Festival plný hvězd i udržitelnosti. Vyprodaný Rock for People letos předvedl akci světových parametrů
Jeden z největších festivalů pořádaných na území Česka má za sebou ročník nabitý hvězdami, diváky i udržitelností.
Atmosféra, kterou lze zažít na Rock for People
Rock for People se řadí mezi největší a nejtradičnější festivaly, které se v České republice konají. Letošní ročník byl z mnoha ohledů výjimečný, o což se postaral nejen nadupaný line-up v čele s hvězdnými kapelami jako Green Day, Sum 41, Royal Blood či Fall Out Boy, ale i rekordní návštěvnost a vylepšené zázemí. Právě díky němu byl z celého festivalu cítit jemný vibe velkých zahraničních akcí, které se kromě hudebních hvězd opírají i o perfektní organizaci a maximální udržitelnost.
Festival Rock for People se oklepal z covidových ran, které výrazným způsobem osekaly dva předchozí ročníky, a na letišti u Hradce Králové rozbalil show, za kterou by se nemusely stydět ani jiné, daleko větší evropské hudební festivaly. Jako již tradičně se pořadatelům z Ameba Production v čele s ředitelem Michalem Thomesem podařilo do Parku 360, kde se festival koná, přilákat řadu kvalitních kapel v čele s legendárními Green Day.
Srovnávat atmosféru Rock for People s festivaly, jako je Sziget, by byl ústřel, ovšem v momentě, kdy stojíte uprostřed několikatisícového davu a necháváte do sebe prát kopáky bubeníka Bena Thatchera z kapely Royal Blood, vám je úplně jedno, jestli stojíte na maďarském ostrově svobody nebo na letišti u Hradce Králové. Jste vtaženi hudbou i atmosférou, kterou letos vytvářelo na 35 tisíc návštěvníků.
„Rock for People byl vyprodaný již v roce 2020 a i přes covidový odklad se podařilo zachovat headlinery a doplnit je dalšími silnými jmény. Následovalo navýšení kapacity areálu, která se také vyprodala. Natěšenost, že si můžeme znovu užívat festival bez omezení, byla téměř hmatatelná,“ říká s nadšením Michal Thomes, přestože právě covidová pandemie udělala celému festivalu několik čar přes rozpočet.
Ten letos poprvé překročil hranici 100 milionů korun, jelikož se dle Thomese v poslední době dramaticky zvedla cena produkčních služeb, které jsou pro pořádání festivalu nezbytné. Valná část vstupenek navíc byla prodána již během pandemie, kdy se cena kalkulovala na zcela jiný nákladový rozpočet. „Rozhodně si nechceme stěžovat. Za vyprodaný ročník jsme našim fanouškům nesmírně vděční. Je to pro nás obrovský hnací motor vpřed,“ dodává.
Namazaný udržitelný stroj
I přes vysokou návštěvnost se organizátorům podařilo zajistit naprosto bezproblémový chod celého festivalu. Čekací doba na pivo byla minimální, záchody byly vždy po ruce a každý nezodpovědně odhozený odpadek na zemi rychle skončil v některém z košů na tříděný odpad, přičemž na festivalu bylo možné vytřídit i biodpad, hliník či elektroodpad.
To by nikdy nebylo možné bez perfektní organizace chodu celého Parku 360. Byť se severní část hradeckého letiště stala již tradičním místem pro pořádní Rock for People, letos se tak vůbec poprvé dělo v momentě, kdy se společnosti Ameba podařilo vyjednat podmínky, které promotérům umožňují do parku více investovat.
„Festivalový areál Park 360 máme nyní v dlouhodobém podnájmu. Jedná se sice o několik smluv s různými subjekty, v každém případě je to ale pozice, která nám umožní budovat v areálu stabilní infrastrukturu a realizovat Rock for People na letošní úrovni,“ vysvětluje Thomes.
Letošní investice mířily do větší udržitelnosti celé akce i parku samotného. Vše začalo už u samotné dopravy na místo, kdy se podařilo vyjednat s Českými drahami zvýhodněné jízdné na festival, aby návštěvníci nechali automobil doma. Další spolupráce byla navázána například se společností Nextbike, díky čemuž bylo možné v Hradci šlápnout do pedálů a zdarma dojet až na letiště. V letošním ročníku proběhlo u Nextbike 1070 výpůjček, přičemž návštěvníci festivalu najeli 2996 kilometrů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs