Firmy by se měly víc podělit o zisk. Čekal bych, že daňový balíček bude radikálnější, říká Hlavenka
Nová vládní opatření se dotknou i investorů. Podnikatele Jiřího Hlavenku to však neznervózňuje a připomíná, že na Západě se kapitál daní zpravidla víc.
Investor a podnikatel Jiří Hlavenka
České veřejné finance zažívají krizi, jakou nepamatují od vzniku samostatného státu. Celková bilance státního rozpočtu se totiž prohlubuje do ztrát, které se již počítají ve stovkách miliard korun, a tak mnozí volali po razantním zásahu. Ten minulý týden skutečně přišel a vláda Petra Fialy představila rozsáhlé daňové změny, souhrnně nazývané také jako konsolidační nebo ozdravný balíček.
Pakliže návrhy projdou Poslaneckou sněmovnou (což by vzhledem k vládní většině neměl být problém), změny pocítí téměř každý, například i včetně podnikatelů a investorů. Těch se budou týkat zejména dvě opatření – zvýšení daně z firemních výnosů z 19 na 21 procent a nově i zdanění výnosů z kapitálu – tedy typicky podílů ve firmě či akcií. Doposud byly takové výnosy chráněny časovým testem. Pokud tedy člověk prodal podíl po třech, respektive pěti letech, státu neplatil nic. Nově sice stále nezaplatí nic, ovšem pouze když jeho výnos nepřekročí 40 milionů korun.
Problematiku podrobně sleduje i podnikatel, investor a zastupitel v Jihomoravském kraji za Piráty Jiří Hlavenka. Celkově ozdravný balíček považuje za správný krok, byť pro jeho investorské aktivity bude zásadní až přímé vyznění zákona. „Je to lepší než dostat drátem do oka. Něco zkrátka bylo potřeba udělat a ten zhruba stomiliardový dopad bude zásadní,“ říká Hlavenka v rozhovoru pro CzechCrunch s odkazem na vládní výpočet. Ten říká, že už od příštího roku by díky opatřením měl stát zlepšit bilanci o 94 miliard korun.
Právě čtete upravenou verzi rozhovoru s Jiřím Hlavenkou, který jsme natočili pro podcast Weekly. Společně s dalšími zprávami týdne si ho můžete naladit každou neděli.
Jaká vlastně byla praxe doteď, když člověk chtěl prodat podíl v nějaké firmě?
Stručně řečeno, pokud byl člověk vlastníkem nějakého podílu ve společnosti, ať už s ručením omezeným, nebo akciové, po uplynutí určité doby (takzvaný časový test v délce pěti let – pozn. red.) při prodeji inkasoval sto procent. Žádná daň tam nebyla. To je praxe, která tu byla dlouhodobě. A teď to vypadá, že se bude měnit.
To může pro někoho, kdo se v tom nepohybuje, skoro vypadat až jako daňová nespravedlnost, když člověk i při výrazném zisku nezaplatí státu nic. Není to svým způsobem anomálie?
Může na to být řada pohledů. Obecně se výnosy z kapitálu nedaní ve světě nějak výrazně, ale většinou se nějak daní. Takže ano, svým způsobem to anomálie je. Na druhou stranu, pokud například založíte rodinnou firmu a celý život ji táhnete, tak po celou její historii daníte jak mourovatí. Daníte zisk, mzdy, dividendy, takže pak je ještě otázka, jestli danit i to, co si vlastníma rukama vytvoříte. Někdo by mohl říkat, že je to dvojité, trojité zdanění. Na druhou stranu, práce je dnes už zdaněna celkem krvavě a nepřináší takovou hodnotu jako zdanění kapitálu – a tak by měl být víc zdaněný i ten.
Jedna z kritických výtek proti současnému nastavení je, že se tak mohli podnikatelé vyhýbat zdaňování dividend, mezd nebo zkrátka jiných typů odměn.
To je dobrý postřeh. Je pravda, že díky tomuto nastavení část podnikatelů volí strategii, že průběžně firmu nedojí ze zisku, ale peníze v ní nechávají, reinvestují a čekají, až ji někdo koupí. Námitka je to nicméně správná. Já si myslím, že nějaká úroveň zdanění kapitálu by být měla. Ostatně už máme zdaněný třeba výnos z prodeje cenných papírů.
Když se podíváme na nově představené opatření, je za vás rozumný krok takhle zdanit novou položku, tedy prodej podílu ve firmě?
Nechám si tu zatím trochu zadní vrátka, protože dosud nikdo neví, jaká přesně bude textace toho zákona. S kolegy jsme to už nicméně rychle konzultovali a mělo by to vypadat následovně. Řekněme, že v jednom roce investujete do firem A, B a C po deseti milionech korun a firmu D prodáte za 80 milionů. Když od sebe odečtete náklady a výnosy, dostanete bilanci 50 milionů. Z toho, jak to chápeme, by to znamenalo, že odvedete patnáctiprocentní daň z deseti milionů, které přesahují těch čtyřicet. Jinak by to nedávalo moc smysl, protože by se de facto danila i ztráta.
Kdyby to takhle teda bylo, tak je to za vás rozumně nastavená věc…
Asi jo. Je otázka, co je rozumné, ale já se s takovýmhle zdaněním umím smířit.
Mě to zajímá proto, jestli by toto nové daňové zatížení ovlivnilo nějaké vaše investorské rozhodnutí tak, že byste třeba vyčkával víc s prodejem, víc zvažoval…
Pokud by to bylo takto, tedy daň ze zisku a nikoliv z celé té sumy, tak u mně ne. Není důvod nějak měnit investiční strategie. Jsem smířený s tím, že výnos se daní, protože zkrátka stát nějak fungovat musí. Pokud tedy zdanění nebude excesivní a bláznivé, jsou to za mě obětovatelné peníze.