Filmy a seriály v září: Pokračování Beetlejuice, budoucnost očima Billa Gatese a další vrazi po Dahmerovi

Jaké novinky chystá Netflix, Prime Video, Disney, SkyShowtime, Apple TV a kina? Třeba Amerikánku, Beetlejuice Beetlejuice nebo Penguina.

Michal MančařMichal Mančař

m-o-v-i-e-s

Foto: Macall Polay/HBO / Netflix / Chuck Zlotnick/Disney+ / Disney+ UK

Co sledovat v září?

0Zobrazit komentáře

Začíná září, což znamená, že zářit bude i vaše obrazovka při sledování filmových a seriálových novinek. Těšte se na druhého Beetlejuice, spojení značek LEGO a Pixar, novou marvelovku Agatha: Za vším schovaná i konkurenční seriál na motivy komiksů DC s batmanovským Penguinem. Anebo na supermodelky z devadesátých let!

Běží už teď

Jen vraždy v budově – Disney+
Rozjela se už před pár dny, ale stojí za zmínku. Tři řady krimikomedie se Stevem Martinem byly hodně povedené, teď začala čtvrtá. Jak dobře znáte své sousedy…?

4. září

LEGO Pixar: BrickToons – Disney+
Pět dílů, pět filmů od Pixaru v podání kostičkového seriálu. Těšte se na LEGO zpracování Hledá se Nemo nebo Úžasňákových, přijede i Blesk McQueen z hitu Auta.

5. září

Beetlejuice Beetlejuice – kino
Nejočekávanější film měsíce. Pokračování fantastické skorohororové legrace slibuje návrat Michaela Keatona i Winony Ryder, k nim se přidá Jenna Ortega neboli seriálová Wednesday. Tedy osoba pro tenhle film jako dělaná. Jen nezapomeňte, nesmíte říct třikrát za sebou Beetlejuice. Beetlejuice. Beetleju–

Svatba roku – Netflix
Seriál s původním názvem The Perfect Couple nám v šesti epizodách ukáže, jak neperfektní jsou bohatí lidé. Třeba Nicole Kidman. Cítíme z toho trochu Bílý lotos, trochu Na nože. Což je solidní kombinace.

tata_bojs.doc – kino
Na festivalech tenhle dokument o kapele Tata Bojs sbírá super hodnocení, teď ho uvidíte v kinech. Jaký je váš nejoblíbenější song?

12. září

Milé laskavosti – kino
Loni nás režisér Jorgos Lanthimos uchvátil Chudáčky, tentokrát to vypadá na ještě o trochu podivnější (a o to zábavnější?) záležitost. Uvidíme trojici příběhů, ve kterých se Emma Stone, Jesse Plemons nebo Willem Dafoe ukážou vždy v jiných rolích.

Emily in Paris – Netflix
Rozdělování sérií na dvě půlky nás na Netflixu všechny štve, ale na pokračování Emilyiných eskapád v Paříži se stejně těšíme.

13. září

In Vogue: 90. léta – Disney+
Supermodelky, Gucci, Claudia Schiffer… Svět devadesátkového supermodelingu v dokumentu odhalujícím zákulisí magazínu Vogue? To by mohla být velká paráda.

14. září

To se mi snad zdá – Max
Nicolas Cage je úplně obyčejný muž. Až na to, že se dostává do snů lidí. Tenhle film stojí za zhlédnutí právě díky Cageově hereckému výkonu. Je parádně otravný a slizký.

18. září

Co dál? Budoucnost podle Billa Gatese – Netflix
Bill Gates nás provede budoucností. Od umělé inteligence až po nerovnost ve světě. Už to zní zajímavě, ale dvojnásobnou pozornost si tohle dílo zaslouží i producentským zapojením Morgana Nevilla, který má za svou dokumentární tvorbu Oscara.

19. září

Agatha: Za vším schovaná – Disney+
Nebudeme vám lhát, marvelovské seriály jsou často spíš tak trochu „meh“ než megatunové megabomby. Ale WandaVision byla docela nápaditá. Takže jejímu spinoffu s čarodějnicí Agathou dáme šanci.

