Fast food s fotovoltaikou. V Benátkách nad Jizerou se otevřel nejekologičtější McDonald’s v Česku
Řetězec McDonald’s dnes otevřel svou první pobočku v Benátkách nad Jizerou, která je zároveň vlajkovou lodí v oblasti udržitelnosti.
Elektřina ze solárních panelů, tepelná čerpadla, sběr dešťové vody k zavlažování, dobíjecí stanice pro elektromobily a celá řada chytrých technologií, které přispívají k úspornějšímu provozu. Díky všem vychytávkám v restauraci McDonald’s, jejíž zlaté oblouky se čerstvě rozsvítily v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku, bude oběd v podobě Big Macu nebo cheeseburgeru o poznání ekologičtější.
Nový McDonald’s je 112. podnikem v pořadí, který známý řetězec v Česku otevřel. Číslovka není sama o sobě tolik zajímavá, unikátní jsou ale právě zelené technologie, které se zde při realizaci rozhodli využít. V českém kontextu si tak nese mezi ostatními rychlými občerstveními McDonald’s prvenství, co se týče šetrnosti k životnímu prostředí.
„Ekologickou šetrnost bude zajišťovat výkonná fotovoltaika. Díky ní je pokryta celoroční spotřeba chladící a mrazící místnosti, kde se skladují veškeré suroviny. Využití sluneční energie ale není jedinou novinkou. Restaurace je také vybavena sběrníkem na dešťovou vodu, který slouží k zavlažování a celou restauraci vytápí a chladí tepelná čerpadla,“ uvádí Jitka Pajurková, ředitelka komunikace a PR McDonald’s Česká republika a Slovensko.
Zároveň zákazníci restaurace budou moci využít hned čtyři dobíjecí stanice pro elektromobily. Využití zde našly i velmi moderní chytré technologie, které sníží spotřebu elektrické energie, jakož i nízkoenergetické osvětlení uvnitř restaurace i na venkovním parkovišti a systém elektronického monitoringu spotřeb všech médií.
„Zajistíme tak jejich nejefektivnější využití a eliminujeme jejich nežádoucí přebytky. Zároveň používáme technologicky vyspělé grily a fritézy, které mají nižší spotřebu elektrické energie oproti starším typům těchto zařízení,“ doplňuje Pajurková.
Na ekologicky šetrnější přístup se McDonald’s zaměřuje stále více. Díky změnám v obalovém portfoliu uskutečněným od roku 2018 předejdou její restaurace spotřebě více než 100 tun plastového odpadu ročně. Od letošního léta nabízí českým zákazníkům vodu z téměř stoprocentně recyklovatelných rPET obalů, což zabraňuje vzniku dalších šestadvaceti tun plastového odpadu ročně.