Film Oppenheimer oslnil novináře a dobyl kina. Teď má šanci vyhrát nejvíce Oscarů v historii

Byly oznámeny nominace na Oscary. S přehledem dominuje film Christophera Nolana Oppenheimer, následují Chudáčci či Zabijáci rozkvetlého měsíce.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

OPPENHEIMER

Foto: CinemArt

Cillian Murphy jako J. Robert Oppenheimer v novém snímku Christophera Nolana

0Zobrazit komentáře

Když Christopher Nolan před pár lety oznámil, že pracuje na životopisném filmu o otci atomové bomby, projekt na jednu stranu vzbudil zvědavost, na stranu druhou malé zklamání nad tím, že režisér Dokonalého triku, Počátku nebo Interstellaru se nejspíš pouští do konzervativnějšího filmu. Oppenheimer se ale stal u kritiků i diváků hitem a jedním z nejdiskutovanějších počinů, které loni v Hollywoodu vznikly. Teď má šanci vše zakončit velkolepým vyvrcholením: může získat až 13 Oscarů. 

Tříhodinový snímek sleduje část života J. Roberta Oppenheimera, amerického fyzika a hlavního člověka ve vývoji první jaderné zbraně v první polovině 40. let. Nolan se přitom v Oppenheimerovi pokusil divákům vedle zásadních historických faktů zprostředkovat osobní zkušenosti hrdiny od abstraktních myšlenek o základní fyzikální povaze našeho světa, přes jejich aplikaci ve vývoji nejděsivější zbraně v historii, až po následky jejího využití. Film svou kombinací nelineárního vyprávění, neustálého náporu informací a dlouhého stupňování intenzity nabídl strhující diváckou zkušenost a zároveň komplexní historickou a morální analýzu.

Oppenheimer se stal jedním z vrcholů Nolanovy kariéry, objevil se na desítkách žebříčků nejlepších filmů loňského roku a vydělal téměř miliardu dolarů, což z něj vzhledem k rozpočtu 100 milionů dolarů (bezmála 2,3 miliardy korun) činí i finančně nejúspěšnější počin slavného režiséra. Před pár týdny získal pět Zlatých glóbů včetně prvního ocenění pro Nolana za režii a očekává se, že na Oscarech bude mít přinejmenším podobný úspěch.

poor-things-emma-stone

Reprofoto: Searchlight Pictures/YouTube

Emma Stone ve filmu Chudáčci

Nominací má ovšem ještě o několik více. Nechybí mezi nimi kategorie jako Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší adaptovaný scénář, Nejlepší hudba, Nejlepší herec v hlavní a vedlejší roli, ale také Nejlepší kamera, zvuk, výprava nebo kostýmy a masky. S třinácti nominacemi má Oppenheimer dokonce teoretickou šanci stát se nejvíce oceněným filmem v historii Oscarů – nyní se o prvenství dělí Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále s jedenácti cenami.

Boj o přízeň Akademie, složené z tisíců lidí pohybujících se ve filmovém průmyslu, ovšem nebude snadný. Na druhém místě mezi nejvíce nominovanými snímky se objevilo surrealistické komediální drama Chudáčci, které je variací na Frankensteina. Šílený vědec ve snímku původem řeckého režiséra Yorgose Lanthimose vytvoří ženu s dospělým tělem, ale myslí dítěte, která se vydá objevovat svět. Jeden z nejvychvalovanějších snímků loňského roku se bude ucházet o Oscary v 11 kategoriích, včetně Nejlepšího filmu, režie, herečky v hlavní roli, adaptovaného scénáře, kamery nebo hudby.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První trojici děl, která ovládla letošní nominace, pak uzavírá film Martina Scorseseho Zabijáci rozkvetlého měsíce, který sleduje hrůzné období systematického vyvražďování původních Američanů ve 20. letech minulého století kvůli bohatství z ropy. Film, který někteří kritici označují za mistrovské dílo, dostal deset nominací na Oscara v kategoriích jako Nejlepší film, režie, herečka v hlavní roli, herec ve vedlejší roli, kamera, hudba, výprava nebo původní píseň.

Dále se podle počtu nominací umístily komedie Barbie s osmi, životopisný film o dirigentovi Leonardu Bernsteinovi Maestro se sedmi, dramata Anatomie pádu a Zóna zájmu a dvojice komedií Zimní prázdniny a American Fiction, které mají šance v pěti kategoriích.

O možná největší zajímavost letošních oscarových nominací se postarala herečka Sandra Hüller, ztvárnila totiž hlavní roli hned ve dvou titulech v kategorii Nejlepší film – v dramatu Anatomie pádu o ženě podezřelé z vraždy svého manžela a historickém filmu Zóna zájmu, který sleduje život rodiny nacistického pohlavára vedle koncentračního tábora v Osvětimi. Sama byla nominovaná za herectví v Anatomii pádu.

Tímto dnem se pro členy Akademie otevírá hlasování, které potrvá několik týdnů. Vyhlášení a předání cen pak bude následovat v noci 10. března.

CzechCrunch Jobs