Filmový festival v Karlových Varech představil program. Do Česka letos přijede i Russell Crowe
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary patří mezi hlavní události roku v domácí kultuře. Letos se zde představí například ambiciózní české sci-fi.
Jen co skončil filmový festival v Cannes, jedna z největších českých kulturních akcí, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, přichází se soutěžním programem. Na akci odehrávající se počátkem července bude v rámci hlavního klání k vidění několik premiér a o Křišťálový glóbus se budou ucházet filmaři z Kanady, Íránu nebo Švédska. Jedním z hlavních hostů bude herec Russell Crowe.
57. edice festivalu v trojici hlavních sekcí představí 31 filmů vybraných dramaturgy z téměř dvou tisíc přihlášených, což je asi o 400 více, než se jich přihlásilo rok dříve. Hlavní soutěž přitom obsahuje jedenáct snímků. Mezi ty nejzajímavější patří například artový thriller Red Rooms od kanadského režiséra Pascala Planteho sledující mladou ženu posedlou mužem souzeným za brutální vraždy tří nezletilých dívek. Film se snaží zkoumat přitažlivost zla nahlíženou ženskou subjektivitou.
Ze sousedního Německa do Karlových Varů dorazí drama Tanec na okraji sopky o důsledcích výbuchu v Bejrútu v roce 2020, ze Švédska k nám míří satira Hypnóza o startupistech tvořících aplikaci věnující se ženskému reprodukčnímu zdraví a ze Španělska přijede snímek Holky jsou v pohodě stavějící diváky do příjemné společnosti mladých žen zkoušejících divadelní hru.
V hlavní soutěži se objeví také dva počiny českých režisérů – Citlivý člověk od debutujícího Tomáše Kleina a drama Úsvit od Matěje Chlupáčka. První ze zmíněných je adaptací stejnojmenného románu Jáchyma Topola, jenž vypráví o kočovném herci, který se ze zahraničí vrací do Posázaví se svou ženou a dvěma syny. Úsvit jsme zmínili už v poslední edici newsletteru Watch – jedná se o kriminální thriller z prostředí baťovského pokrokového města.
Vedle hlavní kategorie se po loňském debutu vrátí také soutěžní sekce Proxima určená dosud neobjeveným filmařům i renomovaným autorům, kteří hledají nové definice své tvorby. Letos se v ní představí celkem dvanáct filmů z Rumunska, Kolumbie, Indie, Jižní Koreje, ale také dva spojené s Českem. Brutální vedro od debutujícího Alberta Hospodářského o efektech katastrofické sluneční erupce na lidskou psychiku. Imago, režírované Polkou Olgou Chajdas, pak vzniklo v polsko-česko-nizozemské koprodukci a pojednává o mladé ženě hledající alternativní život za komunismu.