Firmy na cestě do cloudu brzdí strach z nákladů. Trustsoft díky AWS zajistí spolufinancování

„Firmy budou muset mít infrastrukturu v cloudu. Otázkou není jestli, ale kdy či v jakém poměru s vlastním datacentrem,“ říká Jan Kortus z Trustsoftu.

Peter BrejčákPeter Brejčák

trustsoft-hl-min

Foto: Trustsoft

Otakar Seďa, Jan Kortus a Lukáš Pour z Trustsoftu

Trendem posledních let je přesun firemních systémů a infrastruktury do cloudu. U velkých společností taková migrace může trvat i několik let, vyjde na miliony korun a firmy samy často ani nevědí, co je v takovém procesu čeká. Světová jednička trhu v poskytování cloudových služeb, Amazon Web Services (AWS), přitom nabízí možnost vyzkoušet si migraci z vlastních serverů za pomoci modernizačního frameworku. A také ji pomůže financovat.

„Jde o příležitost pro firmy, které modernizaci svého IT do cloudu zvažují, ale nevědí, co je čeká či jak se k ní postavit. Často vidíme, že modernizace selhávají z důvodu neexistence procesů, nikoli technicky. Framework od AWS přichází s procesem, financováním i vzděláváním pro interní týmy. Navíc program je unikátní tím, že je bez závazku,“ přibližuje Lukáš Pour z Trustsoftu. Česká společnost, která je držitelem více než 100 AWS certifikací, kromě Prahy provozuje vlastní pobočky v Londýně a ve švýcarském Curychu, odkud obsluhuje klienty v německy mluvících zemích.

AWS kontroluje přibližně třetinu globálního trhu, podle poradenské společnosti Gartner byl loni jeho podíl na úrovni 32 procent. Aby Amazon nadále posiloval svoji pozici a zároveň firmám snížil vstupní bariéry, představil podporu nazývanou AWS MAP, z angličtiny Migration Acceleration Program. Určená je pro společnosti, které se do cloudu chtějí přesunout, ale nevědí, co je čeká, jak dlouho bude proces trvat a také kolik pak budou za tyto služby platit. Z těchto důvodů se často migrace bojí, nemají schválený rozpočet nebo si neumí zvolit partnera.

MAP tak firmám pomáhá si ujasnit, jak bude infrastruktura v cloudu vypadat či jaká data se budou migrovat. Vše je spolufinancované ze strany AWS, a pokud se klient kdykoliv rozhodne, že do cloudu nechce, neplynou pro něho žádné závazky. Samotný Amazon podporu nenabízí přímo, pro jednotlivé regiony si vybírá partnery jako u nás právě Trustsoft.

V cloudu je přibližně pět procent firem, u kterých dává smysl jej používat. Jsme na úplném začátku.

„Většina firem ví, že pro rozvoj byznysu je potřeba, aby byly v cloudu. Většinou je brzdí obava z nedostatku času a prvotní investice. Investicí z AWS a tím, že se o proces postaráme my jako certifikovaný partner, vyřeší obě obavy. Obecně je v cloudu přibližně pět procent firem, u kterých dává smysl jej používat. Jsme tedy na úplném začátku,“ popisuje provozní ředitel Trustsoftu Otakar Seďa.

Častou brzdou přesunu firem do cloudu z interních serverů jsou i náklady na provoz. Běžnou praxí je, že společnosti mají v rozpočtu na každé čtyři roky vyhrazené prostředky na nákup vlastního vybavení, o nějž samy pečují. U cloudu je to ovšem jinak.

„Migrace je díky MAPu spolufinancována Trustsoftem a AWS. Následně je každý měsíc cena za využívání cloudu jiná, protože firmy platí podle výkonu – když klesne, služby – cloudové servery – se automaticky vypínají, během špičky se zapínají. Díky tomu společnosti platí jen za to, co skutečně využívají. Vlastní servery takovou flexibilitu nikdy nedokážou nabídnout. Je však důležité správně zvolit aplikace, které se v cloudu vyplatí a mohou využívat benefitu dynamiky prostředí,“ říká Pour.

trustsoft-2-min

Foto: Trustsoft

Otakar Seďa, Lukáš Pour a Jan Kortus z Trustsoftu

„Vždy se mohou změnit plány nebo priority. I když za tři roky nebude mít klient avizovanou útratu, nic doplácet nebude ani mu nebudou jakkoli omezovány služby. AWS i nám jde hlavně o spokojenost se službou,“ doplňuje ředitel Jan Kortus s tím, že v rámci MAPu je maximální výše finanční podpory v řádu stovek tisíc dolarů. Celkem vše trvá šest měsíců až tři roky v závislosti na výchozím stavu klienta.

Trustsoft byl v rámci České republiky a Slovenska první společností, která na MAP získala oficiální certifikaci a mezi jeho přibližně 370 klientů patří například Groupon, Eurowag, Partners Bank, Tatra Banka, Webnode, Acrelec či DanubePay. Společnost před třinácti lety zakládala podnikatelská trojice Jan Kortus, Lukáš Pour a Otakar Seďa. Původně se klientům starali o sítě, postupně se ale přesunuli do oblasti cloudu a získali certifikace pro AWS, Microsoft Azure i Google Cloud.

Klienty tak díky zkušenostem provází na jakékoliv části cesty do cloudu – od zařízení a nastavení testovací i reálné migrace přes její implementaci až po následnou péči. Garantuje přitom kontinuitu byznysu, celý proces probíhá během reálného chodu firmy bez omezení. I z tohoto důvodu modernizace trvá i několik let.

S týmem z Trustsoftu se můžete osobně potkat 24. 10. 2023 na úplně prvním AWS Prague Cloud Day ve Foru Karlín, kde se budou představovat nové trendy a služby, které AWS a jeho partneři nabízí. Registrovat se můžete zde.

„Být v cloudu není jednorázová aktivita. U velkých společností může modernizace trvat i několik let. A tím to nekončí. Pak navazuje správa a podpora, kterou my nabízíme našim klientům 24/7 v operations a support centru, dále automatizace, zrychlování. Prostě je to dlouhodobý vztah a ten si nezačnete jen tak s někým,“ popisuje Seďa.

Jak Kortus dále doplňuje, že své potenciální klienty k využívání cloudových technologií nikdy nenutí: „Cloud děláme z přesvědčení, ne z donucení. Většinou se potkáváme s klienty, kteří už rozhodnutí jsou, jen nevědí, co je čeká, nebo přemýšlejí, jakého poskytovatele zvolit.“

CC Premium

Partnerem článku je Trustsoft