Monstra: Příběh Lylea a Erika Menendezových – Netflix
Jestli jste měli žaludek a nervy na monstrum jménem Dahmer, tak se těšte na další vražednou várku od Netflixu. Ale tentokrát to bude docela v pohodě. Prostě jen skutečná story dvou bráchů, co brutálně zmasakrovali svoje rodiče…

Zkáza bohů – Netflix
Netflix animáky umí, ne že ne. A severská mytologie zní jako super téma. Vždyť kdo by se netěšil na další zpracování postav jako Loki a Thor! Takže proč být na pozoru? Protože pod tímhle seriálem je podepsaný mimo jiné Zack Snyder, trýznitel diváků, ničitel dobrého vkusu a autor kimenatografického zločinu jménem Rebel Moon.

A Very Royal Scandal – Prime Video
Když se princ Andrew z britské královské rodiny (a asi tak každý druhý americký politik, co vás napadne) proháněl letadlem s Jeffreym Epsteinem a nezletilými děvčaty, byl to obří skandál. A k pádu prasáckého princátka přispělo i interview na BBC se zkušenou novinářkou Emily Maitlis. Trojdílná minisérie nám jeho zrod i dopad připomene.

Královna zloduchů – Netflix
Skutečný příběh zápasnice, která zažehla popularitu ženského wrestlingu v Japonsku. Jestli vám tohle nezní jako věc, kterou musíte vidět, tak… tak je to úplně v pohodě, ale byla by škoda to aspoň nezkusit!

20. září

Tučňák – Max
Jeden z nejznámějších protivníků netopýřího muže se dočká vlastního seriálu s Colinem Farrellem, který si zopakuje roli Penguina z velmi solidního snímku Batman. V pomyslném superhrdinském (vlastně superpadoušském) souboji očekáváme zajímavější podívanou než u marvelovské Agathy.

22. září

Club Zero – Max
Víte, co dělají učitelé s vašimi dětmi? Nepříjemný, ale povedený snímek o kantorce, která má na internátní škole naučit děti vědomě jíst. Zní to nevinně, že? Ale není, jak se můžete přesvědčit v našich dojmech.

26. září

Amerikánka – kino
Film Viktora Tauše nebude pro diváka snadné sousto, ale emoce a symbolika spojené s osudem dětí v dětských domovech v komunistickém Československu dají dohromady silný zážitek.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rozzum v divočině – kino
Řeknete si „no jo, další animák“, ale tenhle mají na svědomí tvůrci Jak vycvičit draka a v originále zazní herci jako Pedro Pascal, Mark Hamill, Billy Nighy nebo Lupita Nyong’o. Plus message o planetě a přírodě… a roztomilé housátko!

Tohle nikdo nechce – Netflix
Název sice hovoří jinak, ale komediální seriál s Kristen Bell coby liberální ženou a Adamem Brodym jako rabínem zní jako něco, co bychom chtít mohli.

Javari – kino
Filmů o dobrodružných expedicích z Česka není mnoho. Výprava přátel Simona a Mirka někam do hlubin džungle na peruánsko-brazilské hranici je podle prvních ohlasů docela úkaz, co stojí za zhlédnutí.

30. září

Zimní prázdniny – SkyShowtime
Je sice léto, ale tohle si dejte. Zimní prázdniny jsou nádherně obyčejný film, který se pro mnoho diváků stane vánoční klasikou. A už teď se dostane na SkyShowtime, takže do Vánoc čekat nemusíte.

Na Netflixu vyšel seriál Terminator Zero. Je to nejlepší příspěvek do kultovní sci-fi ságy za 30 let

Nový seriál z univerza Terminátora Jamese Camerona přenáší dění do Tokia v 90. letech. Vzniká zde umělá inteligence, co má konkurovat Skynetu.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

terminator-zero-netflix-1

Foto: Netflix

Na Netflix dorazil anime seriál Terminator Zero

0Zobrazit komentáře

Přestože od roku 1991, kdy James Cameron poslal do světa druhého Terminátora, vyšly čtyři další filmy ze stejného univerza, žádný z nich neměl upřímnou snahu ho výrazněji prohloubit. Vršily se zápletky, časové paradoxy, verze Johna Connora a akční scény, stále ale šlo o variace téhož. Co ovšem zeptat se, co se v době kolem Dne zúčtování dělo v Japonsku a jak by vše vypadalo jako anime?

