Francouzi staví největší vertikální hmyzí farmu na světě. Na zpracovávání červů nyní nabírají stovky milionů dolarů
Klecové chovy slepic mají čím dál tím horší reputaci a dokumenty o extrémně stísněných podmínkách v prasečích a kravských farmách už přesvědčily miliony lidí k omezení konzumace masa. Co ale vertikální, prostorově úsporná farma s hmyzem? Právě taková, jež má být největší na celém světě, začne brzy vznikat ve Francii pod hlavičkou firmy Ÿnsect, která na ni v novém investičním kole získala v přepočtu více než 8,5 miliardy korun.
Vše je samozřejmě o stále rostoucí světové populaci a nutnosti zvyšovat produkci jídla při snižování environmentálních dopadů. Sice se odhaduje, že je planeta schopná uživit ještě o pár miliard lidí více, než je aktuální množství, ve skutečnosti to ale nikdo spolehlivě určit nedokáže. Mnohem důležitější je tak zaměřit se na způsob, jakým využíváme dostupné zdroje a maximálně navýšit jejich efektivitu.
A zde do diskuze rázně vstupuje hmyz, který alespoň západní společnost dosud z většiny ignorovala, jednoduše proto, že je poněkud odpudivý. Jedná se ale o skvělý zdroj proteinů, který lze získávat velice rychle v obrovském množství, není náročný na podmínky chovu a může mít naprosto minimální dopad na životní prostředí. Navíc si snad nikdo nebude stěžovat, že se hmyz chová v nehumánním prostředí, protože nervový systém většiny druhů je příliš jednoduchý na to, aby mohl cítit utrpení.
Přesto Ÿnsect dobře zná předsudky spojené s nechutí – zaměřují se tedy na produkci hmyzího proteinu pro použití v zemědělství. Mouční červi, které pěstují, tak poslouží primárně jako potrava pro dobytek, ryby nebo domácí mazlíčky a také coby hnojivo. Jako mnohem ekologičtější zdroj přitom mohou nahradit například obrovská pole se sójou nebo jinými rostlinami.
Už v dřívějším článku popisujícím produkci masa z dobytka jsme přiblížili, o jak náročnou operaci se jedná. Metabolismus býložravců totiž vyžaduje vysoký objem potravy, na jejíž pěstování se využívá až 83 % zemědělské půdy pro výsledek ve formě pouhých 18 % z celkové spotřeby kalorií. Takový poměr představuje nejen velice neefektivní využívání zdrojů, ale také špatné zprávy pro boj s deforestací. Louky a pole totiž mnohdy vznikají tam, kde byly lesy.
Podobná situace panuje v chovu ryb. Magazín Fast Company zmiňuje lososové farmy jako nejrychleji rostoucí systém produkce jídla na světě podle dat Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Částečným zdrojem krmiva je pro ně sója, která je velice náročná na zemědělskou půdu, a také menší ryby lovené z moře v likvidačních objemech.