Finanční krize a kolaps bank přinesly Nobelovu cenu. Získal ji i bývalý šéf americké centrální banky
Poslední letošní Nobelovu cenu získali Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig. Ukázali, proč je zásadní vyhnout se kolapsu bank.
Nobelovu cenu za ekonomii získali Ben Bernanke, Douglas Diamond a Philip Dybvig. „Významně zlepšili to, jak chápeme úlohu bank v ekonomice, zejména během finančních krizí, a také způsoby regulace finančních trhů,“ uvedl Nobelův výbor. Jejich práce podle něj ukázala, „proč je zásadní vyhnout se kolapsu bank“.
„Ben Bernanke ve své práci z roku 1983 pomocí statistické analýzy a historických pramenů ukázal, že hromadná vybírání hotovosti vedla ke krachům bank a že to byl mechanismus, který změnil relativně běžnou recesi ve 30. letech ve velkou hospodářskou krizi, nejdramatičtější a nejtěžší krizi, kterou jsme v moderní historii zažili,“ řekl člen výboru John Hassler.
Bernanke v letech 2006 až 2014 vedl americkou centrální banku, je dokonce prvním jejím šéfem, který prestižní ocenění získal. Musel instituci provést finanční krizí let 2008 a 2009 a mohl tak své myšlenky aplikovat v praxi. „Bernanke, Diamond a Dybvig zásadním způsobem osvětlili roli moderního bankovnictví, které úspory klientů bank přeměňuje v investice. Při tom ovšem vzniká rozpor,“ říká ekonom Lukáš Kovanda.
„Střadatelé – klientela bank – chtějí mít své úspory kdykoli přístupné, třeba pro případ nutného náhlého vydání. Firmy nebo i domácnosti si ale u banky půjčují dlouhodobě, až na desítky let, třeba v podobě podnikového úvěru nebo hypotéky. Žádají tedy garanci, že je banka nebude nutit půjčky splácet předčasně, aby mohla vyplatit střadatele. Diamond a Dybvig teoreticky prokázali, že celospolečenská role bank spočívá právě v řešení tohoto rozporu,“ popisuje význam práce trojice amerických vědců Kovanda.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří Američané. Pouze dvakrát získala cenu žena, v roce 2009 Američanka Elinor Ostromová a v roce 2019 Francouzka Esther Duflová, která byla zároveň i nejmladším laureátem.
S přispěním ČTK