlubší krize se i zarytí konkurenti dokáží spojit za účelem jednotné mise:
„Úzce spolupracujeme ve způsobech reakce na COVID-19. Milionům lidí pomáháme zůstat v kontaktu a zároveň společně bojujeme s podvody a dezinformacemi o viru. Zviditelňujeme obsah publikovaný úřady a sdílíme hlavní aktualizace ve spolupráci s vládními zdravotnickými organizemi po celém světě.“
Kromě toho také sedm technologických gigantů přizvalo další entity, aby v jejich snaze pomohly. „Zveme také další firmy, aby se k nám připojily ve snaze ponechat naše komunity zdravé a bezpečné,“ říká poslední věta prohlášení.
Pandemie a také infodemie
Prohlášení přichází mimo jiné poté, co šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že dezinformace o koronaviru jsou stejně tak nebezpečné jako pandemie samotná. „Nebojujeme jen s pandemií, ale také s infodemií. Fake news se rozšiřují rychleji než virus a jsou stejně nebezpečné,“ prohlásil v únoru.
Dezinformací o koronaviru se rozšiřuje celé řada. Od těch spíš úsměvných, například že ho vyléčí všemožné látky typu česnek, čaj nebo antibiotika, až po závažnější, které říkají, že na virus existuje vakcína, že nejde o nic jiného než chřipku, nebo že se jedná o americkou, íránskou či čínskou biologickou zbraň.
V konkrétní rovině už se každá z technologických firem zachovala podle svého. Facebook například navádí uživatele, aby hledali informace u oficiálních zdrojů, jako je Světové zdravotnické organizace. V koordinaci se zdravotnickými organizacemi také Facebook začal mazat příspěvky s konspiračními teoriemi a falešnými informacemi o koronaviru. V jiných případech spíš přistupuje k tomu, že falešné zprávy jen označuje.