Takové otázky si položili tvůrci nového seriálu na Netflixu Terminator Zero. Jeho hlavní děj se odehrává v roce 1997 v Tokiu, kde vědec Malcolm Lee pracuje na vývoji umělé inteligence Kokoro. Lee už delší dobu trpí nočními můrami o konci světa, které vyhodnotil jako předpověď skutečnosti. Musí zastavit Skynet a jediný prostředek, který by k tomu mohl dopomoci, je Kokoro. Tedy pokud se mu podaří umělou inteligenci přesvědčit, že si lidstvo zaslouží přežít.

Pochybnosti o jeho vlastním vynálezu ale nebudou jedinou překážkou. Roboti z roku 2022 poslali terminátora, aby Leeho zlikvidoval a předešel tak jakékoliv šanci na zastavení Dne zúčtování, kdy Skynet vypustí nukleární střely ze Spojených států na Rusko a naopak – a rozpoutá tak apokalypsu. Samozřejmě, lidskému odboji se do minulosti zase podaří poslat vojačku Eiko, která se pokusí vědce, jeho tři děti a spolu s nimi i budoucnost lidstva ochránit.

Na první pohled se může zdát, že je to pro terminátorskou franšízu zcela typický námět. To, jakým směrem se ale vyvíjí, dává jasně najevo, že posledním filmům jen chyběla fantazie, ne prostor, kam rozvíjet jejich svět. Osmidílná řada anime svoji plochu necelých čtyř hodin využívá jak pro krvavé akční scény a hororově laděné momenty střetů s bezcitným vraždícím strojem, tak pro budování emočního pouta s hlavními postavami a filozofování.

Právě to ostatně šlo očekávat už podle názvu studia, které na Terminator Zero pracovalo. Production I.G stojí například za dvojicí oceňovaných a vlivných sci-fi Ghost in the Shell a Ghost in the Shell 2: Innocence, politickým thrillerem Jin-Roh: The Wolf Brigade nebo vychvalovaným kyberpunkovým seriálem Psycho-Pass. Režii pak měl na starosti primárně Masaši Kudó stojící za oblíbeným Bleach a scénář napsal Mattson Tomlin, jež spolupracoval na příběhu Batmana z roku 2022.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Audiovizuální stránka animovaného Terminátora je jednoduše skvělá. Zatažené nebe, déšť, tajné bunkry zahalené do stínů nebo noční akční scény samy o sobě navozují ponurou atmosféru. Tu navíc posiluje jednak nemalá míra explicitního násilí, v níž jsou lidé pro vraždící roboty většinou jen pytle kostí a krve, jednak estetika postav. Terminátora samozřejmě uvidíme mimo jiné v ikonické policejní uniformě, více než odkazy na minulé filmy však zaujme jeho nelidsky zdeformovaná tvář nebo zneklidňující trhavé pohyby.

Akce s roboty přitom stojí bok po boku se sekvencemi Malcolma Leeho v laboratoři, kde s Kokoro dlouze diskutuje o různých etických a metafyzických otázkách. Terminator Zero opět vnáší do popředí motivy osudu, povahy lidstva nebo umělé inteligence, které hrály důležitou roli hlavně ve druhém filmu Jamese Camerona a od té doby se na ně poněkud pozapomnělo.

Terminator Zero. Cr. COURTESY OF NETFLIX © 2024

Foto: Netflix

Vědec Malcolm Lee s umělou inteligencí diskutuje o smyslu přežití lidstva

Anime seriál v tomto ohledu navazuje na odkaz zmíněného Ghost in the Shell a probírá náročná témata, někdy na ně klade snad až příliš velký důraz a někteří diváci se v nich mohou ztrácet. Zvlášť když paralelně s konverzacemi vědce s umělou inteligencí zápletka postupně poodhaluje složité vztahy mezi minulostí (resp. současností v roce 1997) a budoucností.

Naštěstí tyto aspekty vyvažují jednak akční scény, jednak emoční jádro vyprávění v postavách rodiny a chůvy Malcolma Leeho. Tvůrci nicméně většinu první řady tráví pouze rozestavováním figurek na šachovnici pro snad rozsáhlejší, hlubší a soudržnější vyprávění v pokračování.

Terminator Zero není bez chyb – například mu trvá první dvě z osmi epizod, než se vůbec terminátor z budoucnosti poprvé setká s vědcem, a zápletka s jeho dětmi zprvu působí nepodstatně. Takový potenciál nicméně z příspěvku do tohoto univerza už nebyl cítit velmi dlouho. Byť to není nutně extrémně vysoce položená laťka, animovaný Terminátor je ten nejlepší od roku 1991, kdy vyšel druhý film.